IPPB1/4511-737/15-2/KS1 - Ustalenie skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 września 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/4511-737/15-2/KS1 Ustalenie skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca2015 r. (data wpływu 15 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zniesienia współwłasności nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną - wspólnikiem spółki jawnej X. Do spółki jawnej X w 2008 r. wniesiono aportem udział w nieruchomości Y, po czym z tej nieruchomości zostały wyodrębnione nieruchomości Y1 i Y2. Obecnie spółka jawna X oraz inny wspólnik (dalej "Inny Wspólnik") są współwłaścicielami nieruchomości Y, przy czym spółka jawna posiada 1/4 udziału w nieruchomościach Y1 i Y2, a Inny Wspólnik posiada 3/4 udziału w nieruchomościach Y1 i Y2.

Po wniesieniu aportu, spółka jawna X ponosiła nakłady na nieruchomość Y/1 w wysokości Z zł, polegające na budowie budynku handlowo-usługowego.

Spółka jawna X oraz Inny Wspólnik zamierzają dokonać odpłatnego zniesienia współwłasności. W wyniku zniesienia współwłasności, Spółka jawna X ma otrzymać całą nieruchomość Y1, natomiast Inny Wspólnik ma otrzymać całą nieruchomość Y2 co spowoduje, że spółka jawna X otrzyma nieruchomość o wartości ponad swój dotychczasowy udział, a Inny Wspólnik otrzyma nieruchomość o wartości poniżej swojego dotychczasowego udziału w nieruchomościach Y1 i Y2. W związku z powyższym spółka jawna X będzie zobowiązana do spłaty Innego Wspólnika w kwocie odpowiadającej różnicy pomiędzy wartością nabytej nieruchomości Y1 a wartością swojego dotychczasowego udziału.

W rezultacie odpłatnego zniesienia współwłasności Spółka otrzyma również roszczenie o zapłatę od Innego Wspólnika #190; wartości poniesionych nakładów Z zł na nieruchomość Y1 polegających na budowie budynku handlowo-usługowego.

Ponieważ wartość roszczenia Spółki jawnej X z tytułu nakładów na nieruchomość Y1 jest równa różnicy pomiędzy wartością nabytej nieruchomości Y1 a wartością dotychczasowego udziału Spółki w nieruchomościach Y1 i Y2, Spółka jawna X oraz Inny Wspólnik oświadczą, że spłata Innego Wspólnika nastąpi poprzez wzajemne potrącenie powyższych wierzytelności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w wyniku zniesienia współwłasności opisanego we wniosku, po stronie wspólników spółki jawnej X powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, jeżeli kwota wzajemnie potrącanych wierzytelności jest równa.

2. Jeżeli w wyniku zniesienia współwłasności opisanego we wniosku po stronie wspólników spółki jawnej X powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, to czy przychód ten zostanie pomniejszony o wartość #190; udokumentowanych nakładów, jakie spółka jawna X poniosła na nieruchomość Y1 poprzez wybudowanie budynku handlowo-usługowego.

Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy skutków podatkowych występujących po stronie Wnioskodawcy z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości. Natomiast w zakresie skutków podatkowych z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości występujących po stronie pozostałych wspólników spółki jawnej wydane zostanie odrębne rozstrzygniecie.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1

W wyniku zniesienia współwłasności opisanego we wniosku, po stronie wspólników spółki jawnej X nie powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, jeżeli kwota wzajemnie potrącanych wierzytelności jest równa (tekst jedn.: w takiej samej wysokości).

Zgodnie z art. 211 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 2014.121 j.t.) zniesienie współwłasności może nastąpić poprzez podział rzeczy wspólnej. Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 9 sierpnia 2012 r. (nr ITPB2/415-478/12/MU): "Zgodnie teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego czy działu spadku jest nabyciem tych rzeczy. Mając jednakże na uwadze przyjętą linię orzeczniczą Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z dotychczasowych współwłaścicieli w wyniku podziału majątku wspólnego, ale tylko wówczas jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki przysługiwał tej osobie w majątku wspólnym czy małżonkowi w majątku dorobkowym małżeńskim."

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012.361 j.t, dalej "u.p.d.o.f.") przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f., jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f. stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

Zgodnie z art. 11 ust. 2,2a i 2b Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

a.

jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;

b.

jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;

c.

jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;

d.

w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 26 października 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 531/11): "świadczenie nieodpłatne, to takie, które podatnik otrzymuje pod tytułem darmym, co oznacza, iż w zamian nic nie świadczy, a nie zobowiązuje się do przyszłych świadczeń".

Przenosząc powyższe rozważania na grunt opisanego wyżej stanu faktycznego według Wnioskodawcy, w wyniku odpłatnego zniesienia współwłasności po stronie spółki jawnej X nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Spółka jawna X otrzyma nieruchomość Y1 o wartości większej niż swój dotychczasowy udział, w zamian za co będzie zobowiązana do spłaty Innego Wspólnika w kwocie odpowiadającej różnicy pomiędzy wartością nabytej nieruchomości Y1 a wartością swojego dotychczasowego udziału. Spółka jawna X nie otrzyma więc świadczenia pod tytułem darmym. Na powyższe nie ma wpływu to, że Spółka jawna X oraz Inny wspólnik dokonają potrącenia wzajemnych wierzytelności - roszczenia Innego Wspólnika o wypłatę kwoty spłaty oraz roszczenia Spółki jawnej X o zwrot nakładów. Przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń po Stronie Spółki jawnej X wystąpiłby wtedy, gdyby kwota wierzytelności przypadającej Innemu Wspólnikowi była wyższa niż kwota wierzytelności przypadającej Spółce jawnej X.

Ad. 2

Jeżeli nawet po stronie wspólników Spółki jawnej X powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń, to ten przychód będzie pomniejszony o wartość nakładów, jakie Spółka jawna X poniosła na nieruchomość Y1.

Nawet gdyby przyjąć (z czym się nie zgadzamy), że z tytułu zniesienia współwłasności opisanego we wniosku po stronie Spółki jawnej X powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, to zdaniem Wnioskodawcy przychód ten będzie pomniejszony o wartość #190; udokumentowanych nakładów, jakie Spółka jawna X poniosła na nieruchomość Y1 poprzez wybudowanie na tej nieruchomości budynku handlowo-usługowego.

Zgodnie z art. 6c u.p.d.o.f., który powinien zostać odpowiednio zastosowany, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Powyższe oznacza, że przychód Spółki jawnej X z nieodpłatnych świadczeń będzie pomniejszony o wartość nakładów, jakie Spółka jawna X poniosła na nieruchomość Y1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm. - określanego dalej skrótem "k.s.h."), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 22 k.s.h., spółką jawną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31.

Stosownie do postanowień art. 8 § 1 k.s.h., spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka jawna może zatem posiadać własny majątek, który jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników.

Z kolei, art. 28 Kodeksu spółek handlowych precyzuje, że majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

W świetle powyższych regulacji majątek spółki jawnej jest prawnie wydzielony. Przy czym spółka osobowa - spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości (udziału w nieruchomości).

Wyjaśnić należy, że Spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej. Jest więc transparentna podatkowo; podatnikami są natomiast jej wspólnicy (w tym Wnioskodawca), którzy w zależności od ich statusu prawnego, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bądź podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie wskazać należy, że spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym udział w nieruchomości - co ma miejsce w rozpatrywanej sprawie

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy).

W związku z powyższym, zarówno przychody jak i koszty związane z działalnością spółki jawnej, wspólnicy powinni określać proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku spółki. W konsekwencji każdy ze wspólników oblicza odrębnie dochód z udziału w spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy.

Przepis art. 5a pkt 26 ww. ustawy stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienione zostały źródła przychodów, do których w pkt 3 zaliczono pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą określone w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:

* środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

* składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

* składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

* składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zatem przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi nawet jeżeli nie zostały do tej ewidencji wprowadzone stanowią przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy. Oznacza to, że przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi w rozumieniu art. 22a ust. 1 pkt 1 lub art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), stanowią zawsze przychód z działalności gospodarczej.

W świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2015 r. jeżeli dany składnik majątku podlega ujęciu w ewidencji środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, to przychód uzyskany z jego odpłatnego zbycia na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wywieść należy, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną - wspólnikiem spółki jawnej X. Do spółki jawnej X w 2008 r. wniesiono aportem udział w nieruchomości Y, po czym z tej nieruchomości zostały wyodrębnione nieruchomości Y1 i Y2. Obecnie spółka jawna X oraz Inny wspólnik są współwłaścicielami nieruchomości Y, przy czym spółka jawna posiada 1/4 udziału w nieruchomościach Y1 i Y2, a Inny Wspólnik posiada 3/4 udziału w nieruchomościach Y1 i Y2. Po wniesieniu aportu, spółka jawna X ponosiła nakłady na nieruchomość Y/1 polegające na budowie budynku handlowo-usługowego. Spółka jawna X oraz Inny Wspólnik zamierzają dokonać odpłatnego zniesienia współwłasności. W wyniku zniesienia współwłasności, Spółka jawna X ma otrzymać całą nieruchomość Y1, natomiast Inny Wspólnik ma otrzymać całą nieruchomość Y2.

W ocenie tut. organu podatkowego w przedmiotowej sprawie w wyniku zniesienia współwłasności dojdzie do odpłatnego zbycia przez spółkę jawną, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem #188; udziału w nieruchomości na podstawie przepisów art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy. Powyższa ocena wynika z rozumienia pojęcia odpłatnego zbycia. Czynność prawna jest odpłatna, jeżeli podmiot który dokonał przysporzenia otrzymuje w zamian korzyść majątkową stanowiąca ekwiwalent tego przysporzenia. Zauważyć należy, że w rozpatrywanym przypadku przekazanie składnika majątku będącego dotychczas własnością spółki jawnej, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem (tekst jedn.: 1/4 udziału w nieruchomości Y2) w wyniku zniesienia współwłasności bez wątpienia powoduje przeniesienie własności tego składnika majątku ze spółki jawnej, na rzecz Innego wspólnika w zamian za co spółka uzyska 3/4 udziału w nieruchomości Y1. W ten sposób składniki majątku zmieniają właściciela. Na powyższe nie ma wpływu to, że spółka jawna X oraz Inny wspólnik dokonają potrącenia wzajemnych wierzytelności (roszczenia Innego wspólnika o wypłatę kwoty spłaty oraz roszczenia spółki jawnej X o zwrot nakładów poniesionych na nieruchomość Y1 polegających na budowie budynku handlowo-usługowego).

Innymi słowy w wyniku zniesienia współwłasności dojdzie do przekazania będącego własnością spółki jawnej składnika majątku w postaci udziału w nieruchomości. Skutkuje to zatem przeniesieniem własności tego składnika majątku ze spółki jawnej na rzecz Innego wspólnika. W takiej sytuacji spółka jawna uzyskuje w zamian za przekazanie składnika majątku na rzecz Innego wspólnika, korzyść majątkową polegającą na zwolnieniu się z obowiązku wypłaty przysługującej temu wspólnikowi należności.

Z powyższego bezsprzecznie zatem wynika, że na gruncie przedmiotowej sprawy, wypłacie należności z tytułu zniesienia współwłasności niejako towarzyszy inna czynności prawna niż nieodpłatne świadczenia, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie oznacza to jednak że po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika spółki jawnej, nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedmiotowej sprawie następuje bez wątpienia odpłatne zbycie składnika majątku tj. jego przejście z majątku odrębnego spółki jawnej do majątku Innego wspólnika. Czynność ta ma również charakter odpłatny (nastąpi zwolnienie spółki z obowiązku wypłaty roszczenia z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości. Spełnione zostaną zatem określone w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. przesłanki, warunkujące uzyskanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, że w wyniku przeniesienia własności nieruchomości ze Spółki jawnej na rzecz jednego ze wspólników dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 powoływanej ustawy. Zbycie własności udziału nieruchomości mieści się w dyspozycji powoływanego przepisu traktującego o przychodach z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychód z tego tytułu należy więc kwalifikować, proporcjonalnie do udziału wspólników w zyskach spółki, jako przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie z uwagi na okoliczności, że pytanie drugie w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zostało sformułowane w sposób warunkowy tj. odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od uznania przez tut. Organ podatkowy że z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości, powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń to odpowiedź na pytanie drugie jest bezprzedmiotowa.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613), Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną), a zatem mając na uwadze pytania zawarte w przedmiotowym wniosku wyjaśnić należy, że interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do Niego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl