ITPP2/443-766/14/AW - VAT w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy pojazdu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 września 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-766/14/AW VAT w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy pojazdu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko #61485; przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2014 r. (data wpływu 12 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy pojazdu #61485; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy pojazdu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z ogólnymi zasadami ustawy o podatku od towarów i usług, z dniem 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi. Specyfika prowadzonej przez Spółkę działalności polega na tym, że przy sprzedaży samochodów, w ramach zawieranych z klientami umów, aby odebrać pojazd musi nastąpić zapłata ceny, w związku z czym nie można jednoznacznie określić daty dokonania dostawy towaru.

Przebieg procesu sprzedaży samochodu:

* wystawienie faktury (z reguły z 7 lub 14-dniowym terminem płatności) na nabywcę w celu przedłożenia jej w wydziale komunikacji, aby klient mógł zarejestrować auto (na tym etapie pojawia się problem z podaniem daty dokonania dostawy towaru, która jest niezbędnym elementem faktury wystawionej zgodnie z art. I06e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT). Łącznie z fakturą wygenerowany jest dokument "Zawiadomienie o postawieniu pojazdu do dyspozycji", który jest podstawą do formalnego wydania samochodu zgodnie z art. 349 k.c. i wystawienia na kupującego faktury na przedmiotowe auto;

* wystawienie dokumentu DPZ (przesunięcie towaru do magazynu pojazdów obcych, gdzie pojazd czeka na ostateczny odbiór przez klienta, ale ryzyko utraty towaru spoczywa nadal na Spółce do momentu fizycznego odbioru pojazdu przez nabywcę);

* wystawienie dokumentu DWZ - fizyczny odbiór samochodu przez klienta (po dokonaniu pełnej zapłaty za towar); na tym dokumencie klient potwierdza odbiór.

Spółka zamierza wystawiać faktury, na których data dostawy towaru i data wystawienia faktury są identyczne i zgodne z datą dokumentu "Zawiadomienie o postawieniu do dyspozycji pojazdu".

Treść dokumentu:

"Zawiadomienie o postawieniu do dyspozycji pojazdu

Nabywca: J K

Adres: W, ul S 42

NIP:.

Uprzejmie zawiadamiam, że pojazd:.

o numerach:.

Nr rejestracyjny:.

Nr nadwozia:.

zostaje postawiony w dniu dzisiejszym tj. 31.01.2014 do Państwa dyspozycji.

W związku z postawieniem do Państwa dyspozycji ww. pojazdu formalnym wydaniem pojazdu zgodnie z art. 349 k.c., wystawiamy na Państwa fakturę VAT na przedmiotowe auto.

pieczątka i podpis osoby wystawiającej"

Przykład:

W dniu 31 stycznia 2014 r. Spółka wystawia fakturę (z 14-dniowym terminem płatności) wraz z "Zawiadomieniem o postawieniu pojazdu do dyspozycji" i przekazuje dokumenty tego samego dnia klientowi. W dniu 31 stycznia 2014 r. Spółka wystawia dokument DPZ i auto czeka w magazynie pojazdów obcych na ostateczny odbiór przez nabywcę, który teoretycznie nastąpi dnia 7 lutego 2014 r. lub później, po dokonaniu formalności związanych m.in. z rejestracją pojazdu, doposażeniem i dokonaniem zapłaty za ww. auto.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy postępując w ten sposób i dołączając do faktury "Zawiadomienie o postawieniu do dyspozycji pojazdu" Spółka może przyjąć, że datą dostawy i jednocześnie obowiązku podatkowego w podatku VAT jest dzień 31 stycznia 2014.

Zdaniem Wnioskodawcy, może uznać za podstawę powstania obowiązku podatkowego dostawę towaru udokumentowaną "Zawiadomieniem o postawieniu do dyspozycji pojazdu". Przekazanie kupującemu ww. dokumentu zaświadcza o formalnym wydaniu pojazdu zgodnie z art. 349 Kodeksu cywilnego i wówczas zostanie wystawiona faktura VAT na przedmiotowy pojazd. Ponadto dokument ten będzie stanowił podstawę do ujęcia przedmiotowej faktury w księgach handlowych jako przychód bilansowy i podatkowy, jak również podstawę dokonania rozchodu z magazynu towarowego oraz podstawę do uznania kosztu własnego zakupu jako kosztu uzyskania przychodu przedmiotowego pojazdu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pod pojęciem towaru - w świetle art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Wskazać należy, że z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonane zostały dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

Wskazana regulacja jest zgodna z art. 63 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347/1, z późn. zm.), w świetle którego zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce, a VAT staje się wymagalny w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług.

W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 106e ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura powinna zawierać:

1.

datę wystawienia

2.

kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;

3.

imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;

4.

numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;

5.

numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;

6.

datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;

7.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

8.

miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;

9.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

10.

kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;

11.

wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

12.

stawkę podatku;

13.

sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;

14.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

15.

kwotę należności ogółem;

16.

w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 - wyrazy "metoda kasowa";

17.

w przypadku faktur, o których mowa w art. 106d ust. 1 - wyraz "samofakturowanie";

18.

w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy "odwrotne obciążenie";

19.

w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 - wskazanie:

a.

przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,

b.

przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub

c.

innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia;

3.

w przypadku, o którym mowa w art. 106c - nazwę i adres organu egzekucyjnego lub imię i nazwisko komornika sądowego oraz jego adres, a w miejscu określonym dla podatnika - imię i nazwisko lub nazwę dłużnika oraz jego adres;

4.

w przypadku faktur wystawianych w imieniu i na rzecz podatnika przez jego przedstawiciela podatkowego - nazwę lub imię i nazwisko przedstawiciela podatkowego, jego adres oraz numer, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku;

5.

w przypadku gdy przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy są nowe środki transportu - datę dopuszczenia nowego środka transportu do użytku oraz:

a.

przebieg pojazdu - w przypadku pojazdów lądowych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a,

b.

liczbę godzin roboczych używania nowego środka transportu - w przypadku jednostek pływających, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b, oraz statków powietrznych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. c;

2.

w przypadku faktur wystawianych przez drugiego w kolejności podatnika, o którym mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 lit. b i c, w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (procedurze uproszczonej) - dane określone w art. 136;

3.

w przypadkach, o których mowa w art. 97 ust. 10 pkt 2 i 3:

a.

numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, poprzedzony kodem PL,

b.

numer, za pomocą którego nabywca towaru lub usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w danym państwie członkowskim, zawierający dwuliterowy kod stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej właściwy dla tego państwa członkowskiego.

W świetle art. 106i ust. 1 ww. ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

W ust. 7 ww. artykułu wskazano, że faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:

1.

dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;

2.

otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

Zauważyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług mające zastosowanie od dnia 1 stycznia 2014 r. nie sprzeciwiają się wystawieniu faktury przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi oraz otrzymaniem zapłaty (całości lub części). Należy mieć jednakże na względzie, że wystawienie faktury nie może nastąpić wcześniej niż 30 dni przed ww. czynnościami.

Analiza przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że należy zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, iż obowiązek podatkowy z tytułu dostawy pojazdu powstanie z chwilą przekazania nabywcy dokumentu "Zawiadomienie o pozostawieniu pojazdu do dyspozycji", czyli w momencie przejścia na nabywcę prawa do rozporządzania nim jak właściciel, niezależnie od faktu, że ryzyko utraty towaru spoczywa na Spółce do momentu fizycznego odbioru pojazdu przez nabywcę, o ile fakt postawienia samochodu do dyspozycji nabywcy z chwilą wystawienia ww. dokumentu będzie wynikał z zawartej przez strony umowy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl