0111-KDIB1-3.4010.15.2020.1.IM - Działalność badawczo-rozwojowa w zakresie systemów informatycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 marca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-3.4010.15.2020.1.IM Działalność badawczo-rozwojowa w zakresie systemów informatycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 stycznia 2020 r. (data wpływu 13 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy opisana część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, realizowana w ramach projektów Grupy 1, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy opisana część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, realizowana w ramach projektów Grupy 1, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - (dalej: "Wnioskodawca" lub "Spółka") jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka stanowi część grupy kapitałowej (...) (dalej: Grupa), która łącznie zatrudnia około 1500 osób w 13 lokalizacjach na całym świecie. Wnioskodawca jest odpowiedzialny za cyfryzację rynkową, a także świadczy usługi w zakresie systemów informatycznych m.in. dla sektora publicznego i opieki medycznej. Spółka nieprzerwanie się rozwija, co prowadzi do umacniania jej pozycji na rynku i do szerokiego rozpowszechniania opracowanych innowacyjnych wyników w wielu sektorach biznesowych. Prace realizowane przez Spółkę, obejmują m.in. tworzenie, opracowywanie i rozwijanie systemów informatycznych, rozwijanie i synchronizację systemów między innymi poprzez tworzenie nowych funkcjonalności, tworzenie nowego środowiska produkcyjnego opracowanie mechanizmów, pozwalających na testowanie poprawności działania systemu. W celu utrzymania pozycji rynkowej oraz stałego zwiększania konkurencyjności swojej oferty, a także zapewnieniu klientom najwyższej jakości produktów i usług, Spółka w sposób stały i systematyczny prowadzi prace nad nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami produktowymi, procesowymi oraz nowymi funkcjonalnościami. Prace te stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez Grupę, wynikające z potrzeb klientów Grupy w zakresie dostarczania innowacyjnych rozwiązań spełniających najwyższe wymagania jakościowe (w tym w zakresie bezpieczeństwa) i opartych na najnowszych, dostępnych technologiach, a także na zidentyfikowane przez Grupę potrzeby rynkowe w zakresie oczekiwanych parametrów produktów.

Jednym z przykładów projektów w tym zakresie jest stworzenie platformy integrującej systemy uczestniczące w realizacji płatności elektronicznych. W zakresie tych prac, Spółka realizowała i realizuje między innymi takie działania związane z wyzwaniami technologicznymi jak integracja innowacyjnych platform i opracowanie rozwiązania technologicznego umożliwiającego ich współpracę, zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania umożliwiającego działanie produktu w chmurze obliczeniowej bez wykorzystania fizycznego serwera i opracowanie metody zapewniającej jak największą skalowalność i niezawodność rozwiązania działającego na serwerach.

Innym przykładem prac jest projekt polegający na integracji innowacyjnych platform i opracowaniu rozwiązania technologicznego umożliwiającego ich współpracę w jednym "eko systemie", tak by zapewnić m.in. pozyskiwanie, zarządzanie oraz obsługę klientów tj. umożliwiają klientom uproszczone przystąpienie do programu płatności bezgotówkowych, poszerzenie kanałów dystrybucji oraz poprawę obsługi transakcji, rozliczania i transparentności dokonanych transakcji i uproszczony dostęp do danych sprzedażowych.

Realizacja zadań i opracowywanie zaawansowanych technologicznie produktów przez Spółkę jest możliwa dzięki zaangażowaniu w prace projektowe pracowników o najwyższych kwalifikacjach zawodowych w obszarze IT, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i zapewnianiu im narzędzi oraz wsparcia do zrealizowania zamierzonych celów oraz wykorzystania ich pełnego potencjału. Spółka jest zdeterminowana na pokonywanie największych wyzwań i na stałe opracowywanie nowych rozwiązań przy użyciu najnowszych technologii.

Z uwagi na zróżnicowany charakter prac realizowanych przez Spółkę, które obejmują zarówno prace ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie wiedzy, która wykorzystywana jest w tworzeniu nowych / ulepszonych produktów, jak i standardowe prace w obszarze wsparcia klientów w bieżącym korzystaniu z dostarczonych przez Spółkę rozwiązań, co do zasady można podzielić na dwie główne grupy projektów:

1. Grupa 1 - Projekty badawczo-rozwojowe, tj. projekty mające na celu tworzenie całkowicie nowych lub ulepszonych rozwiązań tzw. "tailor suit", czyli takich, które adresują specyficzne potrzeby biznesowe lub rozwiązują specyficzne problemy klientów Spółki.

2. Grupa 2 - Projekty rutynowe, tj. projekty dotyczące standardowych prac, a także utrzymania i obsługi wdrożonych rozwiązań i produktów. Celem tego typu projektów może być np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych (eliminacja pojawiających się błędów systemu), a także bieżące wsparcie i utrzymanie funkcjonowania oferowanych urządzeń. Prace te mają w istotnej części charakter rutynowy.

Działalność Spółki prowadzona w ramach projektów Grupy 2 nie jest objęta niniejszym wnioskiem.

Wnioskodawca w swojej działalności wchodzącej w skład projektów z Grupy 1, prowadzi prace ukierunkowane na zdobywanie i poszerzanie posiadanej wiedzy, która następnie wykorzystywana jest zarówno w tworzeniu nowych produktów, jak i tworzeniu od podstaw całkowicie nowych rozwiązań informatycznych. Projekty B+R w Spółce realizowane są zgodnie z metodyką (A...) (dodatkowo usprawnioną przez Spółkę), zakładającą prowadzenie prac równolegle nad kilkoma zagadnieniami. Zgodnie z tą metodą, zespoły realizują w danym momencie kilka zadań i dostarczają efekty swojej pracy w postaci gotowych rozwiązań w krótkich odstępach czasu. Zespoły zaangażowane w prace w ramach projektów z Grupy 1 są zróżnicowane, a ich członkowie odpowiadają za różne zagadnienia. Opisane prace są i będą prowadzone przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny i zaplanowany, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach prac projektowych pomimo tego, że często wiążą się z wyzwaniami polegającymi na pokonaniu barier technologicznych wcześniej nieprzewidzianych.

Innowacyjne rozwiązania zaprojektowane przez Wnioskodawcę w ramach Grupy 1 opracowywane są w oparciu o wiedzę dostępną na rynku, a także wiedzę nabywaną w trakcie realizacji prac nad danym projektem. Zdobyta wiedza, a także odpowiednie zastosowanie wiedzy dostępnej na rynku prowadzi do stworzenia od podstaw całkowicie nowego produktu. Na pierwszych etapach projektów z Grupy 1, prace są związane w szczególności opracowaniem wymagań projektowych, w skład których wchodzi zdefiniowanie potrzeb, które ma spełniać rozwiązanie jak i określenie wymagań technologicznych.

Kolejne etapy prac w zakresie projektów z Grupy 1 obejmują przede wszystkim:

* projektowanie, opracowywanie, testowanie oraz integracje kompletnego oprogramowania (warstwa integracyjna - system synchronizujący i zarządzający przepływem informacji pomiędzy integrowanymi systemami IT);

* opracowanie nowych wersji oprogramowania z nowymi funkcjonalnościami, które umożliwiają wprowadzanie nowych usług biznesowych;

* projektowanie architektury, opracowanie, integrację komponentów oprogramowania przeznaczonych do implementacji w produktach klienta;

* przeprowadzanie testów: modułów, składników oraz integracji oprogramowania z innymi elementami środowiska programowego;

* stworzenie oprogramowania "mock" (oprogramowanie naśladujące prawidłowe działanie systemu) w celu przeprowadzenia zaawansowanych testów oprogramowania;

* skryptowanie konfiguracyjne polegające na zbudowaniu dedykowanego środowiska umożliwiającego wdrożenie opracowanych rozwiązań;

* konfiguracja środowiska programistycznego i testowego;

* przygotowanie dokumentacji programistycznej i testowej;

* budowa zaawansowanych mechanizmów obsługi błędów biznesowych i technicznych w kontekście integracji międzysystemowej

W ramach prowadzonych prac z Grupy 1 Wnioskodawca musi pokonywać trudności wynikające niejednokrotnie ze zmieniających się wyzwań technologicznych. Również bardzo istotne z punktu widzenia opracowywania nowych rozwiązań technologicznych jest zapewnienie skalowalności produktu, innymi słowy bezproblemowej obsługi procesów biznesowych niezależnie od obciążenia systemów i ilości stale rosnącej liczby użytkowników oraz objętości przetwarzanych danych.

W związku z powyższym, w toku prowadzenia działalności przez Spółkę, niezbędnym elementem jest przeprowadzanie prac dotyczących projektowania i opracowywania nowych rozwiązań, pozwalających spełniać oczekiwania klientów i odpowiadać na zapotrzebowanie klientów, przy wykorzystaniu i zastosowaniu dostępnej wiedzy. Należy podkreślić także, że Spółka przed przeprowadzeniem wewnętrznych analiz, testów, przygotowaniem oraz wdrożeniem opracowywanych funkcjonalności, nie ma pewności, czy dana funkcjonalność będzie spełniała wymogi klientów oraz rynku.

Podsumowując, zakres prac podejmowanych w ramach projektów z Grupy 1 obejmuje przede wszystkim projektowanie, opracowywanie i testowanie całkowicie nowych produktów lub rozwijanie i ulepszanie dotychczas stosowanych rozwiązań w celu poprawienia ich parametrów i funkcjonalności. Poprzez rozwijanie i ulepszanie dotychczas stosowanych rozwiązań należy rozumieć przykładowo opracowywanie nowych wersji oprogramowania, które uwzględniają całkowicie nowe funkcjonalności umożliwiające wprowadzenie nowych usług biznesowych. Na prace w tym zakresie mogą się składać takie działania jak projektowanie architektury, opracowywanie i integracja komponentów oprogramowania przeznaczonych do implementacji w produktach klienta. Pracownicy Wnioskodawcy muszą także pokonywać nieprzewidziane utrudnienia takie jak błędy zidentyfikowane w pierwszych testowych wersjach komponentów oprogramowania, co jest naturalną konsekwencją wprowadzania ulepszeń w opracowywanych rozwiązaniach. Na prace w ramach Grupy 1 składają się również testy modułów, składników oraz integracji oprogramowania z innymi elementami środowiska programowego. W zależności od charakterystyki prowadzonego projektu zakres prac może się różnić między sobą. Innym przykładem działań Wnioskodawcy jest skryptowanie konfiguracyjne polegające na opracowaniu środowiska umożliwiającego zautomatyzowane wdrożenie opracowanych innowacyjnych rozwiązań. Każde tego typu przeprowadzone prace finalnie kończą się optymalizacją i konfiguracją środowiska programistycznego i testowego w celu sprawdzenia poprawności działania wszystkich aspektów kodu źródłowego i dostosowaniu pod kątem wymagań sprzętu klientów.

Spółka pragnie wskazać, że opisywane prace w zakresie projektowania i opracowywania nowych produktów lub rozwijania i ulepszania dotychczas stosowanych rozwiązań stanowią nieodłączny element prowadzonej przez nią działalności, w związku z czym są i będą przez Spółkę prowadzone również w przyszłości.

Poniżej przedstawiono przykładowe czynności wykonywane przez pracowników, występujące w ramach prowadzonych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych w ramach Grupy 1:

* wprowadzanie istotnych ulepszeń (w tym ulepszenia procesowe do istniejących rozwiązań lub systemów);

* zdobywanie nowej wiedzy w celu wykorzystania ich w procesie opracowywania nowych rozwiązań i produktów;

* wyszukiwanie odpowiednich technologii i prowadzenie prac nad badaniem ich użyteczności na potrzeby tworzenia nowych / ulepszonych rozwiązań;

* opracowywanie i budowanie prototypowych rozwiązań w celu zbadania i porównania ich przydatności w środowisku testowym na etapie dalszych prac nad nowymi rozwiązaniami / produktami;

* przeprowadzanie badań i testów opracowywanych rozwiązań w warunkach zbliżonych do rzeczywistości, w celu weryfikacji przydatności produktu w świetle założonych wymagań i parametrów;

* przygotowanie odpowiedniej dokumentacji biznesowej oraz technicznej.

Zdaniem Spółki, działalność prowadzona w ramach opisanego powyżej projektu stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca zaznacza, że:

* w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową, Wnioskodawca zamierza korzystać z odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT;

* Spółka zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;

* nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;

* nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności na podstawie decyzji o wsparciu;

* każdorazowo będzie dokonywał oceny prac prowadzonych w ramach danego projektu pod kątem spełnienia ustawowych przesłanek uznania ich za działalność badawczo-rozwojową;

* w ramach prowadzonej przez siebie dokumentacji, Spółka będzie w stanie wyodrębniać koszty prowadzonej przez siebie działalności badawczo - rozwojowej, w sposób umożliwiający określenie wysokości przysługującej ulgi B+R, przede wszystkim przez przypisanie kosztów do poszczególnych projektów uznanych uprzednio za badawczo-rozwojowe;

* będzie możliwe określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczy działalności badawczo-rozwojowej - w oparciu o prowadzoną analizę zaangażowania czasowego pracowników w działania badawczo-rozwojowe oraz pozostałe.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisana powyżej część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (realizowana w ramach projektów Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym działalność Spółki dotycząca realizacji zadań badawczo-rozwojowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a w szczególności definicję prac rozwojowych, zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów ustawy o CIT, Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT z tytułu prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem przepisów ustawy o CIT (stan prawny właściwy dla stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku), działalność badawczo-rozwojowa, określona w art. 4a ust. 26 oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przy czym badania naukowe zostały podzielone na:

* badania podstawowe - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej także: "PSWiN") jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, oraz

* badania aplikacyjne - zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe zostały natomiast zdefiniowane jako działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jak stanowią powoływane przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe (naukowe) i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zatem m.in. nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w tym w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, pod warunkiem, że nie stanowią one prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tych już istniejących.

Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych w ramach projektów z Grupy 1 jest opracowywanie całkowicie nowego rozwiązania, poprzez wykorzystywanie, rozwijanie i łączenie dostępnych technologii i wiedzy specjalistycznej, w celu sprostania wymaganiom stawianym przez klientów Spółki.

Pracownicy Spółki, poprzez tworzenie nowych oraz rozwijanie dotychczas znanych rozwiązań, łączą istniejącą wiedzę oraz zdobywają nową, w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych, w sposób polegający na implementacji nowych funkcjonalności do oferowanych produktów, stanowiąc odpowiedź na unikalne wymagania stawiane przez klientów oraz rosnące oczekiwania rynku, związane z zapewnieniem najbardziej efektywnych i niezawodnych rozwiązań.

Wnioskodawca podkreśla, że czynności badawczo-rozwojowe podejmowane przez pracowników Spółki, nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian w ramach wprowadzanych do już istniejących produktów. Czynności rutynowe nie są uznawane przez Wnioskodawcę za działania badawczo-rozwojowe.

Nierutynowany charakter projektów realizowanych w ramach Grupy 1 wynika z faktu, że prowadzone w tym zakresie prace, poprzedzone są koniecznością określenia wymagań, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki często stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze (w momencie definiowania wymagań) brakuje określonych informacji. Sytuacja ta określana jest jako tzw. "niepewność badawcza", charakterystyczna dla prowadzenia prac B+R i wymaga od pracowników Spółki samodzielnego opracowania koncepcji danego rozwiązania, które nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania - w tym rozważenia czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod. Należy tym samym zaznaczyć, iż prace podejmowane w zakresie Grupy 1 nie noszą znamion prac rutynowych, które polegają na wprowadzaniu niewielkich okresowych prac do istniejących produktów.

Prace realizowane są w ramach etapów, zgodnie z modelem realizacji projektów (najczęściej jest to "A...") obowiązującym w Spółce, zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w niniejszym wniosku.

Rozwiązania w ramach działalności z Grupy 1 powstają w wyniku twórczej pracy pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą opracować najbardziej efektywne rozwiązania dla zdefiniowanych wyzwań technologicznych. Istotną rolę w procesie odgrywa także testowanie opracowywanych rozwiązań pod kątem spełniania określonych wstępnie wymagań.

W odniesieniu do powyższego, Wnioskodawca podkreśla, że pracownicy Spółki to wysokiej klasy specjaliści, posiadający wykształcenie w zakresie działalności będącej przedmiotem prowadzonych prac oraz długoletnie doświadczenie zawodowe. Równocześnie pracownicy Wnioskodawcy, w sposób ciągły podnoszą swoje kwalifikacje, zdobywają nową wiedzę w dziedzinie swojej specjalizacji.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że opisana w stanie faktycznym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę wpisuje się w szczególności w przedstawioną wyżej definicję prac rozwojowych, obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Działalność Spółki w zakresie opisywanych prac badawczo-rozwojowych spełnia również przesłankę systematyczności wskazaną w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - realizacja projektów badawczo-rozwojowych odbywa się bowiem regularnie, w sposób planowy (zgodnie z harmonogramem i istniejącą w Spółce metodyką) i jest to jeden z podstawowych elementów prowadzenia przez Spółkę działalności, niezbędny dla zapewnienia stałego rozwoju. Co więcej, Spółka pragnie podkreślić, że tego rodzaju prace od początku nakierowane są na opracowywanie nowego rozwiązania, a efekty te nie są skutkami ubocznymi działań podejmowanych rutynowo.

Konkludując, w opinii Spółki, nie ma wątpliwości że działania podejmowane przez pracowników B+R zgodnie z harmonogramem projektowym uważane za badania i rozwój wypełniają ustawową definicje w pełnym zakresie. Zgodnie z wymogami ustawowymi, zarówno cel (tworzenie i doskonalenie produktów / usług), charakter (systematyczna i kreatywna praca), jak i metody (pozyskiwanie, łączenie, rozwijanie i wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) są spełnione.

Ponadto należy podkreślić, że działalność Spółki w zakresie opisanych prac badawczo-rozwojowych spełnia również warunek systematyczności wskazany w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT - projekty badawczo-rozwojowe są przeprowadzane regularnie, w sposób zaplanowany i są jednym z podstawowych zadań Spółki.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisywane w stanie faktycznym prace w ramach Grupy 1 prowadzące do opracowania i uruchomienia nowatorskich platform i rozwiązań technologicznych, których funkcjonalności zapewniają przykładowo m.in. pozyskiwanie, zarządzanie oraz obsługę klientów lub też m.in. umożliwiają klientom uproszczenie przystąpienia do programu płatności bezgotówkowych, poszerzenie kanałów dystrybucji oraz poprawę obsługi transakcji, rozliczania i transparentności dokonanych transakcji i uproszczony dostęp do danych sprzedażowych, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT, w brzmieniu przepisów obowiązujących na dzień wnioskowania o niniejszą interpretację indywidualną.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza także m.in. wydana w podobnym stanie faktycznym interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) z 15 kwietnia 2019 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.143.2019.1.ES). We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: "(...) to firma z branży IT, mająca swoją siedzibę w mieście (...), która powstała w 2012 r. i zatrudnia obecnie około 8 osób. (...) zajmuje się głównie tworzeniem nowoczesnego oprogramowania komputerowego oraz rozwojem szeroko rozumianej technologii komputerowej. Wnioskodawca tworzy wysokiej jakości innowacyjne rozwiązania dla klientów prowadzących działalność w różnych sektorach rynku na całym świecie. (...) realizuje ambitne i nowatorskie projekty informatyczne - od oprogramowania systemów decyzyjnych na giełdach walutowych, aż po kontrolę i wizualizację danych urządzeń montowanych w maszynach budowlanych.". Z powyższego wynika, że działalność w zakresie opisanym w interpretacji o sygn. 0114-KDIP3-1.4011.143.2019.1.ES, zdaniem DKIS, spełnia przesłanki, aby zakwalifikować ją jako działalność badawczo-rozwojową.

Organ uznał podobne stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe także w interpretacji indywidualnej DKIS z 28 października 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.379.2019.2.MD), w której potwierdził on, że za działalność badawczo-rozwojową mogą być uznane prace, w ramach których spółka specjalizuje się w tworzeniu od podstaw innowacyjnych rozwiązań IT, które pozwalają na między innymi na zarządzanie podpisami email, synchronizacji danych, migracji danych oraz backup'owanie danych. W przytoczonej interpretacji wnioskodawca zaznaczył, iż kluczowe w działalności spółki jest tworzenie i usprawnianie produktów dedykowanych do zarządzania podpisami wiadomości mailowych takich jak systemy działające w "chmurze" oraz systemy działające stacjonarnie (na serwerach klienta).

W interpretacji indywidualnej z 23 lipca 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.209.2019.1.PC, DKIS potwierdził podobne stanowisko wnioskodawcy, że działalność polegająca na projektowaniu i wdrażaniu nowych / ulepszonych funkcjonalności w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które pozwalają personalizować każdy etap komunikacji między klientami biznesowymi a klientem końcowym, to działalność badawczo-rozwojowa. DKIS potwierdził również, iż opisywana działalność prowadzi do stworzenia zupełnie nowej Funkcjonalności, odpowiadającej potrzebom rynku, wypełniającej niszę, jak również cechującej się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii, co dodatkowo potwierdza okoliczność, iż przed przystąpieniem do prac nie jest znany jej dokładny wynik. Spółka przed przeprowadzeniem wewnętrznych analiz, testów, przygotowaniem oraz wdrożeniem zaproponowanych Funkcjonalności, nie ma pewności, czy Funkcjonalność będzie spełniała wymogi klientów oraz rynku (...)

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, spełnienie ww. przesłanek, w świetle okoliczności faktycznych przedstawionych w opisie stanu faktycznego oraz przywiedzionych przepisów prawa potwierdza, że przedmiotowa działalność stanowi działalność rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 ustawy CIT, uprawniającą Spółkę do skorzystania z ulgi B+R, na podstawie art. 18d ustawy CIT.

Biorąc powyższe argumenty pod uwagę, Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym opisana część działalności Spółki, wpisująca się w Grupę 1, która dotyczy tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań, wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm., dalej: "ustawa o CIT"), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669, dalej: "Ustawa wprowadzająca"), znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie z 1 października 2018 r.

W myśl art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.

badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.

badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.

badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.

badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy podkreślić wyraźnie należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może się przejawiać opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących w praktyce gospodarczej podatnika i na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących u podatnika. Po drugie, z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Kryterium systematyczności jako prowadzenie działań w sposób stały, regularny, uporządkowany, zaplanowany, metodyczny ze wskazaniem harmonogramu i zasobów. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że w ocenie tut. Organu, część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (realizowana w ramach projektów Grupy 1), spełnia przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy opisana część działalności Spółki, dotycząca tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących produktów oraz rozwiązań (realizowana w ramach projektów Grupy 1), wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, w związku z czym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej o których mowa w art. 18d ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym i opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl