0111-KDIB1-3.4010.328.2020.1.IM - Ulga B+R w firmie świadczącej usługi HR.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 września 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.328.2020.1.IM Ulga B+R w firmie świadczącej usługi HR.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 lipca 2020 r. (data wpływu 21 lipca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy działalność Spółki polegającą na rozwoju procesu świadczenia usług rekrutacyjnych poprzez opracowywanie i testowanie platformy systemowej, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, oraz jej dalszy rozwój można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2020 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy działalność Spółki polegającą na rozwoju procesu świadczenia usług rekrutacyjnych poprzez opracowywanie i testowanie platformy systemowej, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, oraz jej dalszy rozwój można zaliczyć do działalności badawczo - rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") prowadzi działalność w tzw. branży Human Resources (HR). Spółka prowadzi procesy rekrutacyjne do pracy stałej na stanowiska asystenckie, specjalistyczne, kierownicze oraz executive search. Spółka posiada biura zlokalizowane w Polsce i za granicą - w (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...), (...) i (...). W Spółce jest zatrudnionych około 200 pracowników na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, w tym w tzw. modelu B2B, z czego około 140 osób na stanowiskach konsultantów.

Wnioskodawca stawia na nowatorskie i profesjonalne rozwiązania rekrutacyjne. Będąc jedną z najdynamiczniej rozwijających się i najbardziej innowacyjnych firm rekrutacyjnych i outsourcingowych w Polsce i Europie Środkowej, Spółka codziennie wykorzystuje technologię oraz doświadczenia zatrudnionych w Spółce konsultantów w poszukiwaniu i angażowaniu talentów.

W codziennej pracy Spółce przyświecają trzy wartości: agile, driven oraz empowered. Wnioskodawca zwraca uwagę, na takie cechy jak zwinność i elastyczność, które pozwalają pracownikom Spółki spojrzeć na wyzwania z innej perspektywy, a płaska struktura umożliwia szybką adaptację do aktualnej sytuacji oraz oczekiwań klientów.

Wnioskodawca nieustannie poszukuje nowych rozwiązań tradycyjnych problemów, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie przewagi nad konkurencją. W tym celu Spółka inwestuje w działalność badawczo - rozwojową (B+R). Prowadzenie działalności B+R jest nieodzownym elementem prowadzonego biznesu, z uwagi na postęp technologiczny i wzrastające wymagania klientów. Zatem, niezwykle istotnym jest dla Spółki, aby inwestować w rewolucyjne pomysły oraz wprowadzać innowacyjne rozwiązania w procesie świadczenia usług rekrutacyjnych.

W 2017 r. Spółka rozpoczęła prace nad zaprojektowaniem innowacyjnej platformy systemowej pod nazwą "S". wspierającej proces rekrutacji. Prace nad opracowaniem platformy przebiegały głównie w 2018 r., w tym w 2018 r. nastąpiło wdrożenie platformy w Spółce, a w 2019 r. następował jej dalszy rozwój poprzez tworzenie nowych/ulepszonych funkcjonalności. W dniu złożenia niniejszego wniosku, Spółka nadal prowadzi prace nad rozwojem "S". Spółka opracowuje koncepcje funkcjonalności platformy systemowej, wdraża i testuje system/jego nowe i ulepszone funkcjonalności, natomiast wykonanie warstwy informatycznej jest zlecane podmiotowi zewnętrznemu.

Głównym celem podejmowanych prac było stworzenie oraz dalszy rozwój nowatorskiej platformy odpowiadającej na potrzeby Spółki oraz realia polskiego rynku, dzięki której możliwe byłoby bardziej efektywne świadczenie usług rekrutacyjnych na rzecz klientów.

Podstawowym motywem stworzenia nowej platformy było polepszenie procesu rekrutacji w zakresie wyszukiwania kandydatów oraz kontroli nad projektem rekrutacyjnym. Spółka korzystała wcześniej z rozwiązania oferowanego przez podmiot zewnętrzny. Rozwiązanie to nie spełniało oczekiwań Spółki, w szczególności nie pozwalało na śledzenie tzw. lejka postępu projektu rekrutacyjnego, które zdaniem Wnioskodawcy jest istotne dla zapewnienia efektywnego procesu rekrutacyjnego. W danym czasie nie było dostępnych takich funkcjonalności na rynku.

Ponadto, przez stworzenie i rozwój własnej platformy Spółka dąży do optymalizacji wyników finansowych. Stworzenie zindywidualizowanej platformy wpływa na usprawnienie procesu rekrutacyjnego, dzięki czemu Spółka może osiągnąć wyższe zyski, a także uniknąć potrzeby zakupu kosztownych i nie w pełni dopasowanych systemów oferowanych na rynku.

W systemie "S". użytkownik może dodawać projekty rekrutacyjne, publikować ogłoszenia na dedykowanych portalach, zarządzać danymi klientów dla których prowadzi projekty rekrutacyjne oraz zarządzać kontaktem z kandydatem. Istnieje możliwość raportowania wszystkich akcji dodanych w systemie. Dodatkowo użytkownik z rozszerzonymi uprawnieniami ma dostęp do panelu zarządzania użytkownikami w systemie, podglądu do opublikowanych ogłoszeń oraz może zarządzać danymi z wypełnionych ankiet satysfakcji.

"S" została stworzona w odpowiedzi na specyficzne potrzeby Spółki w zakresie świadczenia usług rekrutacyjnych oraz dostosowana do specyfiki polskiego rynku HR.

Przykładowe funkcjonalności w platformie "S" zaprojektowane przez Spółkę:

a.

działanie "S" w automatycznym połączeniu za pomocą XML z ponad 40 polskimi portalami pracy (m.in. Pracuj.pl, Jobs.pl, olx.pl, gowork.pl, praca.pl, gazetapraca.pl),

b.

wyszukiwanie kandydatów za pomocą skryptu sztucznej inteligencji, uczącej się kontekstowo i dopasowującej kandydata z bazy danych do wprowadzonej oferty;

c.

śledzenie lejka postępu projektu rekrutacyjnego (wizualizacja), która pozwala na znalezienie potencjalnych blokad w procesie (ilość wysłanych CV, ilość spotkanych kandydatów, ilość zaproszonych kandydatów do klienta, rodzaj informacji zwrotnej od klienta);

d.

automatyczne przekazanie oceny satysfakcji do każdego kandydata uczestniczącego w procesie pozwalające na przypisanie średniej oceny "Customer Satisfaction" każdemu konsultantowi Spółki;

e.

możliwość rozpoznawania kontaktu u klienta również jako kandydata;

f.

śledzenie aktywności danego kandydata na stronie internetowej Spółki, a co za tym idzie możliwość doboru bardziej adekwatnych ofert pracy;

g.

możliwość podglądu przez kandydatów swojego statusu/ postępu w projektach co pozwala utrzymać zaangażowanie kandydatów w proces;

h.

zarządzanie zgodami zgodne z RODO - możliwość wysyłania automatycznej prośby o uzupełnienie zgód;

i.

automatyczne wysyłanie informacji zwrotnej do każdego kandydata który był na spotkaniu po 14 dniach od daty spotkania.

Do pracy nad stworzeniem funkcjonalności nowego systemu zaangażowani są pracownicy Spółki, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży rekrutacyjnej ("Zespół projektowy"). Zespół projektowy opracowuje funkcjonalności nowego systemu oraz na dalszym etapie testuje, czy stworzona funkcjonalność, zaprojektowana według koncepcji Zespołu projektowego oraz wytworzona przez podmiot zewnętrzny, realizuje zamierzone cele.

W skład Zespołu projektowego wchodzą tzw. konsultanci biznesowi, pełniący także funkcje testerów oraz Szef Zespołu Projektowego. Członkowie Zespołu są jednocześnie w części etatu konsultantami d/s rekrutacji, dzięki czemu w codziennej pracy używają platformy systemowej oraz mają możliwość identyfikacji nowych możliwości optymalizacyjnych w trakcie świadczenia pracy. Do Zespołu projektowego zostali dedykowani pracownicy z różnych działów Spółki. W związku z czym w ramach prac nad innowacją systemu mogli wymieniać się wiedzą i doświadczeniami.

Opracowywanie nowych i ulepszonych funkcjonalności polega na zdobywaniu oraz połączeniu wiedzy z zakresu technologii informatycznych, w tym w szczególności informacji o możliwościach systemu oraz wiedzy i doświadczenia z dziedziny HR (dotyczące m.in. procesu rekrutacyjnego i rynku HR w Polsce).

Wiedzę w zakresie procesu rekrutacyjnego oraz identyfikację pól do innowacji Zespół projektowy pozyskuje przede wszystkim z:

* użytkowania systemu w codziennej pracy na stanowisku konsultanta oraz doświadczenia w prowadzeniu projektów,

* gromadzenia indywidualnych sugestii od innych członków zespołu,

* ankiet wewnętrznych zespołowych,

* informacji zwrotnych od kandydatów,

* przeglądu funkcjonalności systemów występujących na rynku,

* analizy profilu klientów Spółki,

* gromadzenia wiedzy o sposobie działania Spółki, jej celów oraz misji,

* śledzenia zmian w prawie,

* analizy tendencji na szybko rozwijającym się na rynku HR w Polsce.

Zespół projektowy uczestniczy w cyklicznych (co najmniej cotygodniowych) spotkaniach, na których w oparciu o zdobytą wiedzę, opracowuje koncepcje nowych funkcjonalności. Szczegółowo zaprojektowana funkcjonalność jest następnie przekazywana podmiotowi zewnętrznemu w celu wytworzenia warstwy informatycznej. Zespół projektowy jest w stałym kontakcie z podmiotem wykonującym prace informatyczne, dzięki czemu:

i. w fazie projektowania posiada szczegółową wiedzę o możliwościach technicznych,

ii. w fazie tworzenia warstwy informatycznej zapewnia, że opracowane przez Zespół projektowy funkcjonalności są wytwarzane zgodne z projektem.

Po uzyskaniu warstwy technicznej (informatycznej), Zespół projektowy przeprowadza testy na platformie systemowej, w tym sprawdza, czy zaprojektowane funkcjonalności spełniają zamierzone cele. W przypadku, gdy wynik testów jest pozytywny nowe funkcjonalności są wdrażane w Spółce. Gdy wynik ten jest negatywny, Zespół projektowy podejmuje dalsze prace nad rozwojem funkcjonalności, by w jak najwyższym stopniu spełniała oczekiwania Spółki. Tego rodzaju prace podejmowane na zasadzie "sprzężenia zwrotnego" (feedback R&D), zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w podręczniku Frascati.

W zakresie działalności objętej niniejszym Wnioskiem o interpretację:

1. Wnioskodawca nie uzyskiwał, nie uzyskuje i nie zamierza uzyskiwać przychodów z zysków kapitałowych.

2. W kontekście obowiązujących przepisów należy zaznaczyć, że Spółka, nie posiadała i nie posiada statusu centrum badawczo - rozwojowego.

3. Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień określonych w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy o CIT.

4. Spółka nie otrzymała dofinansowania w formie dotacji lub innej bezzwrotnej pomocy w zakresie tworzenia i rozwoju "S"

Przedmiotem niniejszego wniosku jest, opisana powyżej działalność w zakresie tworzenia i rozwoju "S".:

* podejmowana w 2017, 2018 i 2019 r.,

* kontynuowana w dniu składania niniejszego wniosku,

* oraz która będzie kontynuowana przez Spółkę w przyszłości (zakładając, że opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym elementy nie ulegną zmianie)

dlatego też Wnioskodawca określił, że przedmiotem Wniosku jest stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy działalność Spółki polegającą na rozwoju procesu świadczenia usług rekrutacyjnych poprzez opracowywanie i testowanie platformy systemowej, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, oraz jej dalszy rozwój można zaliczyć do działalności badawczo - rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa rozumiana jest jako działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe dzielą się na badania (art. 4a pkt 27 Ustawy o CIT):

* podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne (art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

* aplikacyjne - prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Natomiast prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).

Przytoczone przepisy wprowadzają kilka istotnych kryteriów, od których spełnienia uzależniona jest możliwość uznania określonych działań za działalność badawczo-rozwojową. Kryteria te powinny być spełnione łącznie. Dla potrzeb podatków dochodowych działalność badawczo-rozwojowa powinna:

* obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,

* mieć twórczy charakter,

* być podejmowana w sposób systematyczny, oraz

* być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Warto w tym miejscu odwołać się do kryteriów działalności badawczo-rozwojowej przedstawionych w tzw. Podręczniku Frascati (OECD 2018, Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej, Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej).

Podręcznik Frascati wskazuje, że działalność B+R jest zawsze ukierunkowana na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach (i ich interpretacji) lub hipotezach. Z reguły nie ma pewności co do ostatecznego wyniku (lub przynajmniej co do ilości czasu i zasobów potrzebnych do jego osiągnięcia), jest ona planowana i budżetowana (nawet jeśli jest realizowana przez osoby fizyczne), a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku.

Stosownie do treści Podręcznika Frascati, aby dana działalność mogła zostać uznana za działalność badawczo-rozwojową, musi ona spełniać pięć podstawowych kryteriów. Działalność taka musi być:

* nowatorska,

* twórcza,

* nieprzewidywalna,

* metodyczna,

* możliwa do przeniesienia lub odtworzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, podejmowane przez Spółkę prace w zakresie projektowania i tworzenia "S" są pracami rozwojowymi, tj. Spółka nabywa, łączy i wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności (w tym w zakresie procesu rekrutacji, dziedziny Human Resources oraz narzędzi informatycznych) do projektowania i tworzenia nowej oraz ulepszonej platformy systemowej wspierającej proces rekrutacyjny i jej poszczególnych funkcjonalności. W szczególności celem ww. prac jest opracowywanie zupełnie nowych procesów/ funkcjonalności, które można zaimplementować w istniejących procesach, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie platformy systemowej o ulepszonych cechach, sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach. Przy czym projektowane rozwiązania nie tylko rozwijają i ulepszają obecnie istniejące procesy, ale także przyczyniają się do powstania w przyszłości nowych i jeszcze bardziej zaawansowanych procesów.

Działalność Spółki w zakresie tworzenia i testowania "S" posiada następujące cechy:

1. Twórczość i nowatorskość.

Prace nad stworzeniem "S" oraz opracowaniem, na dalszym etapie, dodatkowych funkcjonalności platformy systemowej są pracami twórczymi. W oparciu o analizę potrzeb Spółki, wynikających m.in. z jej sposobu działania, profilu jej klientów, celów oraz misji, a także wykorzystując wiedzę i doświadczenie z zakresu HR, w tym procesu rekrutacji, Spółka tworzy zindywidualizowane i nowatorskie funkcjonalności, które mają za zadanie usprawnienie procesu przeprowadzania rekrutacji. Tworzone funkcjonalności nie mają charakteru odtwórczego, ale poprzedzone są szeregiem analiz, które zakończone są stworzeniem koncepcji o indywidualnym charakterze.

Nowa platforma systemowa oraz wprowadzane nowatorskie funkcjonalności nie mają charakteru rutynowych zmian, ale powstają w wyniku twórczej pracy członków Zespołu projektowego, którzy samodzielnie znajdują optymalne rozwiązania zagadnień. W szczególności w ramach podejmowanych prac, należy uwzględnić aktualne możliwości informatyczne, zastosować odpowiednie metody badawcze, które pozwolą na stworzenie schematu rozwiązań i integracji nowych funkcjonalności z istniejącym systemem.

Rezultatem prac Zespołu projektowego jest opracowanie szczegółowej koncepcji "S" oraz jej nowych/ulepszonych funkcjonalności, które znacznie różnią się od rozwiązań systemu wykorzystywanego wcześniej przez Spółkę.

Przykładowo, "S" działa w automatycznym połączeniu za pomocą XML z ponad 40 polskimi portalami pracy (m.in. Pracuj.pl, Jobs.pl, olx.pl, gowork.pl, praca.pl, gazetapraca.pl,) co nie było możliwe we wcześniejszym systemie. Co więcej, analogiczne rozwiązanie nie jest dostępne na rynku HR. Ponadto, Spółka opracowała nowatorski skrypt sztucznej inteligencji, uczącej się kontekstowo i dopasowującej kandydata z bazy danych do wprowadzonej oferty oraz wprowadziła funkcjonalność polegającą na śledzeniu lejka postępu projektu rekrutacyjnego (wizualizacja), pozwalającą na znalezienie potencjalnych blokad w procesie (ilość wysłanych CV, ilość spotkanych kandydatów, ilość zaproszonych kandydatów do klienta, rodzaj informacji zwrotnej od klienta).

Wszystkie te rozwiązania mają na celu usprawnienie procesu rekrutacji. W szczególności, te nowatorskie funkcjonalności, dostosowane do indywidualnych potrzeby Spółki pozwalają m.in. na sprawniejsze i bardziej kompleksowe jej działanie oraz wyjście naprzeciw wymaganiom klientów. Są wynikiem indywidualnego podejścia biznesowego, technicznego, technologicznego osób zaangażowanych w ich tworzenie. W prace B+R zaangażowani są pracownicy o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu. Są to, specjaliści z zakresu procesu rekrutacyjnego, którzy posiadają wykształcenie wyższe, a także posiadają wieloletnie doświadczenie w branży HR.

2. Metodyczność

Podejmowane przez Spółkę działania są wzajemnie powiązane i prowadzić mają do stworzenia innowacji procesowej - nowej platformy systemowej oraz jej nowych/ulepszonych funkcjonalności. Prace te mają charakter metodyczny - prowadzone są w sposób systematyczny, o czym świadczą m.in. cykliczne (cotygodniowe) spotkania, przeprowadzane według określonego planu uzgodnionego przez Zespół projektowy.

Cały proces rozpoczynający się już z momentem zidentyfikowania potrzeb stworzenia nowej funkcjonalności, poprzez fazę koncepcyjną, projektową aż po wdrożenie i testowanie "S" lub jej nowej funkcjonalności, stanowi nierozerwalny cykl prac badawczo-rozwojowych. Tym samym wszelkie działania, stanowiące logiczną i nierozłączną całość, jakie podejmowane są w celu realizacji założonego celu, wytworzenia nowatorskiej platformy systemowej/jej funkcjonalności, należy traktować jako działalność badawczo-rozwojową.

3. Nieprzewidywalność

Prowadzone prace nad "S" i jej nowymi funkcjonalnościami charakteryzują się niepewnością badawczą i nieprzewidywalnością, tj. członkowie Zespołu projektowego pracujący nad stworzeniem zindywidualizowanej, dostosowanej do potrzeb Spółki platformy, muszą zmierzyć się z problemem opracowania koncepcji danego rozwiązania/funkcjonalności, która nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania, w tym rozważenie czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

Na każdym etapie opracowywania "S". lub jej nowej funkcjonalności istnieje niepewność co do końcowego rezultatu prac, a w rezultacie - co do powodzenia całego projektu. Prace są nieprzewidywalne w zakresie kosztów i czasu.

4. Możliwość przeniesienia lub odtworzenia

Rezultaty prac "S". lub jej nowej funkcjonalności są odpowiednio dokumentowane, by możliwe było ich późniejsze odtworzenie. Nowa wiedza, powstała w trakcie odpowiednich badań lub opracowywania nowych koncepcji, jest następnie wykorzystywana do tworzenia konkretnych funkcjonalności platformy systemowej. Przy czym nie tylko wyniki badań, które są następnie wykorzystywane do tworzenia konkretnych funkcjonalności stanowią źródło nowej wiedzy. W przypadku opracowania funkcjonalności o niezadawalających cechach i właściwościach, informacja taka stanowi również nową wiedzę.

Podsumowując, w związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki polegającą na rozwoju procesu świadczenia usług rekrutacyjnych poprzez opracowywanie i testowanie platformy systemowej, o której mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, oraz jej dalszy rozwój można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl