0111-KDIB1-3.4010.587.2019.2.PC - Działalność badawczo-rozwojowa w sektorze przemysłu naftowego i gazowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lutego 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.587.2019.2.PC Działalność badawczo-rozwojowa w sektorze przemysłu naftowego i gazowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 grudnia 2019 r. (data wpływu 20 grudnia 2019 r.), uzupełnionym 23 stycznia 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy opisana część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (realizowana w ramach projektów Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym czy Wnioskodawca, będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2019 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy opisana część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (realizowana w ramach projektów Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym czy Wnioskodawca, będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 21 stycznia 2019 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.587.2019.1.PC, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 23 stycznia 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: "Wnioskodawca" lub "Spółka") jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka jest częścią globalnej grupy X (dalej: "Grupa"), która prowadzi działalność w sektorze przemysłu naftowego i gazowego.

Grupa jest światowym liderem innowacji w zakresie projektowania zaawansowanych turbin gazowych, a także inżynierii materiałowej, projektowania i tworzenia systemów wydobycia ropy naftowej z dna morskiego oraz systemów zarzadzania procesami. Istotną częścią prac jest także opracowanie metod zastosowania stworzonych systemów wydobycia do zróżnicowanych potrzeb konkretnych klientów i warunków w konkretnej lokalizacji. Swoją innowacyjność Spółka zawdzięcza zatrudnianiu najlepszych, dostępnych na rynku specjalistów.

Spółka posiada oddział Y, wykonujący działalność sprzedażową. Oddział ze względu na specyfikę swojej działalności nie jest częścią niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

W przeszłości, działalność prowadzona obecnie przez Wnioskodawcę prowadzona była przez dywizję Z (dalej: "Z") o nazwie A. Z. natomiast zbyło A do Spółki należącej do Grupy.

Wnioskodawca wskazuje, iż przed sprzedażą biznesu A do Wnioskodawcy, pracownicy spółki współpracowali w ramach struktur z Instytutem Lotnictwa, w celu prowadzenia prac o charakterze badawczo-rozwojowym. W związku z sprzedażą biznesu A do Spółki, w celu utrzymania współpracy zdecydowano o zawarciu przez Wnioskodawcę porozumienia z Instytutem Lotnictwa. W efekcie, pracownicy Spółki współpracują z pracownikami Instytutu Lotnictwa w celu wykonywania prac badawczo-rozwojowych.

Spółka jako podmiot funkcjonujący w Grupie pełni kluczowe funkcje w zakresie rozwoju technologii związanych z instalacjami służącymi do wydobycia ropy i gazu a także instalacjami do wydobycia ropy naftowej spod dna morskiego. Spółka tym samym wykonuje powierzone jej funkcje uzupełniając działalność prowadzoną przez inne spółki z Grupy. Prace te stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe w zakresie dostarczania rozwiązań spełniających wysokie normy jakościowe (w tym normy w zakresie bezpieczeństwa) i jednocześnie zachowując podejście ekonomiczne w zakresie kosztów (w procesie projektowania ważna jest cena materiałów produkowanych urządzeń).

Należy zwrócić uwagę, że działania Wnioskodawcy w zakresie stałego rozwijania produktów wynikają z specyfiki branży w której działa, produkowane instalacje służące do wydobycia ropy i gazu a także instalacje do wydobycia ropy naftowej spod dna morskiego oraz turbiny gazowe, turbozespoły i powiązane instalacje są produktami które podlegają wysokiemu zindywidualizowaniu w celu dopasowania do konkretnej działalności klienta.

W ramach prowadzonych prac, pracownicy Spółki podejmują ponadto czynności ukierunkowane na rozwijanie systemów informatycznych, w celu dopasowania ich do specyficznych wymagań ich działalności co w efekcie ma służyć automatyzacji pracy, poprawie jakości oraz zwiększeniu efektywności procesów realizowanych w Spółce w toku opracowywania nowych lub ulepszonych produktów.

Realizacja działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, jest możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, specjalistycznych urządzeń a przede wszystkim dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanej, wyspecjalizowanej kadry inżyniersko-programistycznej.

Z uwagi na zróżnicowany charakter prac realizowanych przez Spółkę, które obejmują zarówno prace ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie posiadanej wiedzy, która wykorzystywana jest w tworzeniu nowych / ulepszonych produktów i poprawie parametrów prowadzenia działalności, jak i standardowe prace w obszarze wsparcia klientów w bieżącym korzystaniu z dostarczonych przez Spółkę rozwiązań, co do zasady prace można podzielić na dwie główne grupy projektów:

1. Grupa 1 - Projekty badawczo-rozwojowe, tj. projekty mające na celu poszerzanie oferty produktowej poprzez tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań, w tym także prace ukierunkowane na usprawnienie wewnętrznych procesów w zakresie informatyki stosowanych w Spółce,

2. Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów może być np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych (np. obejmują naprawę błędów lub aktualizację oprogramowania, wsparcie w ramach infolinii 24/7), a także bieżące wsparcie i utrzymanie funkcjonowania oferowanych urządzeń. Prace te mają w istotnej części charakter rutynowy.

Działalność Spółki prowadzona w ramach projektów Grupy 2 nie jest objęta niniejszym wnioskiem.

Obszar prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest zróżnicowana pod względem zakresu prowadzonych prac o charakterze badawczo-rozwojowym.

Prace prowadzone w ramach działu OFE obejmują projekty z zakresu wydobycia ropy i gazu. Ponadto, w ramach Spółki działa także dział TPS, zakres prac tego działu obejmuje projektowanie turbin gazowych, turbozespołów i związanych z nimi instalacji.

Dział OFE.

Działania działu OFE obejmują tworzenie nowych produktów lub ich elementów w obszarach projektowania i tworzenia instalacji do wydobycia ropy naftowej spod dna morskiego oraz systemów zarządzania. Istotną część prac stanowi także opracowanie metod zastosowania stworzonych systemów wydobycia według zróżnicowanych potrzeb konkretnych klientów i warunków w konkretnej lokalizacji. Część projektów polega na modernizacji istniejących już produktów poprzez dodanie nowych funkcjonalności lub zmianę w istniejących parametrach, tak aby spełniały nowe potrzeby klienta lub zapewniały zgodność z nowymi, bardziej restrykcyjnymi normami.

Zespół ten przeprowadza również symulacje podwodne oraz wizualizacje podwodnego miejsca wydobycia ropy naftowej, które ma na celu określić jak będą wyglądać urządzenia oraz cały system.

W ramach prac wykonywane są także analogiczne systemy do tych podwodnych, ale mające być zainstalowane na powierzchni. Charakteryzują się one mniejszą złożonością oraz mniejszymi wymaganiami co do odporności materiałów.

Zespół ten współpracuje z laboratorium Instytutu Lotnictwa, które świadczy usługi na rzecz Grupy. Laboratorium w związku z współpracą z Grupą, wspiera końcowe etapy projektów z Grupy New Product Introduction, polegające na projektowaniu i wykonywania testów według ustalonej procedury.

Laboratorium to służy przede wszystkim do badań z zakresu testowania wysokich ciśnień.

W ramach działu OFE przeprowadzane są pełne projekty, mogące obejmować etap koncepcyjny i projektowanie, a także testowanie oraz inżynierię usług.

Dział TPS.

Głównymi działaniami w ramach działu TPS jest projektowanie nowych oraz modernizacja istniejących turbozespołów oraz związanych z nimi instalacji dla zastosowań w branży energetycznej oraz wydobycia, przesyłu, przetwarzania ropy i gazu oraz ich pochodnych.

Do produktów opracowywanych oraz rozwijanych przez zespół należą między innymi turbiny gazowe, turbiny parowe oraz sprężarki odśrodkowe. Zespół specjalizuje się w projektowaniu elementów: wirujących, stacjonarnych, elementów gorącej ścieżki gazu a także systemów zabudowy i zasilania wraz z instalacją rozruchu. Dodatkowe obszary wspierające to: inżynieria materiałowa, zbieranie oraz analiza danych z pracujących jednostek, cyfrowa symulacja pracy instalacji turbokompresorów, budowanie narzędzi inżynierskich IT oraz baz danych optymalizujących prace inżynierskie. Inżynierowie zajmują się również projektowaniem modyfikacji oraz modernizacji istniejących produktów mających na celu poprawę parametrów pracy urządzeń.

Prace programistyczne w zakresie budowania inżynierskich narzędzi wewnętrznych pozwalają na ulepszenie oraz optymalizacje pracy. Programy te, to narzędzia do analiz przepływowych, makra wykorzystywane w pracy inżyniera, który bez nich musi przygotowywać model do obliczeń związanych z turbinami ręcznie. Tworzone wewnętrzne oprogramowanie inżynierskie pozwala na zastąpienie pracy inżyniera, poprzez pracę programu, który tworzy także końcowy raport. Dział rozwijający te narzędzia jest częścią zespołu zajmującego się rozwojem turbin, jako że wspiera swoimi rozwiązaniami pracę inżynierów. Koniecznymi kompetencjami członków tej dywizji jest m.in. znajomość języka programowania PYTHON oraz znajomość działania baz danych. Przy rozwijaniu programów wykorzystywana jest także wiedza praktyczna inżynierów.

Innym rodzajem projektów w tym dziale jest modelowanie danych i przeprowadzanie analiz danych. Ich odbiorcą są zespoły finansowe dostarczające dane w zakresie zużycia części turbiny. Zespoły modelują te dane przykładowo pod kątem ponoszonych kosztów. Jednocześnie modele wykorzystywane są do przewidywania inspekcji na obiekcie klienta. Celem tych działań jest umożliwienie przewidywania długości działania danego komponentu. Analizy wymagają łączenia otrzymywanych danych, ich modyfikacji. Działania te wymagają zarówno ręcznej modyfikacji i twórczego przystosowania danych (dane te zapisane są w formatach różnych programów komputerowych, np. M.E., M. W.) oraz pracy programistycznej, ze względu na działania zespołu nakierowane na napisanie programów pozwalających pozyskać wszystkie konieczne do analiz dane.

Dział ten współpracuje z laboratorium materiałowym działającym w ramach Instytutu Lotnictwa.

Spółka nie wyklucza prowadzenia w przyszłości działań również względem innych obszarów. Projekty realizowane w nowych obszarach również będą mogły zostać zakwalifikowane jako projekty Grupy 1 lub projekty Grupy 2. Mogą być to przykładowo prace w zakresie Energy Transition tj. stworzenie produktów i usług w zakresie transformacji energetycznej, w szczególności przejście z energii pozyskiwanej z węgla na źródła odnawialne. Grupa zamierza bowiem w kolejnych latach poszerzać swój obszar obecności rynkowej, wychodząc naprzeciw zmieniającym się potrzebom odbiorców i powstających nowych sektorów przemysłu.

Proces realizacji prac badawczo-rozwojowych.

W ramach projektów wykonywanych w ramach Spółki wyróżnić można podział na projekty:

* New Product Introduction (NPI) projekty polegające na stworzeniu nowych produktów, lub ich części / elementów.

* Requisition - wykonywanie usług związanych z podwodnymi instalacjami zakupionymi przez klienta, w szczególności projektowanie i rozwój poszczególnych elementów instalacji. W ramach projektów dokonuje się badania wymagań (np. w zakresie topologii podwodnego terenu) oraz rozwoju nowych struktur na podstawie informacji zapewnionych przez klienta. Projekty Requisition mogą obejmować również rozwinięcie nowych instalacji. W ramach tego typu projektów mogą być wykonywane również prace związane z przeprowadzaniem badań i rozwojem turbin gazowych, turbin parowych oraz sprężarek odśrodkowych posiadanych przez klienta.

* Service engineering - dodatkowe prace skupiające się na instalacji ulokowanej u klienta. Takie projekty mogą zawierać przeprojektowanie systemu, badania możliwości zastosowania urządzenia w instalacji (wymagające szczegółowych analiz) oraz bardziej zaawansowane utrzymanie systemów klienta.

Podstawą prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez pracowników Spółki są projekty Grupy 1, w ramach których pracownicy wykonują konkretne zadania związane z osiągnięciem założonych wymagań. W ramach procesu projektowego wyróżnia się zasadniczo trzy etapy: etap koncepcyjny, etap rozwoju oraz etap produktu finalnego. Etapy te mogą różnić się co do szczegółów w zależności od projektu (charakteru).

Decyzja o rozpoczęciu projektu podejmowana jest na podstawie zidentyfikowanych trendów rynkowych, przewidywanych bądź zgłoszonych potrzeb klientów w odniesieniu do zaprojektowania i stworzenia dedykowanych rozwiązań a także wyników badań naukowych.

Odpowiedzialność za realizację prac rozwojowych w ramach projektu ponosi Project Manager. W proces prac nad projektami badawczo-rozwojowymi zaangażowani są wykwalifikowani specjaliści zatrudnieni na stanowiskach m.in. inżynierów, analityków oraz programistów. Jak wskazano powyżej, proces projektowy zasadniczo składa się z trzech etapów. Etap koncepcyjny projektu, zasadniczo rozpoczyna się od zlecenia. W ramach etapu prac koncepcyjnych, w projektach dotyczących tworzenia nowych produktów bądź udoskonalania istniejących oraz tworzenia narzędzi informatycznych bądź modeli danych dokonuje się wstępnej analizy pod kątem możliwości spełnienia wymagań technicznych sformułowanych przez zamawiającego, a także wstępnej oceny niezbędnych do wykorzystania materiałów i/lub technologii.

W ramach fazy drugiej czyli etapu rozwoju i wyboru finalnego koncepcyjnego rozwiązania w zakresie projektowania produktów i narzędzi informatycznych, dochodzi do bardziej szczegółowej, kompleksowej analizy której celem jest wybór optymalnego rozwiązania pod względem wymagań koniecznych do spełnienia w przypadku klienta, wytrzymałości materiałów oraz kosztu wytworzenia.

Analizy te wymagają wykorzystania specjalistycznej wiedzy pracowników oraz mogą opierać się na tworzonych modelach, raportach czy rysunkach. Etap ten prowadzi do wyboru rozwiązania, które będzie stworzone w ramach kroku trzeciego.

W ramach prac, projekt jest dostosowany do wymogów klienta (np. turbina, instalacja do wydobycia ropy naftowej) oraz zdarza się, że przygotowywany jest także drugi wariant tego samego produktu, który ma większe możliwości sprzedaży na rynku. Należy wziąć pod uwagę, że każdorazowe dostosowanie produktu do odbiorcy jest konieczne ze względu na to, że instalacje projektowane przez Wnioskodawcę mają odbiorców w kilku różnych sektorach gospodarki.

W ramach kroku trzeciego powstaje natomiast produkt finalny który może mieć postać modelu 3D, rysunków, dokumentacji pozwalających wytworzyć sprzęt, procedur zawierających specjalistyczne informacje wymagane w procesie projektowania części, informatyczne narzędzi inżynierskich, modeli danych oraz analizy materiałów.

W przypadku poszczególnych projektów (w szczególności projektów Service engineering) proces ten może się różnić, ze względu na charakter wykonywanych prac.

Poniżej przedstawiono przykładowe czynności wykonywane przez pracowników, występujące w ramach prowadzonych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych:

* przygotowywanie założeń wymagań które muszą zostać zrealizowane w ramach prowadzonych prac (np. oczekiwana wytrzymałość materiałów, dobór elementów pod względem ich ceny),

* zdobywanie nowej wiedzy oraz poznawanie najnowszych rozwiązań z dziedziny, której dotyczy tworzone rozwiązanie,

* testowanie parametrów pod kątem spełnienia określonych w założeniach projektu wymogów,

* analiza zebranych wyników badań i trendów dla produktu,

* opracowanie metod zastosowania stworzonych systemów wydobycia do zróżnicowanych potrzeb konkretnych klientów,

* ulepszanie istniejących produktów Wnioskodawcy, np. z wykorzystaniem innych tańszych materiałów, rozwiązań zapewniających optymalne dopasowanie turbiny bądź części do turbiny do wymagań klienta i branży,

* opracowywanie niezbędnej dokumentacji badawczej, obejmującej m.in. szczegółową dokumentację wykonawczą (w tym także rysunki i modele opracowywanych rozwiązań), rezultaty przeprowadzonych badań i testów, wraz z opisem wyników i rekomendacjami.

Opisane prace są i będą prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny - planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych.

Działalność badawczo-rozwojowa jest i będzie przez Spółkę rozgraniczana od pozostałej działalności (prace rutynowe) - prowadzonej w ramach projektów Grupy 2.

Zdaniem Spółki, działalność prowadzona w ramach opisanych powyżej projektów Grupy 1, stanowi działalność badawczo-rozwojową. Działalność prowadzona w ramach projektów Grupy 2 nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej.

Wnioskodawca zaznacza, że:

* w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, Wnioskodawca zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT;

* Spółka zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;

* każdorazowo będzie dokonywał oceny prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo-rozwojową;

* w ramach prowadzonej przez siebie dokumentacji, Spółka będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności badawczo - rozwojowej, w sposób umożliwiający określenie wysokości przysługującej ulgi B+R, przede wszystkim przez przypisanie kosztów do poszczególnych projektów uznanych uprzednio za badawczo-rozwojowe;

* będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczy działalności badawczo-rozwojowej - w oparciu o prowadzoną analizę zaangażowania czasowego pracowników w działania badawczo-rozwojowe oraz pozostałe.

W uzupełnieniu wniosku z 22 stycznia 2020 r., Wnioskodawca dodatkowo wskazał, że:

* w ramach prowadzonej ewidencji księgowej, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1b ustawa o CIT, Spółka będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z tym, co Spółka wskazała we wniosku ewidencja ta pozwoli na określenie wysokości przysługującej ulgi badawczo-rozwojowej poprzez przypisanie kosztów do poszczególnych projektów, które wcześniej zostały uznane za projekty badawczo-rozwojowe. W szczególności, Wnioskodawca posiada odpowiednie systemy, umożliwiające rzetelne rejestrowanie prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w tym także czasu przeznaczonego przez pracowników na realizację projektów należących do Grupy 1 (projekty badawczo-rozwojowe). Ewidencja księgowa prowadzona jest przez Wnioskodawcę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 395 z późn. zm., "ustawa o rachunkowości") oraz przepisami wykonawczymi wydanymi na jej podstawie. W ocenie Spółki, w oparciu o informacje przestawione w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box ("Objaśnienia IP Box"), w szczególności pkt 175 i nast., taki sposób prowadzenia ewidencji jest wystarczający dla skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 18d ustawy o CIT;

* nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402 z późn. zm.);

* nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, tj. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT. W sytuacji, gdyby w przyszłości Spółka zdecydowała się na skorzystanie ze wsparcia dla inwestycji, ulga B+R nie będzie stosowana względem kosztów, które będą uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów;

* nie otrzymał zwrotu kosztów kwalifikowanych w jakiejkolwiek formie ani koszty kwalifikowane nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT. Gdyby w przyszłości koszty działalności B+R były Wnioskodawcy zwracane lub odliczane od podstawy opodatkowania w ramach przepisów innych niż dot. ulgi B+R (np. w ramach dotacji na prowadzenie działalności B+R), nie będą one w tej części podlegały odliczeniu z tytułu art. 18d ustawy o CIT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana powyżej część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (realizowana w ramach projektów Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym czy Wnioskodawca, będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z którym przytoczona w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność Spółki dotycząca realizacji zadań badawczo-rozwojowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a w szczególności definicję prac rozwojowych, zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle art. 18d Ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT z tytułu prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z brzmieniem przepisów ustawy o CIT, art. 4a pkt 26 ustawy o CIT stanowi, że przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z brzmieniem przepisów ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe oraz prace rozwojowe. Badania naukowe zostały przy tym podzielone na:

* badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej także: "PSWiN") jako "prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne", oraz

* badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN jako "prace mające no celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń".

Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako "działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń".

Ze względu na tożsamość pojęcia działalności badawczo-rozwojowej w kontekście ulgi badawczo-rozwojowej oraz preferencji IP Box, na którą wskazuje się w objaśnieniach autorstwa Ministerstwa Finansów (Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej; dalej: "Objaśnienia IP Box", str. 9), Wnioskodawca pragnie wykorzystać opracowanie Objaśnień IP Box w celu właściwego zdefiniowania tego pojęcia.

Zgodnie z Objaśnieniami IP Box, wystarczające jest aby podatnik prowadził badania naukowe bądź prace rozwojowe do zdefiniowania jego działalności jako badawczo-rozwojowej. Jednocześnie, możliwe jest także prowadzenie równocześnie badań naukowych i praw rozwojowych. W każdym z wyżej wymienionych wariantów dojdzie do spełnienia definicji działalności badawczo-rozwojowej (Objaśnienia IP Box, str. 9-10).

W ramach Objaśnień IP Box, podniesiono, że kryteriami pojęcia działalności badawczo-rozwojowej w ramach polskiego systemu prawa podatkowego przyjmuje się:

i. twórczość,

ii. systematyczność; oraz

iii. zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań.

W stosunku do nich należy odwołać się do językowego znaczenia powoływanego w ustawach podatkowych (Objaśnienia IP Box, str. 11-12).

Pierwszym kryterium koniecznym do spełnienia w celu uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową jest jej twórczość. Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych w ramach projektów Grupy 1 jest opracowywanie nowych lub ulepszonych produktów, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy specjalistycznej, w celu sprostania wymaganiom stawianym przez klientów Wnioskodawcy.

Pracownicy Spółki, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową, w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych, w sposób polegający na wniesieniu usprawnień do oferowanych produktów, stanowiąc odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz rosnące oczekiwania rynku, związane z zapewnieniem najbardziej efektywnych (a przy tym najbezpieczniejszych) rozwiązań.

Wnioskodawca podkreśla, że czynności badawczo-rozwojowe podejmowane przez pracowników Spółki w poszczególnych projektach Grupy 1, zdaniem Spółki nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów - takie czynności nie są uznawane przez Wnioskodawcę za działania badawczo-rozwojowe (i, jak wskazano, nie są objęte przedmiotem niniejszego wniosku).

Nierutynowy charakter projektów realizowanych w ramach Grupy 1 wiąże się z faktem, że prowadzone w ramach tej Grupy prace, poprzedzone są analizą spełnienia wymagań (jakościowych bądź kosztowych). W efekcie tej analizy, ze względu na duży stopień zindywidualizowania produktów wytwarzanych przez Spółkę, pracownicy muszą opracować twórczo rozwiązania pozwalające na spełnienie kryteriów koniecznych do spełnienia. W tym zakresie należy wskazać, że pracownicy opracowują rozwiązania w sposób kreatywny - jako, że tworzone przez nich modele czy analizy, zgodnie z wiedzą Spółki, nie istnieją na rynku.

Prace realizowane są w ramach poszczególnych etapów, zgodnie z procesem projektowym obowiązującym w Spółce, w ramach którego pracownicy Spółki przeprowadzają analizę wykonalności danego rozwiązania w oparciu o otrzymane kryteria, na podstawie których tworzone są rozwiązania prototypowe, będące następnie przedmiotem testów, w wyniku których weryfikowana jest przydatność opracowywanych rozwiązań oraz możliwości ich zastosowania w warunkach rzeczywistych. Potwierdza to, że działalność ta prowadzona jest w sposób systematyczny, a więc prace wpisują się w działalność badawczo-rozwojową w świetle definicji.

Działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych spełnia przesłankę systematyczności wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - realizacja projektów badawczo-rozwojowych odbywa się bowiem regularnie, w sposób planowy (zgodnie z harmonogramem i istniejącą w Spółce metodyką) i jest to jeden z podstawowych elementów prowadzenia przez Spółkę działalności, niezbędny dla zapewnienia stałego rozwoju oferty produktowej. Co więcej, Spółka podkreśla, że tego rodzaju prace od początku nakierowane są na opracowywanie nowych / ulepszonych rozwiązań, a efekty te nie są skutkami ubocznymi działań podejmowanych rutynowo.

Ponadto, biorąc pod uwagę definicję systematyczności wskazaną w Objaśnieniach IP Box "spełnienie kryterium "systematyczności" danej dziedziny nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzą w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany." (Objaśnienia IP Box, str. 14). Biorąc pod uwagę fakt, że Spółka stale wykonuje projekty, mogące jej zdaniem stanowić projekty badawczo-rozwojowe, to również tak określona definicja systematyczności została jej zdaniem spełniona.

Trzecim kryterium jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, rozumianego jako rozszerzenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Rozwiązania w ramach projektów Grupy 1 powstają w wyniku twórczej pracy pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień. Istotną rolę w procesie odgrywa także testowanie opracowywanych rozwiązań pod kątem spełniania określonych wstępnie wymagań przykładowo poprzez modele, symulacje w programach bądź w laboratorium. Dodatkowo, posiadana wiedza jest wykorzystywana do tworzenia nowych rozwiązań - ulepszonych turbin bądź programów inżynieryjnych.

W odniesieniu do powyższego, Wnioskodawca podkreśla, że pracownicy Spółki to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac (inżynieria i informatyka) oraz długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie pracownicy w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje oraz zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.

W odniesieniu do kwalifikacji działalności prowadzonej przez Spółkę jako prace rozwojowe, stwierdzić należy, że zgodnie z przytoczoną definicją ustawową, za prace rozwojowe uznawane było w szczególności kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług.

Jak wskazano w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, opisywane w ramach niniejszego wniosku działania podejmowane w projektach Grupy 1 polegają na wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności w celu rozwoju nowych narzędzi / elementów do wykorzystania w produktach oferowanych przez Spółkę klientom (lub bezpośrednio wykonywanych dla nich w ramach złożonego zamówienia) lub też do dalszego rozwoju oferty produktowej. Czynności wykonywane przez pracowników Spółki w ramach realizowanych projektów badawczo-rozwojowych wpisują się zatem zdaniem Spółki, w definicję prac rozwojowych wskazaną w ustawie o CIT.

Dodatkowo, Wnioskodawca zwraca uwagę, iż pracownicy Spółki w ramach wykonywania prac współpracują z pracownikami Instytutu Lotnictwa, który należy do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Należy zwrócić uwagę, że w ramach ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 534, dalej: "ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz") Sieć Badawczą Łukasiewicz tworzą Centrum Łukasiewicz oraz instytuty działające w ramach Sieci. Jak wskazano w art. 98 ust. 2 pkt 11 ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz, Instytut Lotnictwa stanowi instytut badawczy. Natomiast, w art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz wskazuje się, że jednym z celów Sieci jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych a w uzasadnionych przypadkach również badań podstawowych, w tym na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. W ocenie Spółki, skoro jej pracownicy współpracują z pracownikami Instytutu Lotnictwa, którego jednym z celów jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, to działalność Spółki również stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisywane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace, polegające na projektowaniu i tworzeniu nowych, zmienionych oraz ulepszonych produktów, rozwiązań, funkcjonalności poprzez budowanie i ulepszanie rozwiązań produktowych (które to będą mogły zostać wykorzystane przez Wnioskodawcę w przyszłości w trakcie realizacji dalszych projektów lub też takich, które bezpośrednio wpływają na istniejący produkt), oraz tworzenie narzędzi informatycznych i oprogramowania stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza m.in., wydana interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 17 sierpnia 2018 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.309.2018.1.MST przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w której Organ zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, który podobnie jak Spółka opracowuje i rozwija innowacyjne, kompleksowe rozwiązania, że opisane przez Wnioskodawcę prace można uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p., uprawniającej do ulgi o której mowa w art. 18d u.p.d.o.p., gdyż są to działania mające na celu tworzenie i projektowanie nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Analogiczny pogląd przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnych interpretacjach podatkowych:

* z 26 lipca 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.105.2017.2.IZ),

* z 13 października 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.204.2017.1.IZ),

* z 30 stycznia 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.398.2017.1.JC),

* z 19 lutego 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.380.2017.1.JF),

* z 3 września 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.257.2018.2.JS),

* z 31 października 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.427.2018.1.BM),

* z 6 grudnia 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.355.2018.2.MR).

Również w zakresie działań związanych z tworzeniem narzędzi informatycznych bądź oprogramowania Wnioskodawca zauważa, że działalność taka była dotychczas klasyfikowana jako działalność Badawczo-Rozwojowa co potwierdzić może przykładowo Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 września 2018 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.286.2018.2.JS).

Natomiast, w zakresie badań związanych z parametrami materiałów, Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę na interpretacje indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 maja 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.7.2017.1.APO), w której potwierdził on, że za działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane prace w ramach, których pracownicy Działu Konstrukcyjnego przeprowadzają liczne analizy, pomiary i symulacje mające na celu ocenę kluczowych parametrów badanych materiałów, surowców, komponentów czy technologii pod kątem możliwości ich zastosowania.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisana powyżej część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (realizowana w ramach projektów Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym czy Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 865 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.

badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.

badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.

badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.

badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych zostały wskazane w art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.).

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p., podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.

w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.

w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a-150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.

w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

W myśl art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem pytania wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26 - 28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że w ocenie tut. Organu, opisane przez Spółkę działania spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p., gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają twórczy charakter, z wykorzystaniem dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej, a ich celem oraz wynikiem jest powstanie nowych produktów. Przy czym działania te nie mają charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów.

W konsekwencji, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (realizowana w ramach projektów Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., w związku z czym czy Wnioskodawca, będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl