ILPB1/415-588/14-2/AA - PIT w zakresie otrzymania w wyniku likwidacji spółki osobowej środków pieniężnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-588/14-2/AA PIT w zakresie otrzymania w wyniku likwidacji spółki osobowej środków pieniężnych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2014 r. (data wpływu 10 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 19% stawki do opodatkowania dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 19% stawki do opodatkowania dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest lekarzem zatrudnionym w Szpitalu Specjalistycznym na umowę o pracę od 1994 r. do dnia dzisiejszego. Od 2009 r. w ww. Szpitalu przebywa na urlopie bezpłatnym i nie świadczy dla niego żadnych usług. Jednocześnie od 2008 r. prowadzi działalność gospodarczą, z której osiąga dochody, opodatkowane podatkiem liniowym. Wnioskodawca chciałaby zrezygnować z umowy ze Szpitalem i świadczyć na jego rzecz usługi poprzez działalność gospodarczą. Z chwilą podjęcia świadczenia usług ze Szpitalem w ramach działalności gospodarczej stosunek pracy zostanie rozwiązany bez świadczenia jakichkolwiek usług w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy po podjęciu świadczenia usług dla Szpitala (z którym Wnioskodawcę łączył tylko stosunek pracy i nie świadczył pracy w związku z przebywaniem przez cały okres na urlopie bezpłatnym) Wnioskodawca jako osoba wykonująca usługi w ramach działalności gospodarczej zachowa prawo do rozliczania się podatkiem liniowym z dochodów z działalności gospodarczej zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w roku rozpoczęcia wykonywania usług na rzecz szpitala.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z artykułem 9a pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) okolicznością wykluczającą stosowanie podatku liniowego jest wykonywanie czynności wchodzących w zakres działalności w ramach stosunku pracy, w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzednim. W przypadku Wnioskodawcy, pomimo zaistnienia stosunku pracy, nie występowało wykonywanie czynności, ponieważ przez ostatnie 4 lata przebywała na urlopie bezpłatnym.

Dlatego Zainteresowany uważa, że po podjęciu świadczenia usług rozliczanych poprzez działalność gospodarczą powinien zachować prawo do dalszego rozliczania się podatkiem liniowym.

Wnioskodawca przytoczył fragmenty trzech indywidualnych interpretacji podatkowych dotyczących podobnego problemu, potwierdzające słuszność swojego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do treści art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

(uchylony)

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub w przypadku spółki przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca od 2009 r. nie wykonuje czynności na rzecz pracodawcy (szpitala), ponieważ przebywa na urlopie bezpłatnym.

A zatem Zainteresowany faktycznie nie wykonywał czynności na rzecz pracodawcy, ponieważ przebywał na urlopie bezpłatnym.

Podsumowując, w związku z tym, że Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi dla szpitala w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nie świadczy pracy i nie wykonuje w ramach stosunku pracy czynności na rzecz pracodawcy (szpitala), gdyż przebywa na urlopie bezpłatnym zachowa prawo do opodatkowania osiąganych dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl