IPTPB2/436-85/14-/4/KK - PCC w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży przedsiębiorstwa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 września 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-85/14-/4/KK PCC w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży przedsiębiorstwa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 września 2014 r. (data wpływu 15 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży przedsiębiorstwa.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.). W związku z powyższym, pismem z dnia 4 września 2014 r., Nr IPTPB2/436-85/14-2/k.k., Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 9 września 2014 r., natomiast w dniu 15 września 2014 r. uzupełniono ww. wniosek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zawrzeć ze spółką (dalej: "Zbywca") umowę sprzedaży, na podstawie której Wnioskodawca nabędzie własność zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej Zbywcy i stanowiącego jego przedsiębiorstwo (dalej: "Przedsiębiorstwo"). Zbywca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i przetwarzania szkła.

Wnioskodawca dokona włączenia Przedsiębiorstwa do swojej struktury organizacyjnej i będzie kontynuował (rozwijał) prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą.

Własność zespołu składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa zostanie przeniesiona na Wnioskodawcę w drodze jednej umowy sprzedaży, której przedmiotem będzie Przedsiębiorstwo. Tym samym, Wnioskodawca i Zbywca nie będą zawierać odrębnych umów sprzedaży poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa. Jednak, zgodnie z dyspozycją z art. 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121; dalej: "Kodeks cywilny"), z zakresu Przedsiębiorstwa zostaną wyłączone wybrane składniki majątkowe, których własność nie zostanie przeniesiona na Wnioskodawcę. Z zakresu umowy sprzedaży wyłączone zostaną składniki majątkowe, które nie są konieczne do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, do której wykorzystywane jest Przedsiębiorstwo.

W szczególności, na podstawie umowy sprzedaży Przedsiębiorstwa, na Wnioskodawcę przeniesione zostaną następujące składniki materialne i niematerialne wchodzące na dzień sprzedaży w skład Przedsiębiorstwa:

a.

nazwa, pod którą prowadzone jest Przedsiębiorstwo;

b.

własność wszystkich nieruchomości (w tym prawa użytkowania wieczystego) wchodzących w skład Przedsiębiorstwa, z wyłączeniem bazy rehabilitacyjno-wypoczynkowej;

c.

własność wszystkich ruchomości, innych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa, w tym w szczególności własność maszyn, urządzeń oraz środków transportu, z wyłączeniem specjalistycznych samochodów przeznaczonych do przewozu szyb i szkła, samochodów osobowych (dalej: "Samochody");

d.

prawa z wszelkich decyzji, pozwoleń, zezwoleń, aktów administracyjnych, uzgodnień i innych podobnych aktów, które są związane z działalnością Przedsiębiorstwa;

e.

prawa wynikające z umów najmu;

f.

prawa (w tym wierzytelności) wynikające z porozumień i zamówień realizowanych w ramach współpracy z dostawcami towarów i usług na rzecz Przedsiębiorstwa oraz wynikające z umów zawartych z tymi dostawcami, z wyłączeniem praw i wierzytelności wynikających z umów na dostawę materiałów produkcyjnych;

g.

prawa wynikające z innych umów związanych z prowadzeniem Przedsiębiorstwa, za wyjątkiem praw i wierzytelności wynikających z wszelkich umów o prowadzenie rachunków bankowych oraz o świadczenie usług związanych z tymi rachunkami (w tym te rachunki bankowe i zgromadzone na nich środki finansowe), praw i wierzytelności z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz praw i wierzytelności wynikających z wszelkich umów kredytowych oraz umów pożyczek;

h.

dokumentacja związana z działalnością prowadzoną w ramach Przedsiębiorstwa, w tym wszelkiego rodzaju wewnętrzne zalecenia, regulaminy i instrukcje oraz certyfikaty produktów, deklaracje zgodności i właściwości, wzory gwarancji oraz wszelkie prawa wynikające z tych dokumentów;

i.

tajemnica przedsiębiorstwa.

Ponadto, na podstawie odrębnej umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą i Zbywcą zostaną przeniesione również zobowiązania z tytułu udzielonych gwarancji, związane z prowadzonym Przedsiębiorstwem.

Zgodnie z art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. poz. 21, Nr 94, z późn. zm.; dalej: "Kodeks pracy"), Wnioskodawca stanie się stroną stosunków pracy z pracownikami Przedsiębiorstwa i przejmie wszystkie obowiązki wynikające ze stosunków pracy.

W świetle planowanej umowy sprzedaży Przedsiębiorstwa, Zbywca będzie zobowiązany do wszelkich wynagrodzeń oraz innych płatności należnych pracownikom Przedsiębiorstwa do dnia zawarcia umowy sprzedaży Przedsiębiorstwa.

Na podstawie umowy sprzedaży Przedsiębiorstwa, na Wnioskodawcę nie zostaną przeniesione (oprócz wymienionych wyżej: apartamentu wakacyjnego, Samochodów oraz praw i wierzytelności wynikających z umów: na dostawę materiałów, rachunków bankowych, kredytowych i pożyczek, oświadczenie usług telekomunikacyjnych): zafakturowane należności związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa i powstałe w ramach tej działalności w okresie poprzedzających sprzedaż Przedsiębiorstwa, w tym w szczególności wynikające z ww. umów, porozumień, współpracy, aktów administracyjnych i przepisów prawnych, niezależnie od ich daty wymagalności oraz zobowiązania inne niż z tytułu udzielonych gwarancji związane z prowadzeniem Przedsiębiorstwa, powstałe przed dniem transakcji sprzedaży.

Zarówno Wnioskodawca, jak i Zbywca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług (dalej również: "podatek VAT") w Polsce.

Zbywca wystąpił z odrębnym wnioskiem o interpretację indywidualną prawa podatkowego, w celu potwierdzenia, że sprzedaż opisanego wyżej zespołu składników majątkowych stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy o VAT i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W piśmie z dnia 11 września 2014 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z Jego najlepszą wiedzą, Zbywca z tytułu zawarcia opisanej we wniosku umowy sprzedaży przedsiębiorstwa nie będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług, co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną z dnia 8 września 2014 r. uzyskaną przez Zbywcę (sygn. IPPP3/443-556/14-2/IG). Zgodnie z otrzymaną przez Zbywcę interpretacją indywidualną, opisana we wniosku transakcja sprzedaży zespołu składników majątkowych związanych z jego działalnością gospodarczą stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.; dalej: "ustawa o VAT") i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym, Zbywca nie będzie ani opodatkowany ani zwolniony z podatku od towarów i usług z tytułu przedmiotowej transakcji.

W ocenie Wnioskodawcy, występujący w opisanej we wniosku transakcji sprzedaży Przedsiębiorstwa w roli nabywcy, również nie będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług ani zwolniony z tego podatku z tytułu zawarcia opisanej we wniosku umowy sprzedaży przedsiębiorstwa. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, ta transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ocenie Wnioskodawcy, opisany we wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem umowy sprzedaży stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.

Zgodnie z wymienionym w opisie zdarzenia przyszłego złożonego wniosku katalogiem składników majątkowych przenoszonych na Wnioskodawcę, na mocy planowanej umowy sprzedaży Przedsiębiorstwa, Zbywca dokona przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy składników materialnych i niematerialnych, które wyczerpują większość z kategorii wymienionych w art. 551 Kodeksu cywilnego - przeniesione zostaną m.in. nazwa przedsiębiorstwa, własność ruchomości i nieruchomości, prawa wynikające z umów najmu, wierzytelności, tajemnica przedsiębiorstwa i dokumentacja związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego złożonego wniosku, wybrane składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład Przedsiębiorstwa nie zostaną przeniesione na Wnioskodawcę. Powołany we wniosku wyrok NSA z dnia 27 marca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1896/11) potwierdza, że wyłączenie z zakresu umowy sprzedaży części składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nie powoduje, że przedmiot planowanej umowy sprzedaży nie może być uznany za przedsiębiorstwo.

Jak wskazano w powołanej we wniosku interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 19 maja 2011 r.: "...Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej..." (sygn. ILPP1/443-284/11-4/MK).

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, podstawową działalnością gospodarczą Przedsiębiorstwa jest produkcja i przetwarzanie szkła. Po transakcji, nabyte przez Wnioskodawcę Przedsiębiorstwo będzie miało zdolność do kontynuowania tej działalności.

Jak Wnioskodawca wskazał wyżej, w interpretacji indywidualnej z dnia 8 września 2014 uzyskanej przez Zbywcę (sygn. IPPPB/443-556/14-2/IG) zostało potwierdzone, że opisana we wniosku transakcja sprzedaży zespołu składników majątkowych związanych z jego działalnością gospodarczą stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy o VAT. Potwierdza to, że opisany zespół składników majątkowych i niemajątkowych stanowi przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy transakcja nabycia opisanego przez Wnioskodawcę zespołu składników majątkowych Zbywcy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja nabycia opisanego przez Niego zespołu składników majątkowych Zbywcy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: p.c.c.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, dalej ustawa o p.c.c., podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Natomiast na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 1 tej ustawy, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, przedmiotem planowanej transakcji będzie dokonanie przez Zbywcę sprzedaży Przedsiębiorstwa, stanowiącego zespół rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W konsekwencji, planowana transakcja sprzedaży Przedsiębiorstwa Wnioskodawcy przez Zbywcę będzie objęta dyspozycją przepisu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a w zw. z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o p.c.c.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o p.c.c., opodatkowaniu podatkiem nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W świetle powyższego, jeśli transakcja sprzedaży Przedsiębiorstwa nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, nie będzie możliwe zastosowanie zwolnienia tej transakcji z podatku p.c.c. W rezultacie, w celu potwierdzenia czy ta transakcja będzie podlegać opodatkowaniu p.c.c., należy odnieść się do ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oznacza to, że gdy przedmiotem transakcji jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o VAT.

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji pojęcia "przedsiębiorstwo". Tym samym, w celu określenia, czy dany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi przedsiębiorstwo, należy w ramach wykładni systemowej odwołać się do odpowiednich definicji zawartych w innych aktach prawnych, w szczególności do definicji zawartej w art. 551 Kodeksu cywilnego. Prawidłowość takiej wykładni potwierdza m.in. wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa/1767/10), w którym Sąd zauważył: "Definicji przedsiębiorstwa w ustawie o podatku od towarów i usług nie ma. Jest tylko definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Skoro brak jest definicji przedsiębiorstwa w ustawie o VAT to wyjaśnienia pojęcia "przedsiębiorstwo" w ramach wykładni systemowej należało poszukać na gruncie kodeksu cywilnego, ze wskazaniem na art. 551 k.c."

W art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo definiowane jest jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujący w szczególności:

* oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

* własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

* prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

* wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

* koncesje, licencje i zezwolenia;

* patenty i inne prawa własności przemysłowej;

* majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

* tajemnice przedsiębiorstwa;

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z katalogiem wymienionym w opisie zdarzenia przyszłego, na mocy planowanej umowy sprzedaży Przedsiębiorstwa Zbywca dokona przeniesienia na rzecz Wnioskodawcy składników materialnych i niematerialnych, które wyczerpują większość z kategorii wymienionych w art. 551 Kodeksu cywilnego - przeniesione zostaną m.in. nazwa przedsiębiorstwa, własność ruchomości i nieruchomości, prawa wynikające z umów najmu, wierzytelności, tajemnica przedsiębiorstwa i dokumentacja związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jednocześnie należy wskazać - w ślad za Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie (powołany wyżej wyrok o sygn. akt 1767/10), że: "(...) wymienione wyżej składniki przedsiębiorstwa zostały wskazane w sposób przykładowy a nie enumeratywny, czego dowodzi użyty w przepisie zwrot "w szczególności". Z przywołanej definicji wynika istotna cecha wskazanego zespołu składników muszą one stanowić zorganizowany kompleks majątkowy przeznaczony do prowadzenia określonej działalności. Poszczególne składniki majątkowe nie stanowią przypadkowego zbioru rzeczy i praw, lecz pozostają ze sobą w relacjach funkcjonalnych i organizacyjnych, które czynią z nich całość zdolną do realizacji określonej działalności."

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, wybrane składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład Przedsiębiorstwa nie zostaną przeniesione na Wnioskodawcę. Wyłączenie z zakresu umowy sprzedaży części składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Przedsiębiorstwa nie powoduje, że przedmiot planowanej umowy sprzedaży nie może być uznany za przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego). Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 27 marca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1896/11)"dopuszczalne jest wyłączenie z transakcji zbycia przedsiębiorstwa pewnych elementów, także wymienionych expressis verbis w art. 551 k.c., a mimo to czynność prawna może być uznana za mającą za przedmiot przedsiębiorstwo". Wyłączenia te nie mogą być jednak zbyt daleko idące. Jak wskazano w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 19 maja 2011 r.: "(...) Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej..." (sygn. ILPP1/443-284/11-4/MK).

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, podstawową działalnością gospodarczą Przedsiębiorstwa jest produkcja i przetwarzanie szkła. Zdolności do kontynuowania tej działalności nie pozbawia Przedsiębiorstwa wyłączenie z jego składników apartamentu wakacyjnego bazy rehabilitacyjno-wypoczynkowej.

Na zdolność do kontynuowania działalności gospodarczej Przedsiębiorstwa nie wpłynie również wyłączenie z jego składników samochodów. Utrzymywanie floty samochodów przystosowanych do przewozu szyb i samochodów osobowych nie jest bowiem warunkiem koniecznym do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Przedsiębiorstwa. W celu zapewnienia realizacji funkcji transportowej Wnioskodawca, który ma inny model biznesowy, będzie korzystał z usług świadczonych w ramach outsourcingu usługi transportowej od zewnętrznych usługodawców - w taki sam sposób jak czyni to dotychczas.

Wyłączenie z zakresu sprzedaży praw i wierzytelności wynikających z umów na dostawę materiałów produkcyjnych również nie pozbawia Przedsiębiorstwa zdolności do kontynuowania jego podstawowej działalności. Wnioskodawca może bowiem zawrzeć nowe umowy na dostawę materiałów produkcyjnych, którymi zastąpi umowy zawarte przez Wnioskodawcę. Ponadto, Wnioskodawca prowadzi działalność w tym samym sektorze jak Zbywca i ma już zawarte umowy ze swoimi dostawcami z tej samej branży, które wykorzysta.

Ponadto, zdolności do kontynuowania podstawowej działalności Przedsiębiorstwa nie pozbawia również wyłączenie z jego składników praw i wierzytelności wynikających z:

* umów o prowadzenie rachunków bankowych;

* umów kredytowych oraz pożyczek;

* umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Powyższe umowy mogą być bowiem w prosty sposób zastąpione nowymi umowami zawartymi przez Wnioskodawcę lub zawartymi do tej pory przez Wnioskodawcę.

Zdolności do kontynuowania działalności gospodarczej Przedsiębiorstwa nie pozbawia go również wyłączenie z zakresu przedmiotu sprzedaży zafakturowanych należności związanych z prowadzeniem Przedsiębiorstwa i powstałych w ramach tej działalności w okresie poprzedzającym sprzedaż Przedsiębiorstwa.

Dla kwalifikacji zbywanego zespołu składników materialnych i niematerialnych jako przedsiębiorstwa, nie ma znaczenia, czy przenoszone są również zobowiązania, bowiem zobowiązania nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Zobowiązania były wymienione w art. 551 Kodeksu cywilnego jako składniki przedsiębiorstwa w uprzednim brzmieniu tego przepisu, natomiast od dnia 25 września 2003 r. zostały z tego katalogu usunięte. Niemniej jednak, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, na Wnioskodawcę przeniesione zostaną zobowiązania z tytułu udzielonych gwarancji, związane z prowadzonym Przedsiębiorstwem.

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że wyłączenie z zespołu składników Przedsiębiorstwa ww. elementów nie pozbawia Przedsiębiorstwa zdolności do kontynuowania jego podstawowej działalności, którą jest produkcja i przetwarzanie szkła.

W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, będący przedmiotem planowanej umowy sprzedaży, stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W konsekwencji, planowana umowa sprzedaży będzie stanowiła zbycie przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o VAT i nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie niepodlegania transakcji zbycia przedsiębiorstwa opodatkowaniu podatkiem VAT, znajduje potwierdzenie w ugruntowanej linii interpretacyjnej organów podatkowych. Zaprezentowane wyżej rozumowanie potwierdzają m.in. następujące interpretacje indywidualne wydane w podobnych sprawach:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 sierpnia 2012 r., sygn. IPPP2/443-569/12-2/DG;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 lipca 2012 r., sygn. ILPP2/443-429/12-4/EN;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 grudnia 2011 r., sygn. IBPP3/443-1053/11/IK;

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 19 maja 2011 r., sygn. LPP1/443-284/11-4/MK.

W świetle powyższego, transakcja sprzedaży Przedsiębiorstwa na rzecz Wnioskodawcy nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. W rezultacie, będzie ona opodatkowana podatkiem p.c.c.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ustawy o p.c.c., obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży na kupującym. W konsekwencji, obowiązek podatkowy wynikający z przeprowadzenia planowanej transakcji nabycia Przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę, będzie ciążył na Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.c.c., stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,

b.

innych praw majątkowych 1%.

W świetle art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.c.c., w ramach planowanej transakcji nabycia Przedsiębiorstwa przez Wnioskodawcę nabycie nieruchomości, rzeczy ruchomych oraz praw majątkowych wymienionych w lit. a tego przepisu, będzie podlegało opodatkowaniu 2% stawką p.c.c., a nabycie praw majątkowych niewymienionych w lit. a tego przepisu, będzie podlegało opodatkowaniu 1% stawką p.c.c.

Podsumowując, transakcja nabycia opisanego przez Wnioskodawcę zespołu składników majątkowych Zbywcy, będzie podlegała opodatkowaniu p.c.c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy, czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży przedsiębiorstwa podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza zawrzeć ze spółką umowę sprzedaży, na podstawie której Wnioskodawca nabędzie własność zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej zbywcy, stanowiących przedsiębiorstwo w rozumieniu 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.). Wnioskodawca dokona włączenia przedsiębiorstwa do swojej struktury organizacyjnej i będzie kontynuował (rozwijał) prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą.

Własność zespołu składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa zostanie przeniesiona na Wnioskodawcę w drodze jednej umowy sprzedaży, której przedmiotem będzie przedsiębiorstwo. Tym samym, Wnioskodawca i zbywca nie będą zawierać odrębnych umów sprzedaży poszczególnych składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Jednak, zgodnie z dyspozycją z art. 552 k.c., z zakresu przedsiębiorstwa zostaną wyłączone wybrane składniki majątkowe, których własność nie zostanie przeniesiona na Wnioskodawcę. Z zakresu umowy sprzedaży wyłączone zostaną składniki majątkowe, które nie są konieczne do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, do której wykorzystywane jest przedsiębiorstwo.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z Jego najlepszą wiedzą, zbywca z tytułu zawarcia opisanej we wniosku umowy sprzedaży przedsiębiorstwa nie będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług, co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną z dnia 8 września 2014 r. uzyskaną przez zbywcę (sygn. IPPP3/443-556/14-2/IG). Zgodnie z otrzymaną przez Zbywcę interpretacją indywidualną, opisana we wniosku transakcja sprzedaży zespołu składników majątkowych związanych z jego działalnością gospodarczą stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym, zbywca nie będzie ani opodatkowany ani zwolniony z podatku od towarów i usług z tytułu przedmiotowej transakcji.

Wnioskodawca, z tytułu zawarcia opisanej we wniosku umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, również nie będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług ani zwolniony z tego podatku.

Zatem, przyjmując za Wnioskodawcą, że planowana sprzedaż przedsiębiorstwa nie będzie podlegała regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ponieważ przepisy ustawy nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa, to w tej materii należy odwołać się do znaczenia nadanego im w przepisach prawa cywilnego. Stosownie do treści art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z treścią przytoczonego przepisu wyróżniamy niematerialne i materialne składniki przedsiębiorstwa. Tym samym dokonując sprzedaży przedsiębiorstwa faktycznie dokonuje się, co do zasady, sprzedaży wszystkich rzeczy i praw majątkowych składających się na to przedsiębiorstwo.

Rzeczami w rozumieniu art. 45 Kodeksu cywilnego są tylko przedmioty materialne. Rzeczy dzielą się na nieruchome, czyli nieruchomości (grunty, budynki oraz części budynków tzw. nieruchomości lokalowe) i na rzeczy ruchome.

Prawami majątkowymi są zaś przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy. O zaliczeniu danego prawa do kategorii prawa majątkowego rozstrzygają łącznie dwie przesłanki, po pierwsze - czy dane prawo może być przedmiotem obrotu, czy jest więc zbywalne, po drugie zaś - czy posiada ono dającą się określić wartość majątkową.

Zatem, uznać należy, że sprzedaż przedsiębiorstwa podlegać będzie podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jako sprzedaż rzeczy i praw majątkowych (w tym również stanowiących wartości niematerialne i prawne), określona w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w odniesieniu do poszczególnych jego składników.

W zakresie omawianego podatku, obowiązek podatkowy z tytułu umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy), przy czym ciąży on na kupującym (art. 4 pkt 1 ww. ustawy).

W przypadku umowy sprzedaży stawki podatku - określone w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - wynoszą:

a.

2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym,

b.

1% - inne prawa majątkowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl