0111-KDIB2-2.4014.110.2020.2.PB - Sprzedaż nieruchomości - rozgraniczenie PCC i VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-2.4014.110.2020.2.PB Sprzedaż nieruchomości - rozgraniczenie PCC i VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 20 maja 2020 r. (data wpływu 28 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.

We wniosku złożonym przez:

Zainteresowanego będącego stroną postępowania: - B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

- A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcy i planowana transakcja.

Przedmiotem niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest nabycie nieruchomości składającej się z działki o numerze ewidencyjnym (...) (dalej: "Nieruchomość") wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi wskazanymi w dalszej części opisu zdarzenia przyszłego (dalej jako: "Transakcja"). Nieruchomość wraz z działkami gruntu o nr (...) oraz (...) stanowi obecnie część większej nieruchomości zlokalizowanej pod tym samym adresem.

A sp. z o.o. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: "Zbywca", "Sprzedający") jest czynnym podatnikiem VAT (którym będzie również na moment Transakcji), którego działalność gospodarcza polega na kupnie i sprzedaży nieruchomości, a także ich wynajmie/ dzierżawie. Po przeprowadzeniu Transakcji Sprzedający zamierza kontynuować prowadzoną działalność gospodarczą w oparciu o pozostałe aktywa, w tym aktywa nieruchome.

Z kolei B sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: "Kupujący", "Nabywca") jest spółką kapitałową oraz czynnym podatnikiem VAT (którym będzie również na moment Transakcji), który w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zajmuje się m.in. kupnem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek, a także ich wynajmem i dzierżawą.

Kupujący i Sprzedający, w dalszej części wniosku, będą nazywani łącznie "Wnioskodawcami" lub "Zainteresowanymi".

Przedmiotowa Transakcja zaplanowana jest na drugi kwartał 2020 r. (przy czym nie można całkowicie wykluczyć, iż ostateczna decyzja biznesowa w tym zakresie zostanie podjęta później, a co za tym idzie, również planowana Transakcja może nastąpić w późniejszym terminie).

Historyczne transakcje związane z Nieruchomością.

Zgodnie z wiedzą Wnioskodawców, historycznie Nieruchomość wraz z innymi składnikami majątkowymi była już przedmiotem obrotu. W 2014 r. (dalej: "Transakcja z 2014 r.") została nabyta przez C Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (dalej: "Fundusz"). Transakcja z 2014 r. podlegała opodatkowaniu VAT, jak również Funduszowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze VAT dokumentującej nabycie m.in. Nieruchomości. Jednocześnie, od dnia powyższego nabycia, Nieruchomość była przedmiotem umowy dzierżawy.

Nieruchomość została następnie nabyta przez Kupującego w większym pakiecie od Funduszu w 2018 r. (dalej: "Transakcja z 2018 r."). Transakcja z 2018 r. została potraktowana przez strony przedmiotowej transakcji jako odpłatne zbycie składników majątkowych podlegające opodatkowaniu VAT, a tym samym wyłączone spod zakresu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (co znalazło potwierdzenie w wydanych na rzecz stron Transakcji z 2018 r. interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: (i) interpretacji indywidualnej z 13 listopada 2018 r. Znak: 0114-KDIP4.4012.626.2018.2.MP, a także (ii) interpretacji indywidualnej z 16 listopada 2018 r. Znak: 0111- KDIB4.4014.365.2018.2.AD). Ze względu na fakt skorzystania przez strony przedmiotowej transakcji z możliwości rezygnacji ze zwolnienia od opodatkowania VAT oraz złożenie oświadczenia o wyborze opcji opodatkowania VAT, Kupującemu przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze VAT dokumentującej przedmiotową transakcję.

Z kolei na mocy aktu notarialnego z 25 lipca 2019 r. (dalej: "Umowa z 2019 r.") Nieruchomość została nabyta (również jako element większej transakcji) przez obecnego Sprzedającego-spółkę B sp. z o.o. (dalej: "Transakcja z 2019 r."). Transakcja z 2019 r. została potraktowana przez jej strony jako odpłatne zbycie składników majątkowych podlegające opodatkowaniu VAT, a tym samym wyłączone spod zakresu opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaż poszczególnych składników majątku przenoszonych w ramach Transakcji z 2019 r. korzystała ze zwolnienia od opodatkowania VAT z możliwością rezygnacji z przedmiotowego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT. Ze względu na fakt skorzystania przez strony przedmiotowej transakcji z możliwości rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania VAT oraz złożenie oświadczenia o wyborze opcji opodatkowania VAT, nabywającej spółce (a obecnemu Sprzedającemu) przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze VAT dokumentującej m.in. nabycie Nieruchomości.

Umowa z 2019 r. przewidywała również, iż nabywająca spółka (obecny Sprzedający) zawrze z D Spółka Akcyjna (dalej: "D"), umowę dzierżawy dotyczącą Nieruchomości. Ponadto, zgodnie z postanowieniami Umowy z 2019 r. ustalono, że Nieruchomość (zwana w Umowie z 2019 r. jako "Dodatkowy Grunt") będzie przedmiotem prawa użytkowania ustanowionego na rzecz D (dalej: "Prawo użytkowania Dodatkowego Gruntu").

Strony Umowy z 2019 r. ustaliły ponadto, iż z działki (...) zostanie wydzielona nowa działka (...) (Nieruchomość), która następnie będzie przedmiotem sprzedaży zwrotnej (Transakcja) na rzecz Kupującego. Sprzedaż zwrotna zostanie zaś przeprowadzona w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym decyzja Prezydenta Miasta X zatwierdzająca podział działki nr (...) stanie się ostateczna, chyba, że Strony uzgodnią inny termin (przy czym nie może być on późniejszy niż 23 lipca 2034 r.). Umowa z 2019 r. przewidywała również, iż w momencie zawarcia transakcji sprzedaż) zwrotnej wygasać będzie Prawo użytkowania Dodatkowego Gruntu.

Opis Nieruchomości.

Zgodnie z treścią Decyzji Prezydenta Miasta X z 25 lutego 2020 r., działka o numerze ewidencyjnym (...), uregulowana w księdze wieczystej została podzielona na działki o nr ewidencyjnych (...) oraz (...).

Jak wskazano powyżej, nowo wydzielona działka nr (...) (Nieruchomość) będzie przedmiotem sprzedaży zwrotnej (Transakcja) na rzecz Kupującego.

Nieruchomość obejmuje:

* własność gruntu (działka nr (...));

* prawo własności budynków, budowli i urządzeń trwale związanych z gruntem zlokalizowanych na Działce wraz z infrastrukturą (m.in. budynek (...), budynek stacji benzynowej wraz z podziemnymi zbiornikami na paliwo i stosowną infrastrukturą, budynek warsztatu samochodowego, chodniki, jezdnie, bramy, szlabany, garaże, urządzenia sieci energetycznej, kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej, billboard reklamowy, ogrodzenie, tarasy dla potrzeb gastronomicznych, oświetlenie zewnętrzne, latarnie i lampy, oraz sygnalizacja świetlna).

Co najmniej od lipca 2014 r. była nieprzerwanie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej tj. oddawana w wykonaniu czynności najmu lub dzierżawy (m.in. na rzecz D).

Dodatkowo należy zaznaczyć, iż w okresie ostatnich dwóch lat poprzedzających datę złożenia niniejszego wniosku żaden z każdorazowych właścicieli Nieruchomości nie dokonywał nakładów na Nieruchomość, stanowiących ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W tym okresie ani każdorazowi właściciele Nieruchomości, ani jej najemcy nie wznieśli nowych budynków ani budowli na jej gruncie.

Składniki majątkowe będące przedmiotem Transakcji.

Transakcja dotyczyć będzie nabycia przez Kupującego Nieruchomości, w stosunku do której przysługuje Sprzedającemu prawo własności. Do przeniesienia własności Nieruchomości dojdzie na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego (dalej: "Umowa Sprzedaży").

W ramach Transakcji na Kupującego zostaną przeniesione (lub przejdą z mocy prawa) następujące składniki majątkowe związane z Nieruchomością:

a.

dokumentacja prawna i techniczna dotycząca Nieruchomości;

b.

wybrane decyzje administracyjne związane z Nieruchomością (w szczególności decyzje o warunkach zabudowy oraz pozwolenia na budowę), o ile Sprzedający będzie na moment Transakcji adresatem takich decyzji;

c.

prawa i obowiązki wynikające z praw rzeczowych (w tym m.in. służebności), którymi na dzień Transakcji będzie obciążona Nieruchomość;

d.

prawa i obowiązki wynikające z udzielonych zgód i pozwoleń, dotyczących Nieruchomości, jeżeli takowe będą w mocy na dzień Transakcji.

W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Kupującego następujących składników majątkowych:

a.

składniki majątkowe (w szczególności prawo własności gruntu, budynków i budowli) związane z posiadanym przez Zbywcę majątkiem nieruchomym innym niż Nieruchomość;

b.

praw wynikających z umów najmu i dzierżawy Nieruchomości (na dzień Transakcji Sprzedający nie będzie stroną takich umów);

c. Prawo użytkowania Nieruchomości przez D (umowa zostanie rozwiązana najpóźniej w dniu zawarcia Umowy Sprzedaży);

d.

prawa i obowiązki wynikające z umów na dostawę mediów (energia elektryczna, gaz) do Nieruchomości;

e.

prawa własności intelektualnej;

f.

prawa do domeny internetowej, prawo do znaku towarowego, wyróżniającego Nieruchomość (nie ma oddzielnej domeny internetowej ani znaku towarowego wyróżniającego Nieruchomość);

g.

inne środki trwale oraz wyposażenie wykorzystywane do działalności handlowej Zbywcy np. drukarki, komputery, terminale płatnicze, monitory, tablety, weryfikatory cen, wagi, kasy fiskalne;

h.

prawa i obowiązki wynikające z umów rachunków bankowych Zbywcy (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których Zbywca dokonuje rozliczeń z najemcami);

i.

środki pieniężne Zbywcy zdeponowane na rachunkach bankowych;

j.

księgi rachunkowe Zbywcy oraz inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej;

k.

nazwa przedsiębiorstwa Zbywcy;

I.

prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z bieżącą działalnością gospodarczą Zbywcy, w tym w szczególności umowy o usługi księgowe;

m.

prawa i obowiązki wynikające z umowy zawartej przez Zbywcę w zakresie zarządzania aktywami (asset management);

n.

pracownicy Zbywcy (Zbywca nie zatrudnia pracowników).

Nabywca planuje prowadzić działalność w analogicznym zakresie co Sprzedający, tj. używać Nieruchomości do działalności polegającej na jej dzierżawie. W związku z tym, Nabywca planuje zawrzeć nowe umowy najmu i/lub dzierżawy Nieruchomości. Nabywca zamierza również aktywnie poszukiwać kolejnych najemców nabywanej Nieruchomości. Ponadto, po dacie Transakcji, Kupujący rozważa przeprowadzenie procesu rozwoju Nieruchomości i/lub jej odprzedaż na każdym etapie zaawansowania procesu inwestycyjnego.

W związku z faktem, iż większość stosunków prawnych związanych z Nieruchomością, w tymi umowy o zarządzanie Nieruchomością, których stroną jest Zbywca, nie przejdzie na Nabywcę, będzie on musiał podjąć dodatkowe czynności w celu prowadzenia swojej działalności. W tym zakresie, Kupujący planuje objąć Nieruchomość obecnie obowiązującą umową o zarządzanie zawartą pomiędzy nim a E Sp. z o.o. (dalej: "E").

Nieruchomość nie jest wyodrębniona w sensie organizacyjnym w strukturze Zbywcy (jako oddział, departament, wydział), nie są dla niej również prowadzone odrębne księgi rachunkowe, bilans ani rachunek zysków i strat.

Ponadto, w przypadku uznania, iż Transakcja będzie objęta zwolnieniem z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT z możliwością rezygnacji z tego zwolnienia, Wnioskodawcy złożą przed dniem Transakcji oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania VAT.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w okolicznościach zdarzenia przyszłego, przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c.? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Zainteresowanych, przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c., ponieważ dostawa budynków i budowli posadowionych na Nieruchomości będzie zwolniona z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT z możliwością rezygnacji ze zwolnienia, wymykającą z art. 43 ust. 10 i jednocześnie Wnioskodawcy zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania wchodzących w skład Nieruchomości budynków i budowli.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o p.c.c., podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają między innymi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy oraz praw majątkowych, a zatem również umowy sprzedaży, których przedmiotem jest prawo własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości.

Stosownie do art. 2 pkt 4 lit. a, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki lub jej zmiany, w zakresie w jakim podlegają podatkowi od towarów i usług. Z kolei na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b, nie podlegają podatkowi również czynności cywilnoprawne, których przynajmniej jedna strona zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest m.in. nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego.

Z przedmiotowych przepisów wynika zatem, iż jeśli sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT i nie jest z VAT zwolniona, to transakcja ta nie podlega już opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: "p.c.c."). Z kolei w przypadku, kiedy przynajmniej jedna ze stron transakcji jest zwolniona z VAT, sprzedaż nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego podlega opodatkowaniu p.c.c.

Jak uargumentowano powyżej, w ocenie Wnioskodawców sprzedaż budynków i budowli znajdujących się na Działce podlegać będzie zwolnieniu z VAT z możliwością rezygnacji z tego zwolnienia (z której to możliwości, strony Transakcji będą chciały skorzystać składając oświadczenia o wyborze opcji opodatkowania VAT).

W konsekwencji, w przypadku, w którym odpowiedź na pytanie 1 i 2 niniejszego wniosku będzie pozytywna, tj. Organ podatkowy uzna, że dostawa budynków i budowli posadowionych na Nieruchomości będzie zwolniona z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT z możliwością rezygnacji ze zwolnienia, wynikającą z art. 43 ust. 10 i jednocześnie Wnioskodawcy zrezygnują ze zwolnienia z opodatkowania wchodzących w skład Nieruchomości budynków i budowli (tj. sprzedaż Nieruchomości zostanie przez Zbywcę opodatkowana w całości VAT) - przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, została wydana odrębna interpretacja z 15 lipca 2020 r. Znak: 0114-KDIP1-1.4012.307.2020.3.EW.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 815, z późn. zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ww. ustawy - podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje - w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy - obowiązek podatkowy - przy umowie sprzedaży - ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

innych praw majątkowych - 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów - umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy - nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a.

w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b.

jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że nowo wydzielona działka nr (...) (Nieruchomość) będzie przedmiotem sprzedaży zwrotnej (Transakcja) na rzecz Kupującego - Zainteresowanego będącego stroną postępowania. Nieruchomość obejmuje:

* własność gruntu (działka nr (...));

* prawo własności budynków, budowli i urządzeń trwale związanych z gruntem zlokalizowanych na Działce wraz z infrastrukturą (m.in. budynek (...), budynek stacji benzynowej wraz z podziemnymi zbiornikami na paliwo i stosowną infrastrukturą, budynek warsztatu samochodowego, chodniki, jezdnie, bramy, szlabany, garaże, urządzenia sieci energetycznej, kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej, billboard reklamowy, ogrodzenie, tarasy dla potrzeb gastronomicznych, oświetlenie zewnętrzne, latarnie i lampy, oraz sygnalizacja świetlna).

Ponadto, w przypadku uznania, iż Transakcja będzie objęta zwolnieniem z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT z możliwością rezygnacji z tego zwolnienia, Wnioskodawcy złożą przed dniem Transakcji oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania VAT.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja - dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 lipca 2020 r. Znak: 0114-KDIP1-1.4012.307.2020.3.EW wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług Organ odstąpił od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanych, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, podzielając ich stanowisko, że " (...) Podsumowując, w opinii Wnioskodawców, Transakcji nie można uznać za zbycie przedsiębiorstwa lub ZCP, gdyż - choć spełniona jest przesłanka zamiaru kontynuowania działalności przez Nabywcę - zbywany zestaw aktywów nie pozwala na prowadzenie analogicznej działalności gospodarczej bez podejmowania istotnych dodatkowych czynności; a ww. przesłanki muszą być spełnione łącznie.

Tym samym, skoro sprzedawane składniki majątkowe składające się na przedmiot Transakcji nie będą spełniały definicji ZCP, określonej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zdaniem Wnioskodawców należy uznać, że planowana Transakcja nie będzie stanowić transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP, o której mowa w art. 6 ustawy o VAT, a tym samym będzie podlegać podatkowi od towarów i usług. (...)

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Wnioskodawców dostawa budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomości podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 - będzie więc warunkowo zwolniona, gdyż strony Transakcji będą miały możliwość rezygnacji ze zwolnienia w związku z treścią art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawców dostawa budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomości - podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania z możliwością rezygnacji ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 10 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT."

A zatem, skoro Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż zgodnie z informacją zawartą w zdarzeniu przyszłym Zainteresowani złożą przed dniem Transakcji oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania podatkiem od towarów i usług czyli nastąpi rezygnacja z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego na Kupującym - Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

W konsekwencji powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r. § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl