0111-KDIB2-1.4010.41.2017.1.AT - Wydatki na szkolne klasy patronackie jako koszty podatkowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 czerwca 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB2-1.4010.41.2017.1.AT Wydatki na szkolne klasy patronackie jako koszty podatkowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 kwietnia 2017 r. (data wpływu 11 kwietnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wskazanych we wniosku wydatków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2017 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wskazanych we wniosku wydatków.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - Spółka z o.o. (dalej: Spółka), prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, naprawy i konserwacji urządzeń elektrycznych, a także działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Spółka, napotyka istotne trudności w pozyskiwaniu na rynku pracowników o wykształceniu i kwalifikacjach odpowiadających jej profilowi działalności gospodarczej (technik elektronik) i w konsekwencji jest zainteresowana długoterminowym rozwojem klas o tym profilu celem pozyskania jak najlepszych pracowników. Z tego też względu zawarła z Zespołem Szkół Mechanicznych (największą w okolicy jednostką systemu oświaty kształcącą uczniów w klasach o profilu odpowiadającym działalności Spółki), (dalej: Szkoła), umowę o współpracy, której celem jest wykorzystanie dorobku i doświadczeń Szkoły, w zakresie kształcenia zawodowego uczniów o profilu odpowiadającym działalności Spółki.

Spółka zobowiązana będzie na podstawie umowy o współpracę do objęcia patronatu nad kształceniem techników elektroników w Szkole, prezentowaniu i propagowaniu w siedzibie Spółki osiągnięć Szkoły, ze szczególnym wskazaniem indywidualnych osiągnięć najlepszych uczniów klas patronackich, przyjmowaniu uczniów Szkoły na praktyki zawodowe, przyjmowaniu w Spółce koordynatora ze strony szkoły lub nauczyciela zawodu w celu weryfikacji przebiegu praktyk, braniu czynnego udziału w spotkaniach z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami (np. tzw. Dni Otwarte) celem przybliżenia profilu działalności Spółki i przyszłych możliwości podjęcia w niej pracy.

Z kolei, Szkoła na podstawie zawartej umowy o współpracę, zobowiązana będzie do prowadzenia klas patronackich o profilu odpowiadającym działalności Spółki (technik elektronik), prowadzania zajęć z przedmiotów zawodowych uwzględniających potrzeby Spółki (m.in. dostosowanie tematyki i materiałów do profilu Spółki), zakupu sprzętu i przygotowania pomieszczeń do zajęć zgodnych z profilem i oczekiwaniami Spółki, zamieszczenie informacji o współpracy i objęciu Szkoły patronatem przez Spółkę na stronie internetowej Szkoły (wraz z linkiem do strony Spółki), w miarę możliwości zatrudnienie, jako nauczycieli osób znających specyfikę Spółki (np. pracowników), spełniających warunki umożliwiające prowadzenie zajęć, które rozwijają praktyczną wiedzę uczniów w zakresie odpowiadającym działalności Spółki.

Współpraca pomiędzy Spółką a Szkołą dotyczyć będzie także zatrudniania absolwentów Szkoły z klas patronackich, wyrażająca się w zobowiązaniu Szkoły do informowania o ofertach pracy Spółki, współorganizowania spotkań z absolwentami oraz przekazywania materiałów dotyczących Spółki.

Spółka zobowiązana będzie do sfinansowania wymienionych działań Szkoły (w szczególności pokrycia kosztów zakupu odpowiedniego sprzętu, wyposażenia, przygotowania pomieszczeń). Warunkiem sfinansowania będzie przedstawienie przez Szkołę zestawienia poniesionych kosztów (co do zasady Szkoła będzie ponosiła koszty, a Spółka będzie je finansowała; mogą wystąpić też sporadyczne sytuacje, gdy zakup towaru/usługi będzie dokonywany przez Spółkę). Spółka będzie zobowiązana także do pokrywania innych wydatków związanych z realizacją przedmiotowej umowy, w szczególności kosztów przeprowadzania praktyk zawodowych.

Dodatkowo Szkoła, celem zachęcenia jak największej ilości osób do rozpoczęcia i kontynuowania nauki w klasach patronackich o profilu odpowiadającym działalności Spółki będzie przyznawała stypendia pieniężne na zasadach określonych w Porozumieniu w sprawie zasad finansowania i przyznawania stypendiów naukowych, zawartym miedzy Spółka a Szkołą. Zgodnie z porozumieniem, Szkoła przyznaje dwa razy w roku szkolnym, oddzielnie w każdym okresie na czas 5 miesięcy, stypendia pieniężne dla najlepszych uczniów. Spółka zobowiązuje się do przekazania Szkole środków pieniężnych na pokrycie kosztów stypendiów. Szkoła poinformuje spółkę o łącznej kwocie wypłacanych w danym miesiącu stypendiów w terminie do 15 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc za który stypendia będą wypłacane. Szkoła zobowiązana będzie także do przedstawienia sprawozdania z wydatkowania środków pieniężnych przeznaczonych na stypendia, zawierające w szczególności kwotę otrzymanych środków pieniężnych oraz liczbę i wartość wypłaconych stypendiów. Sprawozdanie będzie składane za każdy rok szkolny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej powyżej sytuacji koszty poniesione przez Spółkę w związku z realizacją umowy ze Szkołą, są dla Spółki kosztem uzyskania przychodów?

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji opisanej powyżej, koszty poniesione na pokrycie stypendiów oraz inne działania wynikające z zawartej umowy ze Szkołą, w tym zakup sprzętu, przygotowanie pomieszczeń, przeprowadzenie praktyk zawodowych mogą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu. Wydatki te związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma przynieść Spółce efekty w postaci pozyskania w przyszłości wykwalifikowanej kadry pracowniczej, odpowiednio wykształconej pod kątem działalności Spółki, której brakuje na rynku działalności prowadzonej przez Spółkę. Wydatki te nie zostały także wymienione w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 z późn. zm.).

Artykuł 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Należy zaznaczyć, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. Skoro ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z celem osiągnięcia przychodów, to cel ten musi być widoczny. Oznacza to, że ponoszone koszty powinny cel realizować lub co najmniej zakładać realnie jego osiągnięcie.

W przedmiotowym stanie faktycznym celowość wydatku nie może być kwestionowana, z uwagi na fakt, iż zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie inżynierii oraz produkcji elektrycznego sprzętu, a co za tym idzie - osiągania przychodów. W związku z panującymi na rynku pracy trudnościami ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników (technik elektronik), Spółka postanowiła podjąć działania zaradcze w celu zapewnienia sobie w przyszłości wykwalifikowanej kadry pracowniczej o określonych kwalifikacjach i umiejętnościach.

Działania te opierają się na ścisłej współpracy z największą w okolicy jednostką systemu oświaty kształcącą uczniów w klasach o profilu odpowiadającym działalności Spółki. W interesie Spółki i jej późniejszych przychodów oraz zabezpieczenia ich źródła jest rozwój klas o profilu elektronicznym celem pozyskania jak najlepszych pracowników z grona uczniów wykształconych przez Szkołę. Spółka obejmie patronatem wyłącznie te klasy, których profil odpowiada działalności Spółki. Klasy patronackie w programie nauczania będą miały uwzględniane praktyki zawodowe, które pozwolą na zdobycie praktycznej wiedzy w zakresie działalności prowadzonej przez Spółkę. Spółka będzie współdziałać ze Szkołą zarówno w zakresie programu praktyk, weryfikacji zgodności praktyk z programem, a także późniejszego zatrudniania wykwalifikowanych absolwentów.

Mając na uwadze powyższe, w opinii spółki, koszty wydatkowane na pokrycie stypendiów oraz innych działań Szkoły, ponoszone w celu pozyskania wykwalifikowanych pracowników mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach:

* 2 września 2016 r. Znak: IBPB-1-1/4510-227/16-1/AM w której stwierdzono, że wydatki poniesione przez Spółkę na stypendia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych będą stanowić koszt uzyskania przychodów, gdyż są one poniesione w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów. Ww. program stypendialny umożliwi bowiem Spółce zapewnienie wykwalifikowanej kadry specjalistów (w specyficznej branży jaką jest hutnictwo), co niewątpliwie przyczyni się do uzyskania przez Spółkę przychodów, oraz

* 29 marca 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-1654/09/SD.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl