ILPB2/415-1036/11-2/ES - PIT w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-1036/11-2/ES PIT w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2011 r. (data wpływu 26 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości oraz podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek gruntowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest emerytem od dnia 1 września 2009 r. Zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą, podlegającą podatkowi VAT. Przedmiotem działalności jest handel materiałami budowlanymi oraz usługi budowlane, która to działalność jest aktualnie zawieszona.

Zainteresowany wyjaśnił, iż gospodarstwo rolne należy do Niego i do małżonki na zasadzie wspólności majątkowej (umowa rozszerzająca wspólność ustawową z dnia 7 września 2006 r.). W obecnym stanie prawnym działki o numerze: 781/10, 449/30 są użytkowane rolniczo. Działka nr 449/45 jest zabudowana w części budynkami gospodarczymi, a w pozostałej części użytkowana rolniczo. Działki ww. stanowią zgodnie z wypisem z rejestru gruntów użytki rolne.

Małżonkowie dokonywali sprzedaży produkcji rolnej z przedmiotowych nieruchomości.

W latach 2005-2006 małżonkowie zbyli pięć działek.

Przedmiotowa nieruchomość nie była przedmiotem najmu ani dzierżawy osobom trzecim.

Małżonkowie planują działki o nr 781/10, 449/30 sprzedać w całości a z działki 449/45 wydzielić działkę niezabudowaną około 3 ha i dokonać jej sprzedaży.

W przypadku braku zainteresowania na rynku działkami rolnymi o takiej powierzchni małżonkowie dokonają ich podziału na działki mniejsze w ilości około 30 sztuk i dokonają ich sprzedaży.

Grunty nabyto od AWRSP. Działki nr 449/30 i 449/45 zostały zakupione w dniu w dniu 14 czerwca 1999 r. Działkę nr 449/30 zakupiono jako nieruchomość rolną niezabudowaną, w planie przestrzennego zagospodarowania z przeznaczeniem pod tereny rolnicze bez prawa zabudowy. Działka aktualnie nr 449/45 o powierzchni 22,5733 została wydzielona z wcześniej zakupionej działki nr 449/35 o powierzchni 31,2873 ha jako nieruchomość rolna w części zabudowana.

W obowiązującym planie przestrzennego zagospodarowania w dniu zakupu ww. nieruchomość była z przeznaczeniem pod tereny produkcyjno - usługowe, tereny zieleni parkowej oraz pod tereny rolnicze z wykluczeniem zabudowy.

W październiku 2002 r. zmieniono plan przestrzennego zagospodarowania gminy w tym terenu obejmującego ww. działki i tak; działka nr 449/30 obejmuje zapis z miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania gminy - lokalizacja zabudowy sportowo-rekreacyjnej. Działka nr 449/45 obejmuje zapis z miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania gminy lokalizację projekt zespołu zabudowy mieszkaniowej, wymagane opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowej obsługi komunikacyjnej.

Działka nr 781/10 zakupiona została od osoby fizycznej w dniu 13 października 1998 r. jako nieruchomość niezabudowana - grunty orne.

W chwili obecnej urząd miasta jest w trakcie opracowywania planu przestrzennego zagospodarowania obejmującego m.in. działkę 781/10. W 2010 r. zatwierdzono studium zagospodarowania ww. terenu na cele budownictwa mieszkalnego.

W dniu 11 marca 2011 r. Wnioskodawca wystąpił do urzędu miasta o utrzymanie zapisu w opracowywanym planie przestrzennego zagospodarowania z zatwierdzonego studium zagospodarowania przestrzennego.

Przedmiotowe nieruchomości nadal są użytkowane rolniczo.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawca, w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą nieruchomości.

2.

Czy Wnioskodawca, w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Przedmiot niniejszej interpretacji przepisów prawa podatkowego stanowi odpowiedź na pytanie podatkowe nr 2, czyli dotyczące ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Odpowiedź na pytanie podatkowe nr 1, tj. dotyczące ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek gruntowych zostanie udzielona w odrębnym rozstrzygnięciu.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości (gruntów rolnych) nabytych w latach 1997-1999 nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ponieważ zbycie zostanie dokonane po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Mając zatem na uwadze treść powołanego art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, iż uzyskana przez Wnioskodawcę kwota z tytułu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości będących przedmiotem współwłasności nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem transakcja ich sprzedaży zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego ze współwłaścicieli przedmiotowych nieruchomości, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z nich, tj. małżonki Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl