0111-KDIB1-3.4010.661.2018.1.MBD - Odliczanie kosztów zatrudnienia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lutego 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.661.2018.1.MBD Odliczanie kosztów zatrudnienia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 listopada 2018 r. (data wpływu 29 listopada 2018 r.), uzupełnionym 9 stycznia 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy:

* koszt zatrudnienia pracownika, który nie jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w projektach badawczych - jest kosztem kwalifikowanym w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2),

* prawidłowe jest proporcjonalne uznanie za koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej "kosztów zatrudnienia" pracownika, który w części etatu wykonuje pracę w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, a w części etatu wykonuje prace nie związane z pracami badawczymi (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy:

* koszt zatrudnienia pracownika, który nie jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w projektach badawczych - jest kosztem kwalifikowanym w ramach ulgi badawczo-rozwojowej,

* prawidłowe jest proporcjonalne uznanie za koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej "kosztów zatrudnienia" pracownika, który w części etatu wykonuje pracę w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, a w części etatu wykonuje prace nie związane z pracami badawczymi.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 27 grudnia 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.590.2018.1.MBD wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 9 stycznia 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (sformułowany ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 8 stycznia 2019 r., data wpływu do tut. Organu 9 stycznia 2019 r.):

Przedsiębiorstwo X Sp. z o.o. (dalej: "Spółka") powstało w 2000 r. Profil działalności Spółki od początku jej funkcjonowania do dnia dzisiejszego nie ulegał zmianie. Zakres działalności obejmuje kompleksową realizację programów uruchomień wyrobów dla sektora motoryzacyjnego, w tym:

* projektowanie nowych wyrobów wg wymagań funkcjonalnych klientów (własny dział badań i rozwoju oraz biuro konstrukcyjne),

* budowę i testowanie prototypów (własna prototypownia),

* wykonanie konstrukcji narzędzi i oprzyrządowań specjalnych (tłoczniki postępowe, transferowe, oprzyrządowania montażowe i kontrolne) z wykorzystaniem modelowania 3D,

* budowę i dostosowanie produkcyjne narzędzi (własny wydział narzędziowni),

* produkcja wielkoseryjna komponentów z wykorzystaniem technologii obróbki cieplnej i plastycznej oraz wytwarzanie kompletnych podzespołów poprzez zaawansowane technologie montażu (zrobotyzowane spawanie, zgrzewanie itp.).

Finalne produkty firmy stanowią komponenty nadwozi oraz podwozi pojazdów samochodowych oraz ich poszczególnych systemów (siedzeń, układu zawieszenia, drzwi, silnika, układu kierowniczego, przedniego i tylnego pasa bezpieczeństwa itd.). Głównymi odbiorcami są światowe koncerny samochodowe: (...) i inne. Działalność Spółki wpisuje się w dział 29 Polskiej Klasyfikacji Działalności (t.j. Produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli), a dokładnie działalności pod kodem 29.32.Z (Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli). X Sp. z o.o. posiada cztery lokalizacje swojej działalności, dwie znajdują się na terenie M gmina J, jedną w B na ul. B na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz jedną w B ul. S, w której znajduje się centrum logistyczne.

Spółka posiada doświadczenie w działalności B+R. W ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółka wprowadza na rynek innowacyjne produkty oraz wprowadza do swojej działalności innowacyjne technologie produkcji. Część projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez firmę są realizowane w ramach Programu Inteligentny Rozwój w ramach współpracy z PARP, NCBiR oraz Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. Od roku 2014 Spółka zrealizowała m.in. projekt polegający na opracowaniu innowacyjnych komponentów struktur bezpieczeństwa pojazdów o złożonym kształcie w tym głęboko tłoczone i posiadające wzmocnienia, bez elementów spajanych (projekt zakończył się sukcesem, a jego wyniki są obecnie wdrażane do własnej działalności Spółki w ramach projektu inwestycyjnego, dofinansowanego z działania 3.2.1 PO IR).

Przedmiotem projektu jest uruchomienie produkcji innowacyjnych monomateriałowych komponentów struktur bezpieczeństwa pojazdów o złożonym kształcie, w tym głęboko tłoczonych, posiadających wzmocnienia bez elementów spajanych, bazujących na wynikach przeprowadzonych we własnym zakresie przez Wnioskodawcę prac B+R - autorskiej hybrydowej technologii plastycznej i cieplno-plastycznej PHS. Uzyskanie bardziej skomplikowanych kształtów, w tym większych głębokości tłoczenia komponentu, bez zastosowania elementów spajanych oznacza możliwość oferowania wytłoczek o wyższych profilach (głębszych kształtach), detali cechujących się nową zamkniętą formą, o dużo większej wytrzymałości i dokładności odwzorowania powierzchni, o wyższych parametrach wizualnych, lżejszych i tańszych.

Produkty będą posiadały unikalne na skalę światową cechy: brak elementów spajanych; najwyższy stopień przetłoczenia (2,2); nowy złożony kształt obrysu; wytrzymałość Rm (2000MPa), dokładność odwzorowania powierzchni (+/-0,5mm), mniejsza masa (o 20%) w stosunku do konkurencji. Przy wykorzystaniu obecnie dostępnych technologii nie jest możliwe wytwarzanie komponentów o takich cechach. Spółka opracowała autorską technologię hybrydowego wytwarzania komponentów samochodowych, którą objęła zgłoszeniem patentowym.

Spółka realizuje również projekt badawczo-rozwojowy p.t. "Prace rozwojowe (...)" (dofinansowany w ramach działania 1.1.2 PO IR). Przedmiotem projektu są prace rozwojowe, mające na celu weryfikację w warunkach rzeczywistych prototypu autorskiej technologii wytwarzania innowacyjnych wytłoczek mono-materiałowych o zmiennej strukturze i parametrach mechanicznych w procesie zintegrowanej obróbki cieplnej i plastycznej. Rozwinięta technologia zostanie wdrożona do działalności własnej Spółki i będzie wykorzystywana do produkcji innowacyjnych podzespołów i komponentów dla branży motoryzacyjnej: struktur nadwozia, struktur zawieszenia, systemów wewnętrznych, siedzeń, systemów dachowych etc. Dzięki wdrożeniu rezultatów projektu, produkowane komponenty będą średnio 35% tańsze, lżejsze, o lepszych parametrach bezpieczeństwa i jakości. Poziom dofinansowania z NCBiR 50% do zakupu elementów linii pilotażowej oraz wynagrodzeń personelu badawczego.

Kolejnym projektem jaki jest realizowany przez Spółkę w latach 2018-2019 jest projekt pt. "Prace B+R (...)" (dofinansowany w ramach działania 1.1.1 PO IR). Przedmiotem projektu są badania nad technologią projektowania i konstrukcji tłoczników do obróbki metali metodą PHS, mające na celu rozwiązanie 2 podstawowych problemów producentów wytłoczek:

* niekontrolowanych odkształceń hartowniczych wytłoczek, produkowanych przy zastosowaniu tłoczników o niezoptymalizowanym kształcie elementów formujących (matrycy, stempla, elementów docisku),

* lokalnych przegrzań i przechłodzeń matryc i stempli (tzw. hot-spotów), będących głównie skutkiem nieoptymalnie zaprojektowanego systemu chodzenia tych rejonów narzędzia.

Badania będą miały na celu opracowanie rozwiązania pozwalającego na osiągnięcie optymalnego kształtu powierzchni formujących, jak również optymalnej lokalizacji, kształtu i objętości kanałów chłodzących matryc i stempli już na etapie projektowania i konstrukcji tłocznika. Kluczem do rozwiązania ww. problemów będzie zastosowanie zaawansowanych symulacji odkształceń hartowniczych metodą elementów skończonych i badań CFD kanałów chłodzących.

Rezultat projektu - udoskonalona technologia projektowania i konstrukcji tłoczników PHS - zostanie wdrożona do działalności Wnioskodawcy i będzie wykorzystywana do produkcji komponentów dla branży motoryzacyjnej. Wdrożenie innowacyjnej technologii pozwoli Spółce osiągnąć następujące korzyści:

* skrócenie czasu wykonania tłocznika i skrócenie o 20% czasu uruchomienia produkcji na wykonanym tłoczniku,

* zmniejszenie kosztu wykonana narzędzi o 20% poprzez wyeliminowanie długotrwałych i kosztownych korekt na etapie uruchomienia produkcji na już wykonanych narzędziach,

* zmniejszenie poziomu brakowości procesu z 5% do 1%,

* zwiększenie wykorzystania linii produkcyjnych,

* wyeliminowanie wad ukrytych wytłoczki (tj. takich, które objawiają się na etapie montażu lub testów karoserii, bądź dopiero w trakcie użytkowania samochodu) na etapie projektowania i konstrukcji narzędzi,

* zapewnienie otrzymania wymaganej, powtarzalnej dokładności kształtowo wymiarowej wytłoczek.

Przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Inwestycji firma X Sp. z o.o. realizuje projekt polegający na Budowie Centrum Badawczo-Rozwojowego X Sp. z o.o., który polegał na zakupie infrastruktury badawczo-rozwojowej służącej do realizacji 4 ambitnych projektów badawczych dotyczących opracowania zakresu nowych rozwiązań technologicznych umożliwiających produkcję innowacyjnych komponentów samochodowych. Zakupy sprzętu badawczego były w latach 2016-2018, a agenda badawcza realizowana jest w latach 2016-2021. Badania w ramach projektu trwają, a po ich zakończeniu sukcesem zostaną wdrożone przez Spółkę do działalności, przez co pozwolą Spółce na osiągnięcie światowego poziomu innowacyjności technologicznej i produktowej w branży komponentów samochodowych. Wszystkie 4 tematy badawcze zawarte w projekcie łączy rozwijanie technologii produkcji komponentów samochodowych z zastosowaniem obróbki cieplno-plastycznej PHS.

Spółka w ramach projektu będzie rozwijać technologię PHS poprzez m.in. prace nad wyeliminowaniem wad struktur części z tytułu kruchości wodorowej, opracowanie procesu tłoczenia hybrydowego (połączenie tłoczenia na zimno z tłoczeniem na gorąco) wytłoczek spajanych laserowo, opracowanie autorskich konstrukcji narzędzi i oprzyrządowania do procesu PHS (m.in. tłocznik z segmentowym dociskiem o zmiennej i regulowanej sile docisku), opracowanie technologii tłoczenia na gorąco blach z aluminium, czy prace nad metodami spajania komponentów wytworzonych metodą PHS. Wynikiem realizacji projektu są innowacyjne procesy, technologie i narzędzia, pozwalające na efektywne wykorzystanie zasobów, materiałów i energii przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa biernego konstrukcji pojazdów (dzięki zastosowaniu do produkcji materiałów o zwiększonych parametrach mechanicznych, nowych technologii ich obróbki i spajania).

Wszystkie projekty realizowane przez Spółkę posiadają jasno sprecyzowane cele, są w nich określone ryzyka prowadzenia projektu, a po zakończeniu etapu w projekcie są opisywane wnioski. Projekty posiadają jasno określony harmonogram działań oraz do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby osobowe, a także maszyny oraz materiały do testów. Spółka z przeprowadzonych projektów sporządza raporty i analizy. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, archiwizować nową wiedzę pozyskaną w wyniku przeprowadzenia danego projektu. Niektóre projekty badawcze realizowane przez Spółkę posiadają wyodrębnioną ewidencję księgową co pozwala na bieżąco monitorować koszty prowadzonych badań. Dla niektórych projektów dotyczących budowy oprzyrządowań oraz narzędzi ewidencja jest wyodrębniona na koniec roku podatkowego. W przypadku zakończenia projektu sukcesem, wartość prowadzonych badań jest przenoszona na WNIP jako know-how Spółki. Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest w sposób systematyczny. Spółka nie tylko prowadzi projekty, do których uzyskuje dofinansowanie z środków funduszy europejskich ale także realizuje projekty badawcze finansowane z własnych środków. Projekty jakie realizuje X Sp. z o.o. służą głównie do wprowadzenia innowacji w przemyśle motoryzacyjnym, przekładają się na wzrost bezpieczeństwa użytkowników pojazdów. Służą do zmniejszenia materiałochłonności i energochłonności, co przekłada się na ochronę środowiska. Prowadzone prace badawczo-rozwojowe przede wszystkim dostarczają wiedzy naukowej w obrębie branży automotive. Prace badawcze dotyczące obróbki cieplno-plastycznej są wykonywane w lokalizacji, która znajduje się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Prace dotyczące konstrukcji narzędzi oraz oprzyrządowań prowadzone są w dziale badawczo-rozwojowym na terenie M. Pracownicy X Sp. z o.o., którzy zostali oddelegowani w niepełnym wymiarze czasu pracy do wykonywania prac w ramach wyżej opisanych działań badawczo-rozwojowych, ale także wykonują prace pozostałej części wymiaru etatu związane z regularną działalnością firmy, które nie zawsze są pracami badawczo-rozwojowymi. X Sp. z o.o. przyjęła założenia, że tylko ta część etatu pracownika badawczego jaka jest związana z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi jest kosztem kwalifikowanym prac B+R, który stanowi wynagrodzenie brutto + koszt pracodawcy + dodatki (premie, nagrody). Kosztem kwalifikowanym jest także wynagrodzenie personelu badawczego, do tej części do której nie uzyskano dofinansowania.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

1. Czy koszt zatrudnienia pracownika, który nie jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w projektach badawczych - jest kosztem kwalifikowanym w ramach ulgi badawczo-rozwojowej? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

2. W przypadku uznania, że koszty zatrudnienia pracownika, o których mowa w pytaniu nr 2 nie są kosztami kwalifikowanymi, czy prawidłowe jest: proporcjonalne uznanie za koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej "kosztów zatrudnienia" pracownika, który w części etatu wykonuje pracę w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, a w części etatu wykonuje prace nie związane z pracami badawczymi? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1 i 2

Kosztem kwalifikowanym jest wynagrodzenie pracownika wraz z składkami z tytułu ubezpieczeń społecznych pod warunkiem, że pracownik wykonuje prace w ramach działań badawczo-rozwojowych. Jeśli pracownik w ramach etatu wykonuje tylko część pracy na rzecz działalności badawczo-rozwojowej, wówczas kosztem kwalifikowanym jest tylko ta część wynagrodzenia jaka była wykonywana w ramach działań badawczo-rozwojowych, pozostała część wynagrodzenia nie związana z pracami badawczo-rozwojowymi nie jest kosztem kwalifikowanym w ramach ulgi B+R. Wynagrodzenie pracowników na stałe zatrudnionych w dziale badawczo-rozwojowym Spółki w pełnym wymiarze etatu, może stanowić w całości koszt kwalifikowany w ramach ulgi B+R.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1036, z późn. zm., dalej: "uCIT"), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Natomiast, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 uCIT).

Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 uCIT, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 uCIT, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., który został zmieniony na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 650), kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.

w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.

w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.

w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 8 uCIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 9 ust. 1b uCIT, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.

podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.

koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,

3.

koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 uCIT,

4.

ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu uCIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.

jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia,

6.

w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.

podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.

kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,

9.

koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Należy zauważyć, że ustawodawca uzależnił w pierwszej kolejności możliwość dokonania odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej od faktu, czy koszty te wypełniają definicję kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że zakres działalności Wnioskodawcy obejmuje kompleksową realizację programów uruchomień wyrobów dla sektora motoryzacyjnego. Finalne produkty firmy stanowią komponenty nadwozi oraz podwozi pojazdów samochodowych oraz ich poszczególnych systemów (siedzeń, układu zawieszenia, drzwi, silnika, układu kierowniczego, przedniego i tylnego pasa bezpieczeństwa itd.). W ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółka wprowadza na rynek innowacyjne produkty oraz wprowadza do swojej działalności innowacyjne technologie produkcji.

Pracownicy X Sp. z o.o., którzy zostali oddelegowani w niepełnym wymiarze czasu pracy do wykonywania prac w ramach działań badawczo-rozwojowych, wykonują także prace w pozostałej części wymiaru etatu związane z regularną działalnością firmy, które nie zawsze są pracami badawczo-rozwojowymi. X Sp. z o.o. przyjęła założenia, że tylko ta część etatu pracownika badawczego jaka jest związana z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi jest kosztem kwalifikowanym prac B+R, który stanowi wynagrodzenie brutto + koszt pracodawcy + dodatki (premie, nagrody). Kosztem kwalifikowanym jest także wynagrodzenie personelu badawczego, do tej części do której nie uzyskano dofinansowania.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Za pracownika zatrudnionego w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej należy uznać pracownika, w zakresie obowiązków którego pozostaje czynne uczestnictwo w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych. Jednakże, istotne jest również, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji danego pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Należy jednak podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że " (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w «projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej». Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...)".

Ponadto, zwrócić należy uwagę, że kosztami kwalifikowanymi będą mogły być wyłącznie koszty uzyskania przychodów, które nie zostały pokryte ze środków innych niż środki własne podatnika, w szczególności dotacji, subwencji, lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Tym samym, kosztami kwalifikowanymi będą mogły być wyłącznie te koszty uzyskania przychodów, które zostały pokryte kosztem majątku podatnika, przy czym prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są uwzględniane przez podatnika w kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a uCIT.

Reasumując, w przypadku kiedy pracownicy 100% swojego czasu pracy poświęcają na prace badawczo-rozwojowe, to do kosztów kwalifikowanych Wnioskodawca ma możliwość zaliczenia całość należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w przypadku gdy pracownicy w ramach świadczonej pracy wykonują obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z kosztów kwalifikowanych) tej części należności o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 4 do 8 zostały/zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl