0111-KDIB1-1.4010.48.2019.1.SG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 kwietnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB1-1.4010.48.2019.1.SG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do Organu 7 lutego 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia uzyskania przez Spółkę prawa własności nieruchomości lub jej części, Podatkowa Grupa Kapitałowa jako podatnik jest zobowiązana do naliczenia, deklarowania oraz płacenia podatku dochodowego od przychodów ze środka trwałego naliczanego od wartości początkowej budynku, zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2019 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia uzyskania przez Spółkę prawa własności nieruchomości lub jej części, Podatkowa Grupa Kapitałowa jako Podatnik jest zobowiązana do naliczenia, deklarowania oraz płacenia podatku dochodowego od przychodów ze środka trwałego naliczanego od wartości początkowej budynku, zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Aktem notarialnym zawartym w dniu 28 września 2017 r. została utworzona i zarejestrowana podatkowa grupa kapitałowa (dalej: "Grupa"), działająca na zasadach przewidzianych przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka akcyjna X jest Spółką dominującą w podatkowej grupie kapitałowej. Pierwszym rokiem obowiązywania grupy był rok 2018. W skład podatkowej grupy kapitałowej wchodzi spółka akcyjna Y (dalej: "Agencja" lub "Spółka").

Na podstawie Uchwały Rady Miasta z dnia 4 listopada 2009 r., Gmina powierzyła Agencji realizację zadania własnego polegającego na przygotowaniu i prowadzeniu inwestycji, budowie i zarządzaniu Halą Widowiskowo-Sportową.

Spółka jest podatnikiem czynnym podatku VAT. W zakresie podatku od towarów i usług zobowiązana jest do składania deklaracji miesięcznych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, od 1 stycznia 2018 r., Spółka wchodzi w skład podatkowej grupy kapitałowej. Rokiem podatkowym grupy jest okres 12 miesięcy liczony od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia.

W ramach powierzonego uchwałą Rady Miasta zadania, Agencja prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu obiektu widowiskowo-sportowego podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym. Budynek hali jest wpisany do ewidencji środków trwałych Agencji. Łączna wartość początkowa budynku przekracza kwotę 10.000.000 zł i wynosi 219.399.394 zł. Agencja dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych.

Ww. Spółka zaciągnęła kredyt i wybudowała budynek w ramach inwestycji na terenach należących do Gminy. Prawo zabudowy działek zrealizowano na podstawie umowy użyczenia nieruchomości zawartej w dniu 18 lutego 2010 r. Zgodnie z umową Gmina użyczyła bezpłatnie Agencji działki stanowiące jej własność. Umowa użyczenia została zawarta na czas oznaczony, do czasu pozyskania przez Agencję prawa własności nieruchomości lub jej części tytułem wniesienia wkładu niepieniężnego, o którym mowa w § 4 ust. 1 ww. Uchwały. Do dnia złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji Spółka nie pozyskała prawa własności użyczonych terenów i nie jest jeszcze właścicielem nieruchomości. Agencja zarządza obiektem widowisko-sportowym, którego całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 58.442 m2. Specyfika działalności rynku wynajmu wielkopowierzchniowych obiektów widowiskowo-sportowych sprawia, że hala wynajmowana jest okresowo, na czas realizacji wydarzenia, jako najem krótkoterminowy. Najczęściej najem obejmuje okres jednego lub kilku dni w miesiącu. Dodatkowo, w zależności od charakteru wydarzenia, wielokrotnie najem dotyczy części powierzchni, a nie całego obiektu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia uzyskania przez Spółkę prawa własności nieruchomości lub jej części, Podatkowa Grupa Kapitałowa jako podatnik jest zobowiązana do naliczenia, deklarowania oraz płacenia podatku dochodowego od przychodów ze środka trwałego naliczanego od wartości początkowej budynku, zgodnie z art. 24b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, Podatkowa Grupa Kapitałowa jako podatnik do dnia uzyskania prawa własności nieruchomości lub jej części przez Spółkę nie jest zobowiązana do naliczenia i deklarowania oraz płacenia podatku od przychodów z budynku.

Uzasadniając powyższe stanowisko Wnioskodawca wskazało, iż art. 24b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1036 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. stanowi, że podatek dochodowy od przychodu ze środka trwałego nalicza się od budynku, który:

1.

stanowi własność lub współwłasność podatnika;

2.

został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,

3.

jest położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

i wynosi 0,0035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc.

Przepis art. 24b ust. 1 ww. ustawy, wskazuje, iż dopiero spełnienie opisanych wyżej wszystkich trzech przesłanek wypełnia normę przepisu stanowiącego podstawę do naliczenia podatku dochodowego od przychodu ze środka trwałego. W przypadku niespełnienia jednej z przesłanek nie ma podstawy do naliczenia podatku dochodowego od przychodu ze środka trwałego.

Spółka nie jest właścicielem gruntu, na którym wybudowany jest budynek. Budynek nie jest odrębnym przedmiotem własności.

Na podstawie umowy użyczenia nieruchomości Gmina użyczyła bezpłatnie Spółce działki stanowiące własność Gminy. Umowa została zawarta na czas oznaczony do czasu pozyskania przez Spółkę prawa własności nieruchomości lub jej części tytułem wniesienia wkładu niepieniężnego. Oznacza to, że do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji Spółka nie jest właścicielem nieruchomości. Zgodnie z art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 z późn. zm.), z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Powołując się na przytoczone przepisy, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż do dnia wniesienia do Spółki prawa własności nieruchomości lub jej części, Podatkowa Grupa Kapitałowa jako podatnik, a także Spółka, która nie jest właścicielem ani współwłaścicielem budynku, nie będą zobowiązane do naliczenia i zadeklarowania oraz zapłacenia podatku dochodowego naliczanego od wartości początkowej budynku zgodnie z przepisami art. 24b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w..., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skargę na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl