IPPB3/4510-545/15-2/MC - CIT zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych spłaty wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki i odsetek poprzez przekazanie udziałów innej spółki kapitałowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 września 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-545/15-2/MC CIT zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych spłaty wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki i odsetek poprzez przekazanie udziałów innej spółki kapitałowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2015 r. (data wpływu 15 czerwca 2015 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych spłaty wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki i odsetek poprzez przekazanie udziałów innej spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy w momencie otrzymania udziałów w spółce kapitałowej, jako spłatę wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki i odsetek, po stronie Spółki powstanie przychód do opodatkowania w części dotyczącej spłaty kapitału pożyczki oraz jak określić wartość tego przychodu i czy wystąpią również koszty uzyskania tego przychodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółką z o.o. udzieli w przyszłości pożyczki swojemu udziałowcowi, osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, na określony czas. Pożyczka będzie oprocentowana wg rynkowej stopy procentowej, ustalonej na dzień udzielenia pożyczki. Może się zdarzyć, że w dacie zapadalności odsetek i pożyczki pożyczkobiorca nie będzie dysponował gotówką wystarczającą na spłatę zobowiązania. W takiej sytuacji pożyczka wraz z odsetkami może zostać spłacona poprzez świadczenie w miejsce wykonania "datio in solutum", tj. wydanie udziałów w innej spółce kapitałowej. Wartość rynkowa udziałów będzie równa wartości zobowiązania, natomiast ich wartość nominalna będzie zdecydowanie poniżej wartości spłacanego zobowiązania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy w momencie otrzymania udziałów w spółce kapitałowej, jako spłaty wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki i odsetek, po stronie Spółki powstanie przychód do opodatkowania w części dotyczącej spłaty kapitału pożyczki. Jeśli tak, to jak określić wartość tego przychodu, czy wystąpią również koszty uzyskania tego przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, instytucja prawna zwana "datio in solutum" (świadczenie w miejsce wykonania) została uregulowana w art. 453 Kodeksu cywilnego - jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Celem niniejszego jest wygaśnięcie istniejącego pomiędzy stronami zobowiązania (w tym przypadku spłaty należności z tytułu udzielonej pożyczki wraz z odsetkami) przez spełnienie przez dłużnika świadczenia innego niż określone w treści pierwotnej umowy-tu wydanie udziałów w kapitale innej spółki kapitałowej. Zobowiązanie wówczas wygasa tak, jakby wygasło przez zwykłe wykonanie (np. przez zapłatę uzgodnionej pierwotnie kwoty), przy czym konieczną przesłanką wygaśnięcia zobowiązania - poza umową stron - jest rzeczywiste dokonanie świadczenia przez dłużnika.

W ramach opisanych działań dojdzie od spłaty pożyczki, w tym że spłata nastąpi nie w gotówce, a w postaci udziałów w innej spółce kapitałowej. Spółka, jako wierzyciel rozpozna przychód podatkowy z tytułu otrzymanych należnych odsetek, natomiast część zaliczona na poczet spłaty kapitału pożyczki nie podlega opodatkowaniu, jest czynnością neutralną podatkowo. Tak stanowi art. 12 ust. 4 pkt 1 oraz art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Do przychodów podatkowych nie zalicza się bowiem zwróconych pożyczek, w tym również uregulowanych w naturze. Przychodem podatkowym są natomiast otrzymane odsetki.

W analizowanym stanie faktycznym nie będą miały zastosowania regulacje zawarte w art. 14a ustawy o CIT, obowiązujące od stycznia 2015 r., gdyż Spółka nie reguluje swoich zobowiązań w naturze. Wręcz przeciwnie, w analizowanym stanie faktycznym to dłużnik spłaca swoje zobowiązanie w naturze poprzez wydanie udziałów. Z perspektywy Spółki dochodzi jedynie do zamiany jednego aktywa na inne - wierzytelności z tytułu pożyczki na udziały w innej spółce. Spółka nie osiąga z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego.

Spółka stoi również na stanowisku, że w wyniku przeprowadzonej transakcji spłaty pożyczki w naturze, nie powstaną u niej żadne koszty podatkowe. Równowartość otrzymanych udziałów, będzie stanowiła koszt podatkowy dopiero w dacie ewentualnej sprzedaży tych udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że w wydanej interpretacji indywidualnej nie odniósł się do ostatniego zdania uzasadnienia własnego stanowiska Wnioskodawcy cyt.: "Równowartość otrzymanych udziałów, będzie stanowiła koszt podatkowy dopiero w dacie ewentualnej sprzedaży tych udziałów.", gdyż to zagadnienie nie było przedmiotem wniosku, co wynika: z opisu zdarzenia przyszłego, zadanego pytania i uzasadnienia własnego stanowiska Wnioskodawcy w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl