IPPB1/4511-1451/15-2/DK - Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej kosztów usług asystenckich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lutego 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB1/4511-1451/15-2/DK Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej kosztów usług asystenckich.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2015 r. (data wpływu 24 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej kosztów usług asystenckich - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej kosztów usług asystenckich.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych i wykładów z zakresu kardiologii. Wykłady prowadzi w kraju i za granicą. Zakres działalności oraz nawał obowiązków z nią związanych powoduje konieczność skorzystania z usług firmy zewnętrznej, która zajmie się sprawami organizacyjnymi, administracyjnym oraz szeroko rozumianymi usługami asystenckimi np. przygotowaniem materiałów do wykładów, umawianiem spotkań, rezerwacją hoteli. Wnioskodawca zawarł związek małżeński z osobą, która w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej świadczy na jego rzecz ww. usługi.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej koszty usług wynikających z faktur wystawionych przez żonę jako przedsiębiorcę.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o pod. doch. od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Wydatek więc może być uznany za koszt uzyskania przychodu gdy:

* został faktycznie poniesiony,

* istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkiem a przychodami,

* nie jest wymieniony w art. 23 ustawy,

* został odpowiednio udokumentowany.

Ustawodawca nie wykazał więc konkretnie jakie wydatki mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu, ograniczając się do wyszczególnienia w art. 23 wydatków, które nie mogą być uznane za koszt. Możliwość zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu uzależniona jest od istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy nim a jego wpływem na powstanie, zwiększenie lub zachowanie przychodów.

Z kosztów uzyskania przychodów została wyłączona wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci. Termin "wartość pracy"należy rozumieć jako wartość wszelkiego rodzaju pracy, niezależnie od tego, czy praca świadczona jest na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, czy bezumowne. Pojecie to należy traktować ściśle, rozgraniczając-dla celów nie zaliczania do kosztów podatkowych - składniki wynagrodzenia za świadczoną pracę od dodatkowych świadczeń ze strony pracodawcy, nie mających wpływu na wartość pracy własnej (ponoszonych przez 1 pracodawcę niezależnie od tego jaki jest wkład pracownika, np. świadczenia BHP).

W przypadku, gdy każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w ramach tej działalności świadczy usługi na rzecz firmy małżonka, to wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka. Jest to usługa świadczona przez odrębny podmiot gospodarczy. Jeden z małżonków jako odrębny przedsiębiorca wykonuje usługi dla firmy drugiego małżonka i wystawia faktury za wykonane usługi.

Biorąc to wszystko pod uwagę, uważam, że wartość usługi świadczonej przez firmę żony będzie stanowiła dla mnie koszt uzyskania przychodu, po spełnieniu przesłanek z art. 22 ust. 1 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcy i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl