0111-KDIB1-3.4010.321.2023.2.JKU - Zwolnienie z CIT dochodu ze zbycia udziałów w spółce zależnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 sierpnia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.321.2023.2.JKU Zwolnienie z CIT dochodu ze zbycia udziałów w spółce zależnej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 maja 2023 r. wpłynął do Organu Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy ewentualny dochód ze zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zależnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 1 sierpnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

X Sp. z o.o. (dalej: "Wnioskodawca" lub "Spółka") została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym (...) 2020 r. Spółka posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i jest opodatkowana w Polsce od całości swoich dochodów.

Spółka została utworzona w wyniku podziału przez wydzielenie innej spółki kapitałowej mającej siedzibę na terytorium Polski (dalej: "Spółka Dzielona") w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., tj. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę nowo zawiązaną (dalej: "Podział"). Uchwała o podziale Spółki Dzielonej została podjęta (...) 2020 r., natomiast sama rejestracja podziału w Krajowym Rejestrze Sądowym miała miejsce (...) 2020 r.

W wyniku procedury podziałowej Spółka nabyła działalność inwestycyjną Spółki Dzielonej związaną z udziałem w Programie (...) w postaci całości związanych z nią praw i obowiązków, stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W wyniku Podziału, Spółka stała się również stroną umowy o dofinansowanie zawartej przez Spółkę Dzieloną z (dalej: "Program"). Realizowany Program zakładał identyfikowania podmiotów we wczesnej fazie rozwoju, dokonywania ich preinkubacji oraz finalnie realizowanie wejścia kapitałowego - zapewniając tym podmiotom kapitał i wspierając ich rozwój.

Składniki majątku nabyte przez Spółkę w wyniku procedury podziałowej obejmowały udziały w spółkach kapitałowych kwalifikujących się do wyżej wymienionego Programu oraz wierzytelności pożyczkowe Spółki Dzielonej. Spółka Dzielona realizując Program nabywała bowiem udziały w innowacyjnych spółkach zgodnych z założeniami Programu począwszy od 2014 r. Wnioskodawca w okresie swojej działalności nie zawierał umów pożyczek jako pożyczkodawca, jak i nie nabywał obligacji, weksli, czy też innych papierów dłużnych. Wnioskodawca pozostawał stroną wierzytelności pożyczkowych przejętych w ramach Podziału, przy czym nie uzyskiwał przychodów podatkowych z odsetek, zaś pozostałe saldo wierzytelności pożyczkowych podlegać będzie spisaniu dla celów księgowych z uwagi na brak możliwości ich spłaty przez dłużników.

Zgodnie z planem podziału Spółki Dzielonej wszystkie udziały objęte przez wspólników przy powstaniu Wnioskodawcy zostały pokryte w całości wkładem niepieniężnym w postaci wydzielonej części opisanego powyżej majątku Spółki Dzielonej.

Spółka po nabyciu udziałów w ramach procedury Podziału nie nabywała udziałów w innych podmiotach, jak i nie dokonywała innych inwestycji. Od momentu powstania, działalność Spółki ograniczona jest do szeroko rozumianej działalności inwestycyjnej zmierzającej do zamknięcia inwestycji w spółkach kapitałowych nabytych przez Spółkę w ramach Podziału, przy czym intencją Spółki jest dokonywanie zamknięcia inwestycji poprzez sprzedaż udziałów w tych podmiotach.

Spółka od dnia powstania nie podejmowała innych działań poza działalnością opisaną powyżej (dalej: "Działalność Inwestycyjna"). Obecnie Spółka rozważa w ramach Działalności Inwestycyjnej sprzedaż udziałów jednej ze spółek zależnych nabytych w ramach Podziału (dalej: "Spółka Zależna").

Spółka Zależna posiada siedzibę działalności gospodarczej w Polsce i jest opodatkowana w Polsce od całości swoich dochodów. Do momentu przeniesienia własności udziałów w Spółce Zależnej Wnioskodawca posiadać będzie bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres ponad dwóch lat, nie mniej niż 10% udziałów w tej spółce.

Do momentu przeniesienia własności udziałów Spółka Zależna:

a)

nie była i nie będzie zagraniczną spółką (jednostką) kontrolowaną w rozumieniu art. 24a ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.; dalej: "ustawy o CIT";

b)

nie prowadziła i nie będzie prowadzić działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym oraz nie była nigdy zarejestrowana jako podatnik podatku akcyzowego;

c)

nie prowadziła i nie będzie prowadzić działalności handlowej. Przedmiotem działalności Spółki Zależnej jest bowiem opracowanie i wytworzenie specjalistycznego oprogramowania do planowania czasu oraz rozliczania czasu pracy z wykorzystaniem dodatkowych narzędzi. Oprogramowanie opracowane przez Spółkę zawiera wiele dodatkowych funkcjonalności m.in plan urlopów z e-obiegiem wniosków, rejestrację czasu pracy, ewidencję, generując zaawansowane raporty klasy Business Intelligence. Poza tym, oprogramowanie wspiera w innych procesach - takich jak: ścieżki szkoleń, okresowe oceny pracy, badanie satysfakcji z pracy i wywiad wyjściowy. Oprogramowanie jest udostępniane użytkownikom na zasadzie licencji "end-user".

Spółka Zależna prowadziła działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy o CIT (dalej "Prace B+R") polegającą na realizacji projektu innowacyjnego obejmującego rozwój opisanego powyżej oprogramowania. Działalność innowacyjna Spółki Zależnej musiała również wpisywać się w ramy Programu.

Zgodnie z założeniami Wnioskodawcy oraz wstępną prognozą księgowo-finansową, co najmniej 75% wartości bilansowej aktywów Spółki, ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego Spółki, w którym dojdzie do sprzedaży udziałów Spółki Zależnej, zainwestowane będzie w aktywa inne niż:

a)

papiery wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, chyba że papiery wartościowe stały się przedmiotem publicznej oferty lub zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym po ich nabyciu przez tę spółkę;

b)

instrumenty rynku pieniężnego, chyba że zostały wyemitowane przez spółki niepubliczne, których papiery wartościowe nie są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub których akcje lub udziały wchodzą w skład portfela inwestycyjnego tej spółki;

c)

nieruchomości.

Wartość aktywów Wnioskodawcy, w tym aktywów innych niż wymienione powyżej w punktach a) - c), nie przekracza kwoty 50 mln EUR według ceny nabycia, przeliczonej na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia roboczego poprzedzającego dzień nabycia aktywów.

Tytułem uzupełnienia, pismem z 1 sierpnia 2023 r., Wnioskodawca wskazał, że w związku z podziałem spółki Dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., tj. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na Wnioskodawcę, majątek przejmowany na skutek podziału, oraz majątek osoby prawnej dzielonej, stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o CIT. Spółka Zależna została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu (...) 2016 r. Akt zawiązania Spółki Zależnej (statut) został sporządzony w dniu (...) 2015 r. W tym dniu powstała jednak dopiero spółka z o.o. w organizacji, która posiadała ten status do momentu jej zarejestrowania przez Krajowy Rejestr Sądowy. Spółka Dzielona była jednym z założycieli spółki z o.o. w organizacji, jak i uczestniczyła w tej spółce do momentu jej rejestracji. Wraz z zarejestrowaniem spółki z o.o. w organizacji przez Krajowy Rejestr Sądowy w dniu (...) 2016 r., Spółka Dzielona stała się udziałowcem sp. z o.o.

Pytanie

Czy w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, ewentualny dochód ze zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zależnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie (uzupełnione pismem z 1 sierpnia 2023 r.)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, ewentualny dochód ze zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zależnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz. U. z 2015 r. poz. 1767 z późn. zm.; dalej "Ustawa o innowacyjności"), zwalnia się z podatku dochodowego od osób prawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, dochód z tytułu zbycia udziałów (akcji), nabytych w latach 2016-2023 przez spółkę kapitałową lub spółkę komandytowo-akcyjną, której:

1.

wyłącznym przedmiotem działalności jest dokonywanie inwestycji finansowych i która zainwestowała co najmniej 75% wartości bilansowej aktywów, ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego, w którym dokonała zakończenia inwestycji, w aktywa inne niż:

a.

papiery wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, chyba że papiery wartościowe stały się przedmiotem publicznej oferty lub zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym po ich nabyciu przez tę spółkę,

b.

instrumenty rynku pieniężnego, chyba że zostały wyemitowane przez spółki niepubliczne, których papiery wartościowe nie są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub których akcje lub udziały wchodzą w skład portfela inwestycyjnego tej spółki,

c.

nieruchomości, oraz

2.

wartość aktywów, innych niż określone w pkt 1 lit. a-c, nie przekracza 50 000 000 euro według ceny nabycia, przeliczonej na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia roboczego poprzedzającego dzień nabycia aktywów.

Jednocześnie ww. ustawa zawiera definicję inwestycji finansowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 ustawy o innowacyjności. Zgodnie z art. 14 ust. 2 ww. ustawy, przez inwestycje finansowe, o których mowa w ust. 1, rozumie się inwestycje w instrumenty finansowe określone w art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r. poz. 94, ze. zm.) oraz nabywanie lub obejmowanie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Cytowana ustawa przewiduje również szereg wymogów w odniesieniu do spółki, której udziały/akcje będą zbywane. Aby odpłatne zbycie udziałów/akcji spółki było zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, w momencie zbycia spółka powinna spełniać następujące warunki (art. 14 ust. 3 ww. ustawy):

1.

spółka, której udziały (akcje) są zbywane, jest spółką podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej, w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania oraz w okresie, o którym mowa w pkt 2 poniżej, spółka ta:

a.

nie spełniała warunków, o których mowa w art. 30f ust. 3 ustawy wymienionej w art. 1 albo w art. 24a ust. 3 ustawy wymienionej w art. 2,

b.

nie prowadziła działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,

c.

nie prowadziła działalności handlowej,

d.

prowadziła działalność badawczo-rozwojową;

2.

spółka dokonująca zbycia udziałów (akcji) posiada bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres dwóch lat, nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w spółce, o której mowa w pkt 1.

Podsumowując, art. 14 Ustawy o innowacyjności, przyznaje spółce kapitałowej lub spółce komandytowo-akcyjnej, której przedmiotem działalności jest dokonywanie inwestycji finansowych oraz nabywanie lub obejmowanie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością warunkową preferencję podatkową. Preferencja ta polega na zwolnieniu z podatku CIT dochodu uzyskanego z tytułu zbycia nabytych udziałów (akcji) w spółkach, po spełnieniu określonych warunków dotyczących spółki zbywającej udziały (akcje), jak i spółki której udziały (akcje) są zbywane. Poprzez mechanizm zwolnienia dochodzi do odroczenia opodatkowania takiego dochodu do momentu wypłaty takiego dochodu przez spółkę kapitałową do wspólników tej spółki.

W opinii Wnioskodawcy, wszystkie przesłanki do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 14 ust. 1 Ustawy o innowacyjności, zostaną spełnione w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym:

a) Spółka Zależna jest podmiotem posiadającym siedzibę działalności w Polsce oraz podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów;

b) Wnioskodawca dokonując zbycia udziałów w Spółce Zależnej posiadać będzie bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres dwóch lat, nie mniej niż 10% udziałów w Spółce Zależnej;

c) Wnioskodawca nabył udziały w Spółce Zależnej wraz z rejestracją Podziału w dniu (...) 2020 r., tj. w dniu mieszczącym się w latach 2016-2023 wskazanych w Ustawie o innowacyjności. Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawcy, poprzez zwrot "nabycie" dla celów tego przepisu rozumieć należy wszystkie formy przeniesienia własności udziałów, w tym poprzez procedurę Podziału. Ustawa o innowacyjność, nie definiuje bowiem pojęcia "nabycia udziałów" dla celów tej ustawy. Innymi słowy, zdaniem Wnioskodawcy, pojęcie "nabytych w latach 2016-2023", o których mowa w art. 14 ust. 1 Ustawy o innowacyjności, nie ogranicza się wyłącznie do uzyskania własności udziałów (akcji) na podstawie umowy sprzedaży, ale ma znaczenie szersze i obejmuje każdą formę uzyskania własności, w tym także uzyskanie własności udziałów (akcji) w drodze otrzymania udziałów jako wkładu niepieniężnego w ramach procedury Podziału;

d) wyłącznym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest Działalność Inwestycyjna;

e) Spółka Zależna nie była i nie będzie zagraniczną spółką (jednostką) kontrolowaną w rozumieniu art. 24a ust. 3 ustawy o CIT;

f) Spółka Zależna nie prowadziła i nie będzie prowadzić działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym oraz nie była nigdy zarejestrowana jako podatnik podatku akcyzowego;

g) Spółka Zależna nie prowadziła i nie będzie prowadzić działalności handlowej. Przedmiotem działalności Spółki Zależnej jest bowiem opracowanie i wytworzenie specjalistycznego oprogramowania do planowania czasu oraz rozliczania czasu pracy z wykorzystaniem dodatkowych narzędzi. Oprogramowanie opracowane przez Spółkę zawiera wiele dodatkowych funkcjonalności m.in plan urlopów z e-obiegiem wniosków, rejestrację czasu pracy, ewidencję, generując zaawansowane raporty klasy Business Intelligence. Poza tym, oprogramowanie wspiera w innych procesach - takich jak: ścieżki szkoleń, okresowe oceny pracy, badanie satysfakcji z pracy i wywiad wyjściowy. Oprogramowanie jest udostępniane użytkownikom na zasadzie licencji "end-user";

h) Spółka Zależna prowadziła Prace B+R polegające na realizacji projektu innowacyjnego obejmującego rozwój opisanego powyżej oprogramowania. Działalność innowacyjna Spółki Zależnej musiała również wpisywać się w ramy Programu;

i)

zgodnie z założeniami Wnioskodawcy oraz wstępną prognozą księgowo-finansową, co najmniej 75% wartości bilansowej aktywów Spółki, ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego Spółki, w którym dojdzie do sprzedaży udziałów Spółki Zależnej, zainwestowane będzie w aktywa inne niż:

a)

papiery wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, chyba że papiery wartościowe stały się przedmiotem publicznej oferty lub zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym po ich nabyciu przez tę spółkę;

b)

instrumenty rynku pieniężnego, chyba że zostały wyemitowane przez spółki niepubliczne, których papiery wartościowe nie są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub których akcje lub udziały wchodzą w skład portfela inwestycyjnego tej spółki;

c)

nieruchomości.

Mając na uwadze powyższe, w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, ewentualny dochód ze zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zależnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Tytułem uzupełnienia, Wnioskodawca wyjaśnia, iż kapitał zakładowy spółki właściwej (tutaj sp. z o.o.) istnieje dopiero od momentu wpisu spółki do rejestru. Natomiast do tego czasu jest on jedynie pojęciem w umowie spółki (statucie), który nie może być wpisany w bilansie spółki. Dlatego też - ze względu na konstytutywny charakter wpisu spółki (w tym danych dotyczących kapitału zakładowego) oraz wpisu podwyższenia kapitału zakładowego, udziały jako przedmiot obrotu powstają dopiero z chwilą wpisu spółki do rejestru. Udziały jako część kapitału zakładowego stają się nimi bowiem od momentu, gdy sam kapitał zakładowy jest faktem prawnym. Prawo do udziałów i akcji jest w tym przypadku powstającym prawem podmiotowym. Dopiero z chwilą wpisu do rejestru powstaje prawo podmiotowe. Takie stanowisko zostało zaprezentowane m.in. przez A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 1-300 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, Komentarz do art. 16 k.s.h., pkt 1, Lex/el 2019.

Z powyższego wynika wprost, że nabycie udziałów w spółce kapitałowej odnosi skutek dopiero z chwilą wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe oznacza, że udział w Spółce Zależnej, do którego odnosi się art. 14 ust. 1 Ustawy innowacyjności, nie istniał wcześniej i został wykreowany dopiero poprzez rejestrację kapitału początkowego Spółki Zależnej, tj. (...) 2016 r., w tym dniu doszło więc do nabycia udziałów w Spółce Zależnej przez Spółkę Dzieloną.

Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 22 września 2020 r. sygn. III SA/Wa 380/20, w którym wskazał, że: "Dlatego też - ze względu na konstytutywny charakter wpisu spółki (w tym danych dotyczących kapitału zakładowego) oraz wpisu podwyższenia zakładowego, udziały jako podmiot obrotu powstają dopiero z chwilą wpisu spółki do rejestru. Prawo do udziału i akcji jest w tym przypadku powstającym prawem podmiotowym. Dopiero z chwilą wpisu do rejestru powstaje prawo podmiotowe.".

Dodatkowo, Wnioskodawca podkreśla, że spółka w organizacji nie jest tożsama ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i spółką akcyjną. Spółka w organizacji jest z założenia przejściową, tymczasową postacią ustrojową spółki. Jest to odrębny od spółki byt prawny. Spółka z o.o. uzyskuje osobowość prawną dopiero z chwilą wpisu jej do rejestru. W ocenie Wnioskodawcy ostateczny moment zawiązania, utworzenia i powstania spółki jest właśnie uzyskanie przez spółkę osobowości prawnej wraz z wpisem do rejestru. Dopiero od tego momentu wspólnicy posiadają pełnię praw udziałowych, którymi mogą dowolnie rozporządzać.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE interpretacji indywidualnej

Zagadnienie podziału spółek jest uregulowane w tytule IV dziale II ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm., dalej "k.s.h.").

W treści art. 529 § 1 k.s.h. wyróżniono cztery sposoby dokonania podziału spółek kapitałowych. Jednym z nich jest, zgodnie z pkt 4 tego przepisu,

przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Zgodnie z § 2 art. 529 k.s.h.

Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej.

Podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego będącą jedną z form restrukturyzacji, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji, do spółek nowo tworzonych. Instytucję podziału spółek regulują przepisy art. 528-550 k.s.h.

Stosownie do art. 531 § 1 i 2 k.s.h.,

Spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.

Na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 532 § 1 k.s.h.,

Do podziału spółki stosuje się przepis art. 441 § 3 oraz odpowiednio przepisy dotyczące powstania właściwego typu spółki przejmującej albo nowo zawiązanej, z wyłączeniem przepisów o wkładach niepieniężnych, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

W regulacjach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.), zawarta jest pozycja prawnopodatkowa dwóch kategorii podmiotów: następców prawnych oraz podmiotów przekształconych.

Zgodnie z art. 93c § 1 i 2 Ordynacji podatkowej,

1) Osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

2) Przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Przepis art. 93c Ordynacji podatkowej, zakłada możliwość wyodrębnienia praw i obowiązków podatkowych związanych z poszczególnymi zorganizowanymi częściami majątku oraz, że tak wyodrębnione zespoły praw i obowiązków są objęte sukcesją. Powyższy przepis wprowadza zatem do systemu podatkowego zasadę sukcesji podatkowej częściowej. Zgodnie z tą zasadą, w przypadku podziału przez wydzielenie, podmiot przejmujący wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe, które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w wyniku podziału przez wydzielenie przejmowane są prawa i obowiązki przewidziane w przepisach prawa podatkowego, ale pod warunkiem, że majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek osoby prawnej dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej).

W rozpatrywanej sprawie warunek ten został spełniony, bowiem majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek spółki dzielonej stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz. U. z 2015 r. poz. 1767 z późn. zm.),

zwalnia się z podatku dochodowego od osób prawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, dochód z tytułu zbycia udziałów (akcji), nabytych w latach 2016-2023 przez spółkę kapitałową lub spółkę komandytowo-akcyjną, której:

1.

wyłącznym przedmiotem działalności jest dokonywanie inwestycji finansowych i która zainwestowała co najmniej 75% wartości bilansowej aktywów, ustalonych na ostatni dzień roku podatkowego, w którym dokonała zakończenia inwestycji, w aktywa inne niż:

a.

papiery wartościowe będące przedmiotem publicznej oferty lub papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, chyba że papiery wartościowe stały się przedmiotem publicznej oferty lub zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym po ich nabyciu przez tę spółkę,

b.

instrumenty rynku pieniężnego, chyba że zostały wyemitowane przez spółki niepubliczne, których papiery wartościowe nie są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub których akcje lub udziały wchodzą w skład portfela inwestycyjnego tej spółki,

c.

nieruchomości, oraz

2.

wartość aktywów, innych niż określone w pkt 1 lit. a-c, nie przekracza 50 000 000 euro według ceny nabycia, przeliczonej na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia roboczego poprzedzającego dzień nabycia aktywów.

Jednocześnie, ww. ustawa zawiera definicję inwestycji finansowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 ustawy o innowacyjności.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ww. ustawy,

przez inwestycje finansowe, o których mowa w ust. 1, rozumie się inwestycje w instrumenty finansowe określone w art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2014 r. poz. 94, z późn. zm.) oraz nabywanie lub obejmowanie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Cytowana ustawa przewiduje również szereg wymogów w odniesieniu do spółki, której udziały/akcje będą zbywane.

Aby odpłatne zbycie udziałów/akcji spółki było zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, w momencie zbycia spółka powinna spełniać następujące warunki (art. 14 ust. 3 ww. ustawy):

1. spółka, której udziały (akcje) są zbywane, jest spółką podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej, w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania oraz

w okresie, o którym mowa w pkt 2, spółka ta:

a.

nie spełniała warunków, o których mowa w art. 30f ust. 3 ustawy wymienionej w art. 1 albo w art. 24a ust. 3 ustawy wymienionej w art. 2,

b.

nie prowadziła działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,

c.

nie prowadziła działalności handlowej,

d.

prowadziła działalność badawczo-rozwojową;

2.

spółka dokonująca zbycia udziałów (akcji) posiada bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres dwóch lat, nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w spółce, o której mowa w pkt 1.

Podsumowując, art. 14 ustawy o innowacyjności, przyznaje spółce kapitałowej lub spółce komandytowo-akcyjnej, której wyłącznym przedmiotem działalności jest dokonywanie inwestycji finansowych oraz nabywanie lub obejmowanie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością warunkową preferencję podatkową. Preferencja ta polega na zwolnieniu z podatku CIT dochodu uzyskanego z tytułu zbycia nabytych w 2016-2023 udziałów (akcji) w spółkach, po spełnieniu określonych warunków dotyczących spółki zbywającej udziały (akcje), jak i spółki której udziały (akcje) są zbywane. Poprzez mechanizm zwolnienia dochodzi do odroczenia opodatkowania takiego dochodu do momentu wypłaty takiego dochodu przez spółkę kapitałową do wspólników tej spółki.

Biorąc pod uwagę przedstawione regulacje prawne na tle opisu sprawy stwierdzić należy, że Wnioskodawca spełnia przesłanki zwolnienia wymienione w art. 14 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Należy przy tym zauważyć, że jak wynika z opisu sprawy, Wnioskodawca "nabył" udziały w Spółce Zależnej 25 marca 2016 r., bowiem wtedy nastąpiło nabycie udziałów przez Spółkę Dzieloną, które następnie były przedmiotem sukcesji.

Reasumując, skoro jak wynika z wniosku, wszystkie warunki wskazane w art. 14 ustawy o innowacyjności zostaną spełnione, to w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, ewentualny dochód ze zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zależnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

POUCZENIE o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)

z zastosowaniem art. 119a;

2)

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

POUCZENIE o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 259 z późn. zm.; dalej jako "p.p.s.a.").

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 p.p.s.a.).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 p.p.s.a.):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 p.p.s.a.), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a p.p.s.a.).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a p.p.s.a.).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl