0111-KDIB1-3.4010.217.2018.1.MST - Zaliczenie kosztów czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych do wydatków kwalifikowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 czerwca 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.217.2018.1.MST Zaliczenie kosztów czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych do wydatków kwalifikowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 marca 2018 r. (data wpływu 3 kwietnia 2018 r.), uzupełnionym 10 maja 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy koszty czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych od Spółki Akcyjnej zarządzającej IT, które znajdują się na terenie SSE:

* stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 4),

* mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)

- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy koszty czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych od Spółki Akcyjnej zarządzającej IT, które znajdują się na terenie SSE:

* stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy o CIT,

* mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 2 maja 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.151.2018.1.MST wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 10 maja 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka z o.o. (dalej: "Spółka", "Wnioskodawca") posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest twórcą i producentem innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dla sieci ciepłowniczych, energetycznych, wodociągowych oraz gazowniczych itp. Obejmują one zarówno urządzenia odczytujące i transmitujące dane z dowolnego typu ciepłomierzy, wodomierzy, liczników energii elektrycznej oraz węzłowych urządzeń zarządzających, jak również systemowe aplikacje informatyczne. Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie:

* tworzenia oraz produkcji elektronicznych urządzeń odczytujących i transmitujących dane z dowolnego typu ciepłomierzy, wodomierzy, liczników energii elektrycznej itp. oraz węzłowych urządzeń zarządzających,

* tworzenia oraz produkcji oprogramowania (np. firmware),

* opracowywania dokumentacji technicznych urządzeń,

* serwisu urządzeń produkowanych przez Spółkę.

Pozycja rynkowa Spółki, w tym wielkość sprzedaży jej produktów, jest stricte uzależniona od poziomu ponoszonych wydatków na prace badawcze i rozwojowe. Produkty Spółki muszą odpowiadać aktualnym potrzebom klientów, a zarazem muszą posiadać lepsze rozwiązania technologiczne niż wyroby oferowane przez konkurencję Wnioskodawcy. Prowadzone przez Spółkę prace badawcze i rozwojowe są skierowane na pozyskanie przewag konkurencyjnych, które prowadzą do wzrostu jej przychodów. Należy stwierdzić, że dla spółki innowacyjnej takiej jak Wnioskodawca, sukces prowadzonej działalności gospodarczej jest ściśle uzależniony od poziomu nakładów na badania i rozwój.

Celem działalności Spółki jako podmiotu gospodarczego, a przez to i jej wspólników, jest generowanie dochodu, rozumianego jako różnica między przychodem a kosztami jego uzyskania. Aby ten cel gospodarczy realizować, Spółka dąży do tego, aby wyniki prac prowadzonych przez Spółkę komercjalizować. W związku z tym, prawie wszystkie wyniki prac prowadzonych przez Spółkę są sprzedawane na zewnątrz.

W 2017 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka realizowała prace badawcze i rozwojowe (dalej także jako: "Prace B+R", "Prace badawczo-rozwojowe"), w tym prace związane z tworzeniem i projektowaniem nowych, zmienionych i ulepszonych urządzeń oraz prace związane z opracowywaniem prototypów.

Na potrzeby Prac B+R, Spółka posiada wyodrębniony w strukturze wewnętrznej pion Prac B+R, który stanowi jeden z głównych i kluczowych działów Spółki, odpowiedzialny za ich planowanie i realizację. Pracownicy zatrudniani przez Spółkę w ramach umowy o pracę wykonują w ramach swoich obowiązków wyłącznie czynności należące do kategorii prac badawczo-rozwojowych (zakresy ich obowiązków obejmują wyłącznie czynności mające cechy działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2343, z późn. zm., dalej: "Ustawa o CIT")). Jednakże, są też pracownicy pionu Prac B+R, którzy w ramach swoich obowiązków wykonują także inne prace i podejmują działania (np. administracyjne) niemieszczące się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, jakkolwiek działania te pośrednio dotyczą prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej, są niezbędne dla prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i stanowią znikomy ułamek wykonywanych przez pracowników czynności, co wynika z charakteru działalności Wnioskodawcy, jako Spółki innowacyjnej. W Pracach B+R uczestniczą również pracownicy innych działów, w zależności od bieżących potrzeb.

Prace zaczynają się od otrzymania przez pion Prac B+R wytycznych (najczęściej w formie dokumentacji technicznej, nowej lub zmienionej) stworzenia odpowiedniego, dostosowanego do wymogów klienta produktu/technologii. Pion Prac B+R posiada pełne kompetencje w zakresie tworzenia nowych lub zmienionych produktów, technologii, procesów i usług, jest on w stanie projektować urządzenia, narzędzia oraz wykonywać inne prace o charakterze badawczo-rozwojowym.

Następnie, na podstawie stworzonej dokumentacji, rozwiązania innowacyjne są wdrażane do produkcji poprzez przeprowadzenie produkcji prototypu, testy, aż po proces walidacji wyrobu wewnętrznie w Spółce lub jeżeli jest to wymagane, to również poprzez kontrolę przez jednostkę zewnętrzną (certyfikacja). W celu utrzymania się na rynku w tym segmencie, Wnioskodawca prowadzi również Prace B+R nad zmniejszeniem czasochłonności produkcji, zmniejszeniem zużycia materiałów i surowców (w tym energii elektrycznej) potrzebnych do produkcji oraz prowadzi wiele innych projektów optymalizujących proces produkcji.

Przykładami projektów, które Wnioskodawca uznaje za badawczo-rozwojowe mogą być:

1. Zaprojektowanie, wykonanie urządzenia odczytującego i transmitującego dane z ciepłomierzy:

a.

wykonanie projektu technicznego,

b.

zaprojektowanie i napisanie oprogramowania (firmware),

c.

wykonanie prototypu urządzenia,

d.

testy prototypu urządzenia,

e.

certyfikacja urządzenia,

f.

wykonanie urządzenia do produkcji,

g.

udoskonalanie urządzenia, np. aktualizacja oprogramowania (firmware), zmiany sprzętowe (hardware) itp.;

2. Stworzenie systemu sterowania oświetleniem ulicznym przy wykorzystaniu technologii PLC:

a.

wykonanie projektu terminala sterującego. W tym:

2.

a.1. projekt platformy sprzętowej,

2.

a.2. projekt obudowy,

2.

a.3. instrukcja montażowa,

2.

a.4. firmware urządzenia,

2.

a.5. certyfikacja urządzenia,

2.

a.6. aplikacja produkcyjna,

2.

a.7. urządzenie produkcyjne;

b.

wykonanie projektu koncentratora GSM komunikującego się z terminalami:

2.

b.1. projekt platformy sprzętowej,

2.

b.2. projekt obudowy,

2.

b.3. instrukcja montażowa,

2.

b.4. firmware urządzenia,

2.

b.5. certyfikacja urządzenia,

2.

b.6. aplikacja produkcyjna,

2.

a.1. urządzenie produkcyjne;

c.

wykonanie systemu zdalnego zarządzania oświetleniem:

2.

c.1. projekt interfejsu graficznego,

2.

c.2. wytworzenie aplikacji,

2.

c.3. instrukcja obsługi,

2.

c.4. wdrożenie na serwerze;

3. Stworzenie inkasenckiego systemu walk/drive by do zdalnego odczytu wodomierzy, którego głównym elementem będzie nakładka na wodomierze z indukcyjną metodą detekcji obrotów wskazówki:

a.

wykonanie projektu nakładki z indukcyjną metodą detekcji obrotów wskazówki sterującego. W tym:

3.

a.1. projekt platformy sprzętowej,

3.

a.2. projekt obudowy,

3.

a.3. instrukcja montażowa,

3.

a.4. firmware urządzenia,

3.

a.5. certyfikacja urządzenia,

3.

a.6. aplikacja produkcyjna,

3.

a.7. urządzenie produkcyjne;

b.

wykonanie projektu urządzenia pośredniczącego w komunikacji z indukcyjną nakładką radiową a oprogramowaniem inkasenckim. W tym:

3.

b.1. projekt platformy sprzętowej,

3.

b.2. projekt obudowy,

3.

b.3. instrukcja montażowa,

3.

b.4. firmware urządzenia,

3.

b.5. certyfikacja urządzenia,

3.

b.6. aplikacja produkcyjna,

3.

b.7. urządzenie produkcyjne;

c.

wykonanie oprogramowania inkasenckiego na urządzenie mobilne z systemem operacyjnym Android:

3.

c.1. projekt interfejsu graficznego,

3.

c.2. wytworzenie aplikacji,

3.

c.3. instrukcja obsługi aplikacji;

4. Wykonanie modułu komunikacyjnego do odczytu gazomierza w oparciu o technologię NarrowBand IoT. W tym:

a.

projekt platformy sprzętowej,

b.

projekt obudowy,

c.

instrukcja montażowa,

d.

firmware urządzenia,

e.

certyfikacja urządzenia,

f.

aplikacja produkcyjna,

g.

urządzenie produkcyjne.

,

Prace B+R prowadzone przez Spółkę są dobrowolnie, a wynikające z powyższych przesłanek, nakierowane są na sferę technologiczną (dążenie do stosowania najnowszych technologii odpowiadających najnowszym trendom), optymalizację procesów wewnętrznych (podnoszenie efektywności wewnątrz organizacji) oraz produktową (rozwój nowych produktów/usług lub zmiany w istniejących produktach/usługach).

Biorąc pod uwagę dynamiczny charakter oraz naturę prowadzonej przez Spółkę działalności, nie jest możliwe sprecyzowanie we wniosku wszystkich konkretnych projektów realizowanych przez Spółkę, zarówno tych, które są związane z bieżącą działalnością, jak i tych związanych z rozwojem i wizją działania Spółki. Wnioskodawca zaznacza, że z powodów wskazanych przez Spółkę powyżej, zaprezentowane przykłady nie stanowią kompletnej listy realizowanych projektów. Wnioskodawca prezentując powyższą listę wskazuje obszary, w których Spółka prowadzi Prace B+R. Jednocześnie, Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym wskazuje charakterystykę prowadzonych prac badawczo-rozwojowych i obszary, których te prace dotyczą w korespondencji z prowadzoną działalnością biznesową.

Reasumując, realizowane prace nad projektami:

a.

są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii określonej przez dedykowanych pracowników,

b.

mają charakter twórczy/innowacyjny, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych urządzeń spełniających cele i założenia klienta,

c.

dotyczą opracowywania nowych produktów lub zmian w istniejących produktach.

Powyższe Prace B+R nie polegają w szczególności na wprowadzaniu rutynowych, standardowych oraz okresowych zmian w produktach, procesach czy usługach.

W związku z powyższym, Wnioskodawca w ramach prowadzonych Prac B+R ponosił w 2017 r. i latach wcześniejszych szereg różnego rodzajów kosztów (dalej jako: "Koszty B+R").

Przykładowe koszty związane z Pracami badawczo-rozwojowymi ponoszone przez Wnioskodawcę w odniesieniu do osób zatrudnionych na umowę o pracę to m.in.:

* koszty wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac B+R,

* koszty składek z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778, z późn. zm., dalej: "Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych") - w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika składek,

* szkolenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac B+R, związane z prowadzeniem tych prac,

* koszty dodatkowego ubezpieczenia medycznego pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac B+R,

* podróże służbowe pracowników w celu realizacji Prac B+R.

Jak już to powyżej zasygnalizowano, pracownicy, którzy realizują Prace B+R, mogą również wykonywać inne czynności - np. natury administracyjnej. W związku z tym, Wnioskodawca prowadzi ewidencję czasu pracy, pozwalającą ustalić, w razie potrzeby, procentowy udział czasu poświęconego przez poszczególnych pracowników na realizację Prac B+R w całkowitym czasie pracy wykonanej przez nich w trakcie miesiąca.

Wnioskodawca w ramach Prac badawczo-rozwojowych ponosi także Koszty B+R związane z odpisami amortyzacyjnymi od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (innych niż budynki, budowle, samochody osobowe, lokale będące odrębną własnością) m.in.:

* amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w ramach Prac badawczo-rozwojowych,

* amortyzacja sprzętu komputerowego i elektronicznego - serwerów, macierzy dyskowych, sprzętowych firewall, zasilaczy awaryjnych, switchy zarządzalnych, switchy core, komputerów, laptopów, monitorów, tabletów, kart graficznych, dysków itp., wykorzystywanego przez pracowników realizujących Prace badawczo-rozwojowe,

* amortyzacja mebli i wyposażenia biurowego - biurek, foteli, krzeseł itp., wykorzystywanych przez pracowników realizujących Prace badawczo-rozwojowe.

Wnioskodawca w ramach Prac badawczo-rozwojowych ponosi także Koszty B+R, dotyczące odpisów amortyzacyjnych środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3.500,00 zł. W przypadku tych środków trwałych oraz wartości niematerialnym i prawnych, Wnioskodawca dokonuje jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w miesiącu oddania do używania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej albo w miesiącu następnym.

Dodatkowo, Wnioskodawca do Kosztów B+R zalicza również wydatki na:

* zakup oraz utrzymanie licencji i różnego rodzaju oprogramowania,

* nabycie surowców oraz materiałów.

W ramach prowadzonych Prac B+R, może także wyjątkowo dojść do następujących sytuacji:

* zaniechania prac - ze względu na brak prawdopodobieństwa zakończenia prac ze skutkiem pozytywnym lub ze względu na przyjęcie rozwiązań odmiennych niż będących przedmiotem prowadzonych prac, Spółka może podjąć decyzję o ich zaniechaniu; decyzja o zaniechaniu prac jest równoznaczna z ich zakończeniem; w momencie podejmowania decyzji o zaniechaniu pracy, Spółka jest przekonana o bezcelowości i braku ekonomicznego uzasadnienia dla dalszych działań,

* zakończenia prac ze skutkiem negatywnym - prowadzone prace rozwojowe były kontynuowane aż do realizacji wszystkich planowanych etapów i prób ale nie udało uzyskać się założonych celów.

Wnioskodawca oświadcza, że Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1010, z późn. zm.).

Spółka jednakże wynajmuje pomieszczenia biurowe (tu znajduje się też siedziba Spółki) od Spółki zarządzającą Inkubatorem Technologicznym (dalej: "IT"), które znajdują się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: "SSE"). Spółka - poza obniżką czynszu w latach 2012-2017 (czynsz na stawkach preferencyjnych) - nie dostała żadnych innych preferencji/zwolnień itp. w tym zakresie. Obniżka czynszu trwa od 2012 r., przy czym od 2017 r., wartości czynszu wzrosły zbliżając się do 80% kosztów utrzymania ponoszonych przez IT (większej stawki niż 80% IT zastosować nie może). Tak jak wyżej wspomniano, Spółka nie ma zezwolenia, o którym mowa w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych. Spółka jedynie wynajmuje pomieszczenia biurowe, które fizycznie znajdują się na terenie SSE. W 2017 r., Spółka nie korzystała z żadnych preferencji/zwolnień itp. (w tym w szczególności podatkowych) wynikających z faktu, że najmuje pomieszczenia, które są na terenie SSE oprócz opisanej powyżej obniżki czynszu.

Dodatkowo Wnioskodawca zaznacza, że:

* prowadzone Prace badawczo-rozwojowe nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a Ustawy o CIT,

* Koszty B+R oraz koszty czynszu nie obejmują inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 Ustawy o CIT, oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością,

* Koszty B+R nie obejmują odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością,

* wszystkie rodzaje ponoszonych Kosztów B+R oraz kosztów czynszu nie są zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie,

* jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT,

* będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej również w przyszłości,

* będzie wykazywał w zeznaniach podatkowych koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

* Koszty B+R oraz koszty czynszu są zaliczane przez Spółkę także do kosztów podatkowych w postaci "jednorazowej" lub odpisów amortyzacyjnych,

* kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczy limitów określonych w Ustawie o CIT,

* zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e Ustawy o CIT.

Koszty B+R oraz koszty czynszu są ewidencjonowanie w systemie księgowym Wnioskodawcy.

Wnioskodawca podkreśla, że wniosek dotyczy wyłącznie 2017 r.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 9 maja 2018 r. - data wpływu 10 maja 2018 r., Wnioskodawca wskazał, że wydatki poniesione na szkolenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac B+R, związane z prowadzeniem tych prac, stanowią należności tych pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 200, z późn. zm.).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

1. Czy wspomniane koszty czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych od Spółki Akcyjnej zarządzającej IT, które znajdują się na terenie SSE, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

2. Czy przedstawione w stanie faktycznym koszty czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych od Spółki Akcyjnej zarządzającej IT, które znajdują się na terenie SSE, mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 6)

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Wymienione w stanie faktycznym koszty czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych od Spółki Akcyjnej zarządzającej IT, które znajdują się na terenie SSE stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane "kosztami kwalifikowanymi".

Na podstawie art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.

należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej;

2.

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

3.

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620, z 2015 r., poz. 249 i 1268 oraz z 2016 r., poz. 1020 i 1311) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;

4.

odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 Ustawy o CIT;

5.

koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą. małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:

a.

przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b.

prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c.

odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d.

opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Przepis art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT stanowi, że za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 Ustawy o CIT nie stosuje się.

Spółka wynajmuje pomieszczenia biurowe (tu znajduję się też siedziba Spółki) od Spółki Akcyjnej zarządzającą IT, które znajdują się na terenie SSE. Spółka - poza obniżką czynszu w latach 2012-2017 (czynsz na stawkach preferencyjnych) - nie dostała żadnych innych preferencji/zwolnień itp. w tym zakresie. Obniżka czynszu trwa od 2012 r., przy czym od 2017 r. wartości czynszu wzrosły zbliżając się do 80% kosztów utrzymania ponoszonych przez IT (większej stawki niż 80% IT zastosować nie może). Tak jak wyżej wspomniano, Spółka nie ma zezwolenia, o którym mowa w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych. Spółka jedynie wynajmuje pomieszczenia biurowe, które fizycznie znajdują się na terenie SSE. W 2017 r. Spółka nie korzystała z żadnych preferencji/zwolnień itp. (w tym w szczególności podatkowych) wynikających z faktu, że najmuje pomieszczenia, które są na terenie SSE oprócz opisanej powyżej obniżki czynszu.

Żaden z przepisów art. 18d Ustawy o CIT, nie wyklucza kosztów czynszu z tytułu nieruchomości wynajmowanej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej z kosztów kwalifikowanych. W tym świetle, zdaniem Wnioskodawcy, koszty czynszu ponoszone przez Wnioskodawcę w przedstawionym stanie mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT.

Wymienione w stanie faktycznym koszty czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych od Spółki Akcyjnej zarządzającej IT, które znajdują się na terenie SSE stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT.

Ad. 2.

Przedstawione w stanie faktycznym koszty czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych od Spółki Akcyjnej zarządzającej IT, które znajdują się na terenie SSE podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy o CIT, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową.

W myśl art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.

w przypadku, gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3;

2.

w przypadku pozostałych podatników:

a.

50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,

b.

30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.

Ponadto, na podstawie art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Natomiast, art. 18e Ustawy o CIT stanowi, że podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d Ustawy o CIT, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da Ustawy o CIT, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

W świetle powyższych przepisów, w celu skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy o CIT, podatnik powinien spełnić następujące warunki formalne:

* prowadzić działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 lit. c i art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT,

* ponosić w związku z tą działalnością koszty uzyskania przychodów, które stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT,

* wyodrębnić w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 Ustawy o CIT, koszty działalności badawczo-rozwojowej,

* określić wartość kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu zgodnie z obowiązującymi limitami,

* dokonać odliczenia w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane,

* wykazać w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu.

Dodatkowo, koszty kwalifikowane mogą być odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, jeżeli spełniają następujące warunki:

* są uznawane za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy o CIT,

* nie obejmują odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 Ustawy o CIT,

* nie dotyczą odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością,

* nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.

W przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca spełnia ww. warunki. Prace B+R podejmowane przez Wnioskodawcę stanowią i będą stanowiły działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 lit. c i art. 4a pkt 28 Ustawy o CIT. Jak zostało wykazane w pkt 4 niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, koszty czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych od Spółki Akcyjnej zarządzającej IT, które znajdują się na terenie SSE, które są ponoszone i będą ponoszone przez Wnioskodawcę, mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d Ustawy o CIT.

Koszty czynszu są ewidencjonowanie w systemie księgowym Wnioskodawcy.

Dodatkowo, Wnioskodawca zaznacza, że:

* nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,

* prowadzone Prace badawczo-rozwojowe nie stanowią i nie będą stanowić badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a Ustawy o CIT,

* Koszty B+R oraz koszty czynszu nie obejmują inwestycji w aparaturę naukowo-badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 Ustawy o CIT, oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością,

* Koszty B+R oraz koszty czynszu nie obejmują odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością,

* wszystkie rodzaje ponoszonych Kosztów B+R oraz kosztów czynszu nie są zwracane Spółce w jakiejkolwiek formie,

* jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT,

* będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej również w przyszłości,

* będzie wykazywał w zeznaniach podatkowych koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

* Koszty B+R oraz koszty czynszu są zaliczane przez Spółkę także do kosztów podatkowych w postaci "jednorazowej" lub odpisów amortyzacyjnych,

* kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczy limitów określonych w Ustawie o CIT,

* zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e Ustawy o CIT.

Tożsame stanowisko z powyższym zajmują organy podatkowe. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 listopada 2017 r., sygn. akt 0114-KDIP2- 1.4010.241.2017.2.JS stwierdził, że podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, jeżeli są łącznie spełnione następujące warunki:

* podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

* koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy o CIT,

* koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT,

* ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu Ustawy o CIT, przy czym jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

* podatnik nie prowadził w roku podatkowym działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,

* w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

* podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

* kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w Ustawie o CIT,

* koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie.

(dla por. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 października 2017 r., sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.204.2017.1.IZ oraz z 12 października 2017 r., sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.279.2017.1.MST.

Mając na uwadze powyższe, zgodnie z opisanym stanem faktycznym, ponoszone przez Wnioskodawcę na Prace badawczo-rozwojowe koszty czynszu, stanowią koszty kwalifikowane ponoszone w związku z działalnością badawczo-rozwojową, zostały odpowiednio wyodrębnione w ewidencji rachunkowej oraz nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie - dlatego też mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz. U. z 2015 r. poz. 1767) do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2343, z późn. zm., dalej: "Ustawa o CIT") zostały wprowadzone zmiany, które odnoszą się do tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.

W świetle art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r., od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi".

Ustawodawca w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT doprecyzował, że za koszty kwalifikowane uznaje się:

1.

należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej;

2.

nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

3.

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.) na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;

4.

odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4;

5.

koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, na:

a.

przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b.

prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c.

odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d.

opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 18d ust. 3 Ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Do kosztów, o których mowa w zdaniu pierwszym, przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Jednocześnie, w art. 18d ust. 4 Ustawy o CIT, ustawodawca dokonał zastrzeżenia, że koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych podlegają odliczeniu wyłącznie pod warunkiem, że badania te są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Przy czym, w art. 18d ust. 5 oraz ust. 6 Ustawy o CIT, zawarto zastrzeżenie, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, a prawo do odliczenia nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Jak stanowi art. 18d ust. 7 Ustawy o CIT, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.

w przypadku, gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej - 50% kosztów, o których mowa w ust. 2 i 3;

2.

w przypadku pozostałych podatników:

a.

50% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1,

b.

30% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 i ust. 3.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, zgodnie z którym podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.

podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.

koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy o CIT,

3.

koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 i 3 Ustawy o CIT,

4.

ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu Ustawy o CIT, przy czym jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.

podatnik nie prowadził w roku podatkowym działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,

6.

w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.

podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.

kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w Ustawie o CIT,

9.

koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 4 i nr 6 jest kwestia ustalenia, czy koszty czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych od Spółki Akcyjnej zarządzającej IT, które znajdują się na terenie SSE stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d Ustawy o CIT oraz czy mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT.

Jak już wyżej wspomniano, w pierwszej kolejności wskazać należy, że aby można było dany wydatek związany z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zaliczyć do wydatków kwalifikowanych, musi on znajdować się w zamkniętym katalogu zawartym w art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT.

Istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT, w ramach limitów, kosztów uzyskania przychodów jeżeli są one rzeczywiście i bezpośrednio związane z działalnością badawczo-rozwojową. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, koszty te nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

W świetle powyższego, kosztów czynszu za wynajem pomieszczeń biurowych nie można zaliczyć do wydatków kwalifikowanych, bowiem nie można uznać, że są one związane z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, tylko z bieżącą działalnością Wnioskodawcy i nie są to wydatki wymienione w art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT. Wobec tego, powyższe koszty czynszu nie mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 Ustawy o CIT.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr od 1 do nr 3 oraz nr 5 zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl