IPPP3/4512-526/15-4/KP - VAT w zakresie zwolnienia od podatku dostawy lokali

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 września 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/4512-526/15-4/KP VAT w zakresie zwolnienia od podatku dostawy lokali

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2015 r. (data wpływu 22 czerwca 2015 r.) uzupełnionym w dniu 11 sierpnia 2015 r. (data wpływu 13 sierpnia 2015 r.) w odpowiedzi na wezwanie nr IPPP3/4512-526/15-2/k.p. z dnia 6 sierpnia 2015 r., skutecznie doręczony w dniu 10 sierpnia 2015 r. (data potwierdzenia odbioru), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy lokali - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy lokali. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 sierpnia 2015 r. (data wpływu 13 sierpnia 2015 r.) w odpowiedzi na wezwanie tutejszego Organu z dnia 6 sierpnia 2015 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 2 października 1971 r. Wnioskodawczyni nabyła w drodze spadku zabudowaną nieruchomość położoną w A. przy ulicy B. 11. W wyniku przyjęcia spadku Wnioskodawczyni została jedynym właścicielem tej nieruchomości. 2 marca 2001 r. Wnioskodawczyni darowała po 1/4 (jednej czwartej) części udziału w nieruchomości swoim dwóm synom Michałowi i Maciejowi. W dniu 14 czerwca 2007 ustanowiono w kamienicy odrębne własności lokali (w załączeniu kopia aktu notarialnego). W wyniku podziału Wnioskodawczyni otrzymała 15 lokali znajdujących się w kamienicy w tym 14 lokali mieszkalnych i jeden lokal użytkowy. Dla każdego lokalu założono odrębną księgę wieczystą, w wyniku czego każdy z nich stanowi odrębną nieruchomość z przypadającym na lokal udziałem w gruncie. Lokale te są przez Wnioskodawczynię wynajmowane przy czym nie był nigdy rozliczany podatek VAT. Ponieważ obroty z tytułu najmu zdecydowanie nie przekraczały kwoty granicznej uprawniającej do zwolnienia, Wnioskodawczyni korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. Lokale te są wynajmowane już od momentu nabycia spadku do chwili obecnej. Lokale te nie były modernizowane i nie podwyższano ich wartości o minimum 30%. Wnioskodawczyni zamierza dokonać zbycia tych wszystkich lokali (jednemu nabywcy lub na drodze 15 transakcji zbycia dla różnych nabywców).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy zbycie opisanych lokali stanowiących obecnie odrębne nieruchomości korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy zbycie opisanych lokali wraz z przypadającym na nie udziałem w gruncie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Podstawą zwolnienia jest art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym zapisem zwalnia się z podatku VAT dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się (art. 2 pkt 14 ustawy o VAT) oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Lokale te oddano do użytkowania najemcom już od momentu nabycia spadku. Wątpliwość budzi jedynie to czy najem zwolniony z VAT jest czynnością opodatkowaną w rozumieniu cytowanego przepisu. Wyjaśnia ją wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 października 2013 r. w którym czytamy:

1. Do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 uVAT, mogło dojść także przed dniem 5 lipca 1993 r., to jest przed wejściem w życie przepisów ustawy z 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

2. Użyte w art. 2 pkt 14 uVAT określenie "oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu" oznacza oddanie do użytkowania w wykonaniu takich czynności, które wymienione zostały w art. 5 ust. 1 uVAT, bez względu na to, czy czynności te miały miejsce w okresie obowiązywania tej ustawy, czy też w okresie wcześniejszym.

Oznacza to, że lokale te zasiedlono jeszcze przed wejściem w życie obecnej ustawy. Zatem dostawa dokonywana będzie po dwóch latach od pierwszego zasiedlenia (nie dokonywano również podwyższania wartości lokali w ciągu ostatnich dwóch lat i wcześniej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Odpłatna dostawa towarów według art. 2 pkt 22 ustawy mieści się w definicji sprzedaży.

Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie natomiast z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, stosując stawki obniżone oraz zwolnienia od podatku.

Należy przy tym podkreślić, że zwolnienia od podatku mają charakter wyjątkowy i powinny być traktowane jako odstępstwo od ogólnej zasady opodatkowania każdej odpłatnej dostawy. Zatem pojęcia używane do określenia zwolnień, o których mowa w art. 43 ustawy, należy interpretować ściśle.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powołanego wyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Z analizy definicji pierwszego zasiedlenia wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu obiekt musi zostać oddany do użytkowania, a ponadto czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu. Z powyższej definicji wynika więc, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy uznać m.in. umowę sprzedaży, najmu czy dzierżawy.

Należy podkreślić, iż sformułowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu - dotyczy czynności wymienionych w art. 5 obecnie obowiązującej ustawy i dokonywanych w okresie jej obowiązywania, jak również dokonanej pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Zatem, nie dotyczy czynności dokonywanych przed dniem 5 lipca 1993 r.

Jednocześnie stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni nabyła przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług w drodze spadku zabudowaną nieruchomość. W dniu 14 czerwca 2007 ustanowiono w kamienicy odrębne własności lokali. W wyniku podziału Wnioskodawczyni otrzymała 15 lokali znajdujących się w kamienicy w tym 14 lokali mieszkalnych i jeden lokal użytkowy. Dla każdego lokalu założono odrębną księgę wieczystą, w wyniku czego każdy z nich stanowi odrębną nieruchomość z przypadającym na lokal udziałem w gruncie. Lokale te są przez Wnioskodawczynię wynajmowane przy czym nie był nigdy rozliczany podatek VAT, ponieważ obroty z tytułu najmu nie przekraczały kwoty granicznej uprawniającej do zwolnienia i tym samym Wnioskodawczyni korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. Lokale te są wynajmowane już od momentu nabycia spadku do chwili obecnej. Lokale te nie były modernizowane i nie podwyższano ich wartości o minimum 30%.

Wnioskodawczyni ma wątpliwości czy sprzedaż opisanych lokali korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.

Analiza powyższych przepisów wskazuje że dla zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy istotne jest, aby transakcja zbycia nie odbywała się w ramach pierwszego zasiedlenia ani w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.

Wnioskodawczyni wynajmuje opisane we wniosku lokale od 1971 r. do chwili obecnej, tym samym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą przedmiotowych lokali jest dłuższy niż 2 lat.

Zatem, w kontekście wyżej powołanego art. 2 pkt 14 ustawy o VAT należy stwierdzić, że planowana dostawa przedmiotowych lokali nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowanym zbyciem upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Spełnione zatem zostaną przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do zastosowania zwolnienia z VAT transakcji zbycia lokali.

Tym samym zbycie przedmiotowych lokali korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl