IPPB4/415-425/14-4/JK - Ustalenie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 września 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-425/14-4/JK Ustalenie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.) uzupełniony pismem z dnia 13 sierpnia 2014 r. (data nadania 14 sierpnia 2014 r., data wpływu 18 sierpnia 2014 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 8 sierpnia 2014 r. Nr IPPB4/415-425/14-2/JK (data nadania 8 sierpnia 2014 r., data doręczenia 12 sierpnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania.

Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 8 sierpnia 2014 r. Nr IPPB4/415-425/14-2/JK (data nadania 8 sierpnia 2014 r., data doręczenia 12 sierpnia 2014 r.) tut. organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

Pismem z dnia z dnia 13 sierpnia 2014 r. (data nadania 14 sierpnia 2014 r., data wpływu 18 sierpnia 2014 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

We wniosku i w uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 9 maja 2006 r. Wnioskodawca nabył udział w 1/2 części w lokalu mieszkalnym w Z., przy ul. P. Pozostały udział w 1/2 części nabyła A. D. Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży wraz ze związanym z nim udziałem w nieruchomości wspólnej została zawarta w dniu 9 maja 2006 r. w formie aktu notarialnego sporządzonego przed notariuszem. Ww. lokal oraz związany z nim udział w nieruchomości wspólnej został zakupiony na rynku pierwotnym od dewelopera - "P. E." Sp. z o.o. W dniu 3 czerwca 2006 r. Wnioskodawca zawarł z A. D. (obecnie A. D.) związek małżeński. Obecnie małżonkowie zamierzają zawrzeć umowę rozszerzenia wspólności ustawowej małżeńskiej, na podstawie której zakupione przez nich udziały w ww. mieszkaniu zostaną włączone do wspólności ustawowej małżeńskiej. Umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego na podstawie art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Po rozszerzeniu wspólności ustawowej małżeńskiej Wnioskodawca wspólnie z żoną zamierzają sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło rozszerzenie wspólności ustawowej małżeńskiej ale jednocześnie po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym udziały w ww. mieszkaniu zostały zakupione przez Wnioskodawcę oraz przez A. D.

Od 1 lipca 2013 r. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, jednakże ww. mieszkanie nie zostało wniesione do środków trwałych działalności gospodarczej. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza to Kancelaria Radcy Prawnego - Wnioskodawca świadczy usługi prawne. W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpisana jest:

* przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD) 69.10.Z - Działalność prawnicza,

* wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD) - 69.10.Z.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy nie jest obrót nieruchomościami. Sprzedaż mieszkania nie nastąpi w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Koszty związane z ww. mieszkaniem nie są rozliczane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji, gdy sprzedaż ww. mieszkania (które nie zostało wniesione do środków trwałych działalności gospodarczej) nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi rozszerzenie wspólności ustawowej małżeńskiej, ale jednocześnie po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym udziały po 1/2 części Wnioskodawca nabył oraz A. D. - nastąpi powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdy sprzedaż ww. mieszkania (które nie zostało wniesione do środków trwałych działalności gospodarczej) nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi rozszerzenie wspólności ustawowej małżeńskiej ale jednocześnie po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym udziały po 1/2 części nabył Wnioskodawca oraz A. D. - nie nastąpi powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.). Termin 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od pierwotnego nabycia udziałów w ww. mieszkaniu przez Wnioskodawcę oraz przez A. D. czyli od dnia 9 maja 2006 r., a nie od daty rozszerzenia wspólności ustawowej małżeńskiej. Nabyciem nieruchomości nie jest włączenie do majątku wspólnego małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową, nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, dlatego w takich okolicznościach 5 - letni termin należy ustalać w oparciu o dzień nabycia lub wybudowania nieruchomości przez jednego z małżonków (tak orzekł Urząd Skarbowy, 4 kwietnia 2005 r.,). Powyższe stanowisko zostało przedstawione także na stronie http://www.pit.pl/zwolnienie_sprzedazy_nieruchomosci_z_opodatkowania_komentarz_pit_ inter_2110.php. W związku z powyższym w opisanym powyżej stanie faktycznym zarówno Wnioskodawca, jak i Jego żona - A.D. nie będzie zobowiązana do złożenia deklaracji podatkowej, ani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), odpłatne zbycie nieruchomości może stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lub w art. 10 ust. 1 pkt 3, w związku z art. 14 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jednak w myśl art. 10 ust. 3 tej ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z powyższego wynika zatem, że aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów, określonego wyżej wskazanym przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy, spełnione winny zostać co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

* nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,

* nieruchomość nie może być nieruchomością niemieszkalną wykorzystywaną w tej działalności.

Odrębnym źródłem przychodów jest - wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy - pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 powyższej ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jak wynika ze zdarzenia przyszłego przedmiotem sprzedaży będzie udział w mieszkaniu, który nie został wniesiony do środków trwałych działalności gospodarczej. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza to Kancelaria Radcy Prawnego - Wnioskodawca świadczy usługi prawne. Sprzedaż nie nastąpi w wykonaniu prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej. Koszty związane z ww. mieszkaniem nie są rozliczane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nie wykorzystywanej w działalności gospodarczej należy zakwalifikować do źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że umową z dnia 9 maja 2006 r., Wnioskodawca nabył udział w 1/2 części w lokalu mieszkalnym. Pozostały udział w 1/2 części nabyła A. D. W dniu 3 czerwca 2006 r. Wnioskodawca zawarł z A. D. związek małżeński. Obecnie małżonkowie zamierzają zawrzeć umowę rozszerzenia wspólności ustawowej małżeńskiej, na podstawie której zakupione przez nich udziały w ww. mieszkaniu zostaną włączone do wspólności ustawowej małżeńskiej. Umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego na podstawie art. 47 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Po rozszerzeniu wspólności ustawowej małżeńskiej Wnioskodawca wspólnie z żoną zamierzają sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło rozszerzenie wspólności ustawowej małżeńskiej, ale jednocześnie po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym udziały w ww. mieszkaniu zostały zakupione przez Wnioskodawcę oraz przez A. D.

Mając na uwadze powyższe, należy podkreślić, że przepis cytowanego wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy istotne jest ustalenie, czy włączenie udziału w lokalu mieszkalnym stanowiącego majątek osobisty żony do majątku wspólnego w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową stanowi jego nabycie przez Wnioskodawcę w rozumieniu ww. przepisu.

W związku z powyższym, należy wyjaśnić, że stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1994 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zgodnie natomiast z art. 47 § 1 zd. 1 Kodeksu, małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa), przy czym do ustanowionej umową wspólności majątkowej stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej, z zachowaniem przepisów art. 49-511 (art. 48).

Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością - art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Prawo ustanawia jednak zasadę, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym (art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), ale także do poszczególnych składników majątku wspólnego.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia "nabycie", nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości. Zatem pojęcie to należy rozumieć szeroko, tzn. że nabycie nieruchomości następuje z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy. Zatem przez "nabycie" należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.

W tym przypadku, nie ma miejsce zwiększenie aktywów Wnioskodawcy, gdyż Wnioskodawca nadal będzie posiadał udział w nieruchomości - zgodnie z art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - tożsamy z udziałem posiadanym we współwłasności, tj. udziałem nabytym do majątku osobistego przed zawarciem związku małżeńskiego.

Zatem w niniejszej sprawie, nabycie przez Wnioskodawcę udziału w lokalu mieszkalnym nastąpiło w dniu 9 maja 2006 r., tj. w dniu zakupu tego lokalu na współwłasność z Panią A. D. Tym samym, od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w lokalu mieszkalnym, a więc od 2006 r. minęło już pięć lat, w związku z czym przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z opłatnego zbycia tego udziału nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie podlegała w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wnioskodawca zatem nie będzie obowiązany do złożenia deklaracji podatkowej, ani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu tej sprzedaży.

Ponadto wskazać należy, że zgo dnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretacje przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Interpretacja dotyczy tylko Pana jako Wnioskodawcy. Nie wywołuje skutków prawnych dla Pana małżonki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl