0111-KDIB3-2.4018.4.2021.2.AZ - Złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego celem uzyskania NIP.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0111-KDIB3-2.4018.4.2021.2.AZ Złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego celem uzyskania NIP.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2020 r. (data wpływu 22 grudnia 2020 r.), uzupełnione pismem z dnia 1 marca 2021 r. (data wpływu 1 marca 2021 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 19 lutego 2021 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.452.2020.1.SP (data doręczenia 21 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie obowiązku rejestracji przez złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego celem uzyskania numeru identyfikacji podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

22 grudnia 2020 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania zagranicznego zakładu, opodatkowania na terytorium Polski dochodów pochodzących z nieruchomości położonej w Polsce, rozliczania dochodów osiąganych na terytorium Polski z Nieruchomości położonej w Polsce, na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 2 w zw. z art. 3 ust. 2 u.p.d.o.p. w zw. z art. 6 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, uznania kosztów ponoszonych w związku z wynajmowaną nieruchomością, za koszty uzyskania przychodów oraz obowiązku stosowania przepisów w zakresie cen transferowych, w tym sporządzania dokumentacji.

Wniosek został uzupełniony pismem z 1 marca 2021 r. (data wpływu 1 marca 2021 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 19 lutego 2021 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.452.2020.1.SP (data doręczenia 21 lutego 2021 r.). Z pisma tego wynika, że Wnioskodawca oczekuje również interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Wnioskodawca pismem z 1 marca 2021 r. postawił pytanie i sformułował własne stanowisko w zakresie zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe

Wnioskodawca - S.GmbH (spółka posiadająca siedzibę w N., odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) jest Komandytariuszem Spółki J.

J. (dalej: "Spółka Osobowa") jest spółką osobową, odpowiednikiem polskiej spółki komandytowej, posiadającą siedzibę w Niemczech, działającą na podstawie prawa niemieckiego, utworzoną przez dwie spółki kapitałowe, odpowiednik polskich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadające swoje siedziby w Niemczech, zorganizowane i działające zgodnie z prawem niemieckim, tj.: J. G. mbH oraz S.GmbH (Wnioskodawcę).

J. oraz S. są wspólnikami Spółki Osobowej. J. G.mbH jest Komplementariuszem Spółki (dalej: Komplementariusz), S. (Wnioskodawca) jest Komandytariuszem Spółki (dalej: Komandytariusz). Komandytariusz podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w N. od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zgodnie z umową Spółki Osobowej z dnia 13 września 2016 r., sporządzoną w oparciu o przepisy prawa niemieckiego (dalej: "Umowa"), Komplementariusz jest Wspólnikiem osobiście odpowiedzialnym za zobowiązania Spółki Osobowej, który nie posiada udziałów w zyskach, majątku Spółki Osobowej i nie wnosi wkładów do Spółki Osobowej. Komplementariusz jest uprawniony i zobowiązany do sprawowania zarządu oraz reprezentowania Spółki Osobowej. Komplementariusz jest uprawniony do zlecania osobom trzecim, działającym w imieniu i na rachunek Spółki Osobowej, całkowitego lub częściowego dokonywania transakcji Spółki Osobowej, zawierania odpowiednich umów ze skutkiem na rzecz Spółki Osobowej oraz udzielania odpowiednich pełnomocnictw. Koszty powstałe w wyniku udzielania zlecenia osobom trzecim ponosi (ekonomicznie) Spółka Osobowa. Czynności prawne, działania i transakcje wykraczające poza zwykłą działalność Spółki Osobowej wymagają, na podstawie Umowy, zgody wspólników. W związku z realizacją powyższych zadań, Komplementariuszowi przysługuje wynagrodzenie ryczałtowe z tytułu przejęcia odpowiedzialności osobistej oraz z tytułu sprawowania zarządu Spółki Osobowej. Ponadto, Komplementariusz jest uprawniony do otrzymania zwrotu udokumentowanych wydatków własnych związanych z realizacją zadań na rzecz Spółki Osobowej.

Zgodnie z Umową wspólnicy uczestniczą w majątku i wyniku (zysku i stracie) Spółki Osobowej proporcjonalnie do wniesionych wkładów obowiązkowych. Na chwilę obecną jedynym Wspólnikiem z obowiązkowym wkładem jest Komandytariusz. Komplementariusz nie posiada prawa do udziału w zyskach Spółki Osobowej. Całkowity udział w zyskach Spółki Osobowej posiada w chwili obecnej, zgodnie z Umową, jej Komandytariusz (Wnioskodawca).

Przedmiotem działalności Spółki Osobowej jest w szczególności bezpośrednie lub pośrednie nabywanie, wynajmowanie, sprzedawanie i zarządzanie gruntami, prawami do gruntów i rzeczami ruchomymi, budowanie i zarządzanie budowlami wszelkiego rodzaju.

W Polsce został utworzony oddział Spółki Osobowej pod nazwą J. mbH & Co. KG Spółka Komandytowa Oddział w Polsce (dalej: Oddział), nr KRS.... Zgodnie z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, Oddział prowadzi działalność w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Oddział nie zatrudnia pracowników w związku z tym nie uzyskał NIP w Polsce. Spółka Osobowa jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny. Kluczowe decyzje w zakresie Spółki Osobowej i Oddziału (w tym decyzje związane z zawieraniem umów) podejmowane są w N. Spółka Osobowa wynajęła lokal na potrzeby rejestracji Oddziału. Wszelka korespondencja do Oddziału w Polsce jest/będzie przekazywana do siedziby Spółki Osobowej w N. lub do obsługującego ją biura księgowego.

W grudniu 2018 r. Spółka Osobowa nabyła od S. P. P.Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (NIP....) nieruchomość gruntową położoną w.... na działce nr x, obręb ewidencyjny..,... o powierzchni 2.396 m2, ujętą w księdze wieczystej nr... wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi, w tym budynkiem biurowo-mieszkalnym znanym pod nazwą "S. C." (dalej: "Nieruchomość").

Spółka Osobowa przyporządkowała umowę nabycia Nieruchomości do Oddziału.

Zakup Nieruchomości został częściowo sfinansowany pożyczką udzieloną Spółce Osobowej przez udziałowca Komandytariusza Spółki Osobowej - S. (dalej: "Pożyczka"). Odsetki od pożyczki (a także wszelkie inne koszty związane z pożyczką) są płacone przez Spółkę Osobową, z jej niemieckiego rachunku bankowego. Z kolei kwota podatku VAT należnego z tytułu zakupu Nieruchomości została sfinansowana kredytem bankowym zaciągniętym w polskim banku (dalej: "Kredyt"). Odsetki od kredytu (a także wszelkie inne koszty związane z Kredytem) są płacone z polskich rachunków bankowych Oddziału.

Zarządzanie Nieruchomością dokonywane jest przez niezależnego przedstawiciela (usługodawcę, kontrahenta Spółki Osobowej) w ramach jego zwykłej działalności (outsourcing czynności związanych z zarządzaniem Nieruchomością).

Spółka Osobowa wykazuje w Polsce (rachunkowo) przychody (dochody) z tytułu wynajmu powierzchni Nieruchomości (tj. najem powierzchni w budynku położonym na Nieruchomości).

Spółka Osobowa ponosi (rachunkowo) koszty związane z przychodami osiąganymi z tytułu wynajmu powierzchni Nieruchomości, w tym m.in.:

I.koszty odsetek od Kredytu na sfinansowanie VAT należnego przy nabyciu Nieruchomości oraz wszelkie inne koszty związane z Kredytem, np. opłaty i prowizje,

II.koszty bieżącego utrzymania Nieruchomości (media, naprawy, remonty, sprzątanie, konserwacje),

III.

koszty wynikające z umowy o zarządzanie aktywami (tzw. property management agreement), zawartej między Spółką Osobową działająca poprzez Oddział a usługodawcą - K. GmbH & Co KG (dalej: "K."):

1.

koszty związane z administrowaniem Spółką Osobową w zakresie działalności w Polsce:

a.

dokumentowanie/prowadzenie dokumentacji Spółki Osobowej, akt podatkowych i innej dokumentacji związanej z działalnością w Polsce, w szczególności z Oddziałem w Polsce,

b.

zarządzanie działalnością Spółki Osobowej w Polsce, tj. założenie Oddziału w Polsce i jego rejestracja, prowadzenie i nadzorowanie spraw związanych z rejestrem przedsiębiorców i innymi rejestrami w Polsce,

c.

zarządzanie rachunkami w Polsce (otwieranie, koordynowanie i zamykanie rachunków bankowych),

d.

usługi "cash management" (zarządzanie gotówką) i monitorowanie wpłat i wypłat, organizowanie i realizowanie bieżącego obrotu płatniczego, planowanie i zarządzanie płynnością oraz zarządzanie kontami w Polsce,

e.

koordynacja i monitorowanie kontroli podatkowych/udzielenie wsparcia biegłym rewidentom w zakresie działalności w Polsce,

f.

zarządzanie w ramach spółki wszystkimi partnerami wewnętrznymi i zewnętrznymi w zakresie działalności w Polsce,

g.

koordynowanie i dokonywanie bieżących uzgodnień w zakresie działalności w Polsce z doradcami podatkowymi, biegłymi rewidentami, prawnikami itp.,

h.

koordynowanie bieżącej korespondencji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w zakresie działalności w Polsce,

i.

wykonywanie umów w zakresie przepływów pieniężnych, monitorowania terminów itp., w zakresie działalności w Polsce,

j.

realizacja istniejących zobowiązań Spółki Osobowej wynikających z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, w tym identyfikacja kontrahentów i składanie zawiadomień o podejrzeniu dotyczącym prania pieniędzy;

2.

koszty usług zarządzania aktywami w tym nieruchomościami (zarządzanie Nieruchomością), obejmujące w szczególności wszystkie usługi związane z udzieleniem zlecenia na zarządzanie nieruchomościami, sterowaniem nim i jego monitorowaniem, jak również usługi w zakresie zarządzania umowami i usługi obserwacji rynku:

a.

zarządzanie umowami,

b.

monitorowanie terminów i kontrola ich dotrzymywania,

c.

zarządzanie gruntami,

d.

zapewnienie zrównoważonego rozwoju,

e.

udzielenie zlecenia na zarządzanie nieruchomościami, sterowanie nim i jego monitorowanie,

f.

kontrola miesięcznego rozliczenia property managera (zarządcy nieruchomości),

g.

monitorowanie realizacji wszystkich obowiązków property managera wynikających z umów o zarządzanie nieruchomościami,

h.

zapewnienie niezbędnej ochrony ubezpieczeniowej,

i.

systematyczne inspekcje obiektów z property managerem,

j.

ustalenie i monitorowanie budżetu na konserwacje i naprawy,

k.

regularne analizy/raporty rynkowe,

I.

monitorowanie mikrolokalizacji czynszów w celach porównawczych,

m.

opracowywanie środków strategicznych pod kątem możliwości późniejszego zbycia Nieruchomości (modernizacja, przebudowa, moment sprzedaży),

n.

cykliczne wyceny Nieruchomości;

3.

koszty związane ze sprzedażą Nieruchomości (przyszłe koszty):

a.

identyfikacja i nawiązanie kontaktu z wybranymi uczestnikami rynku w ramach pierwszego sondażu rynkowego,

b.

analiza, przedstawienie i uwzględnienie wyników danego sondażu rynkowego,

c.

przygotowanie i wdrożenie strategii sprzedaży,

d.

udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące obiektu w ramach badania typu Due Diligence kupującego.

IV.

koszty usług doradztwa podatkowego oraz usług księgowych, wynikające z umów zawartych przez Spółkę Osobową działającą przez Oddział z usługodawcami,

V.

koszty najmu powierzchni biurowej pod adresem, pod którym zarejestrowana jest siedziba Oddziału,

VI.

koszty usług doradztwa prawnego, wynikające z umowy zawartej przez Spółkę Osobową działającą poprzez Oddział z usługodawcą,

VII.

koszty innych usług związanych w sposób bezpośredni z Nieruchomością, ponoszone na podstawie umów zawartych przez Spółkę Osobową działającą poprzez Oddział z usługodawcami, dostawcami,

VIII.

koszty innych usług związanych w pośredni sposób z Nieruchomością, ponoszone na podstawie umów zawartych przez Spółkę Osobową działającą poprzez Oddział z usługodawcami, dostawcami.

Spółka Osobowa może również ponosić (rachunkowo) koszty ogólne zarządzania i koszty administracyjne związane z funkcjonowaniem Spółki Osobowej i jej Oddziału.

Jednocześnie Komandytariusz (Wnioskodawca) w tym miejscu pragnie wskazać, iż sformułowania dotyczące osiągania przychodów/ponoszenia kosztów przez Spółkę Osobową wskazane zostały w ujęciu rachunkowym a nie podatkowym, i nie przesądza w tym miejscu o sposobie ich opodatkowania przez Wspólników Spółki, w tym przez Komandytariusza.

Pismem z dnia 1 marca 2021 r., w odpowiedzi na wezwanie Organu, Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek w następujący sposób:

1. Wskazanie czy niezależnym przedstawicielem zarządzającym nieruchomością jest spółka K. Ponadto gdzie ww. spółka posiada siedzibę i w jaki sposób prowadzi usługi zarządzania nieruchomością na terytorium Polski (proszę krótko opisać w szczególności ze wskazaniem, czy w Polsce ww. usługi są prowadzone przez oddelegowanego pracownika czy inny podmiot).

Odp: Niezależnym przedstawicielem zarządzającym Nieruchomością jako tzw. property manager (zarządca nieruchomości) jest spółka C. I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w..,..., numer KRS:., numer NIP:. (dalej jako: C.). C. wykonuje obowiązki tzw. property managera na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością zawartej ze Spółką Osobową działającą poprzez Oddział.

C. jest profesjonalnym podmiotem zarządzającym nieruchomościami. W celu realizacji obowiązków tzw. property managera, wynikających z zawartej ww. umowy, C. wyznacza osobę fizyczną (osoby fizyczne) - swojego pracownika (pracowników) lub współpracownika (współpracowników). Jednocześnie, Wnioskodawca nie przesądza jakie stosunki prawne łączą C. z wyznaczanymi osobami fizycznymi.

K. (dalej jako: K.), z siedzibą w Niemczech, Grunwald, niemiecki numer identyfikacyjny podatnika:.., jest niezależnym przedstawicielem pełniącym funkcję tzw. asset managera (zarządy aktywów). K. wykonuje obowiązki tzw. asset managera na podstawie umowy o zarządzanie aktywami zawartej ze Spółką Osobową działającą poprzez Oddział. K. jest profesjonalnym podmiotem - zarządcą inwestycji i aktywów. W celu realizacji umowy o zarządzanie aktywami, K. współpracuje z podmiotami trzecimi, w tym z property managerem.

2. Jeżeli niezależnym przedstawicielem zarządzającym nieruchomością jest inny podmiot to proszę o wskazanie, kto zarządza nieruchomością zakupioną przez Spółkę Osobową w Polsce oraz gdzie ww. spółka posiada siedzibę i w jaki sposób prowadzi usługi zarządzania na terytorium Polski (proszę krótko opisać w szczególności ze wskazaniem, czy w Polsce ww. usługi są prowadzone przez oddelegowanego pracownika czy inny podmiot)?

Odp: Niezależnym przedstawicielem zarządzającym Nieruchomością, działającym jako tzw. property manager, jest spółka C., z siedzibą w Polsce. C. wykonuje obowiązki tzw. property managera na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością zawartej ze Spółką Osobową działającą poprzez Oddział. C. jest profesjonalnym podmiotem zarządzającym nieruchomościami. W celu realizacji obowiązków tzw. property managera, wynikających z zawartej ww. umowy, C. wyznacza osobę fizyczną (osoby fizyczne) - swojego pracownika (pracowników) lub współpracownika (współpracowników). Jednocześnie, Wnioskodawca nie przesądza jakie stosunki prawne łączą C. z wyznaczanymi osobami fizycznymi.

3. Podanie czy ww. niezależny przedstawiciel/spółka K. zarządzający nieruchomością w Polsce będzie aktywnie uczestniczył:

* w przygotowaniu do nawiązania stosunku umownego z klientami/najemcami (w tym w procesie wyszukiwania potencjalnych najemców),

* w określeniu istotnych warunków umowy z klientem (najemcą), w szczególności w ustaleniu powierzchni najmu, okresu najmu, benefitów (np. pokrycia części kosztów adaptacji powierzchni najmu dla potrzeb najemcy) w ramach opisanego przez Wnioskodawcę bieżącego zarządzania nieruchomością (w kontekście pkt 72 Komentarza do art. 5 Modelowej konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku OECD wprowadzonego w wyniku uaktualnienia z 2017 r. - "2017 Update to the OECD Model Tax Convention")?

Odp: C. uczestniczy/może uczestniczyć w przygotowaniu do nawiązania stosunku umownego z klientami/najemcami, między innymi, w określony poniżej sposób:

* kiedy dany najemca rozwiązuje umowę najmu z powodów uzgodnionych w umowie lub umowa najmu wygasa - informację o tym najemca przekazuje do C., który jako property manager utrzymuje bieżące kontakty z najemcami. C. może otrzymać również ofertę na wolną powierzchnię w nieruchomości od potencjalnego najemcy. Informacje w tym zakresie C. przekazuje do K. (jako asset managera)/Spółki Osobowej.

* C. może opracować kalkulację rentowności przepływów pieniężnych z tytułu potencjalnego najmu, dokonać oceny zdolności kredytowej i weryfikacji potencjalnego najemcy (w tym w zakresie tzw. AML, tj. w zakresie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.). Informacje w tym zakresie C. przekazuje do K. (jako asset managera)/Spółki Osobowej.

- C. może przekazać warunki ofertowe/warunki kontraktu przyszłym najemcom lub obecnym najemcom. C. może również brać udział w negocjowaniu umowy najmu.

W procesie nawiązywania stosunku umownego z klientami/najemcami uczestniczy/może uczestniczyć też K. jako asset manager, współpracujący przy realizacji usług zarządzania aktywami z property managerem (C.).

Jednakże, ostateczne określenie (ustalenie) warunków umowy z klientem (najemcą), w szczególności ustalenie powierzchni najmu, okresu najmu, ceny najmu, benefitów (np. pokrycia części kosztów adaptacji powierzchni najmu dla potrzeb najemcy) jest dokonywane na poziomie Spółki Osobowej.

Spółka Osobowa posiada Nieruchomość w Polsce. Jednak kluczowe decyzje w odniesieniu do tej Nieruchomości (w tym odnośnie zawierania umów) podejmowane są w Niemczech. Spółka Osobowa ma w Polsce zarejestrowany Oddział, niemniej nie zatrudnia w Polsce (w Oddziale) żadnych pracowników - wszystkie zadania, czynności dotyczące Nieruchomości są i będą w pełni zlecane do realizacji podmiotom trzecim (usługodawcom/dostawcom).

4. Wskazanie czy niezależny przedstawiciel/spółka K. będzie posiadał pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu Spółki Osobowej tylko w bieżących sprawach?

Odp: C. posiada pełnomocnictwo udzielone przez Spółkę Osobową działającą poprzez Oddział.

Pełnomocnictwo do reprezentowania Spółki Osobowej w sprawach dotyczących Nieruchomości (położonej w Polsce, posiadanej przez Spółkę Osobową) przed najemcami, organami administracji państwowej, jak i podpisywania oraz odbierania w imieniu i na rzecz Spółki Osobowej wszelkich wymaganych oświadczeń, dokumentów, pism i innej korespondencji.

Zgodnie z pełnomocnictwem, C. ma prawo do zawierania, zmiany, rozwiązywania i wypowiadania w imieniu Spółki Osobowej umów dotyczących dostarczania usług i mediów do Nieruchomości zawieranych w ramach zwykłego zarządzania nieruchomością, po otrzymaniu zgody Spółki Osobowej na takie czynności lub do zawarcia lub przedłużenia powyższych umów na okres maksymalnie trzech miesięcy jeżeli Spółka Osobowa nie udzieli odpowiedzi na prośbę o wyrażenie zgody w terminie 10 dni roboczych.

Ponadto, C. ma prawo do reprezentowania Spółki w sprawach dotyczących monitorowania prac wykończeniowych lokali znajdujących się w budynkach położonych na nieruchomości, prac naprawczych w takich budynkach lub na terenie nieruchomości, oraz dotyczących umieszczania wszelkiego rodzaju oznaczeń na nieruchomości (w tym logo, reklamy, pylony itp.), w szczególności do podpisywania dokumentów w związku z przekazywaniem powierzchni na terenie nieruchomości wykonawcom oraz najemcom oraz udzielania zgód na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane.

Pełnomocnictwo nie upoważnia C. do uzgadniania, niezależnie czy w formie pisemnej czy ustnej, jakichkolwiek zmian do umów najmu zawartych pomiędzy Spółką Osobową i najemcami i do aneksów do takich umów. C. nie jest uprawniony ani do uzgadniania lub zmiany warunków jakichkolwiek zasad płatności uzgodnionych między Spółką Osobową a najemcami, ani do rozporządzania jakimkolwiek prawem lub zaciągania jakichkolwiek zobowiązań w imieniu i na rzecz Spółki Osobowej, z wyjątkiem zawierania umów dotyczących dostarczania usług i mediów wyraźnie opisanych powyżej.

5. Wyjaśnienie czy niezależny przedstawiciel/spółka K. będzie z jednej strony brał aktywny udział w negocjowaniu istotnych warunków umownych z klientami, a z drugiej strony będzie pełnił istotne funkcje zarządzania nieruchomością?

Odp: C. (jako property manager) oraz K. (jako asset manager) biorą/mogą brać udział w negocjowaniu warunków umownych z klientami i pełnią funkcje zarządzania nieruchomością, określone w umowach zawartych ze Spółką Osobową działającą przez Oddział.

Jednakże, ostateczne określenie warunków umowy z klientami (najemcami), w szczególności ustalenie powierzchni najmu, okresu najmu, ceny najmu, benefitów (np. pokrycia części kosztów adaptacji powierzchni najmu dla potrzeb najemcy) jest dokonywane na poziomie Spółki Osobowej. Również ostateczne określenie (ustalenie) istotnych warunków umów z innymi podmiotami (kontrahentami) w zakresie dotyczącym Nieruchomości jest dokonywane na poziomie Spółki Osobowej.

Spółka Osobowa posiada Nieruchomość w Polsce. Jednak kluczowe decyzje w odniesieniu do tej Nieruchomości (w tym odnośnie zawierania umów) podejmowane są w Niemczech. Spółka Osobowa ma w Polsce zarejestrowany Oddział, niemniej nie zatrudnia w Polsce (w Oddziale) żadnych pracowników - wszystkie zadania, czynności dotyczące Nieruchomości są i będą w pełni zlecane do realizacji podmiotom trzecim (usługodawcom/dostawcom).

Na podstawie umowy zarządzania nieruchomością, C. świadczy na rzecz Spółki Osobowej działającej poprzez Oddział między innymi następujące usługi:

* bieżące kontakty z najemcami, zarządzanie wnioskami i skargami najemców, informowanie najemców w sprawach dotyczących Nieruchomości, kontrolowanie i monitorowanie w zakresie wywiązywania się przez najemców z zapewnienia gwarancji/uiszczenia depozytów wymaganych umowami najmu, przekazania i odbiory wynajmowanego lokalu, nadzorowanie wypełniania zobowiązań przez najemców,

* nadzór nad codziennymi zadaniami w celu właściwego utrzymania nieruchomości, zawieranie umów dotyczących dostarczania usług i mediów do Nieruchomości zawieranych w ramach zwykłego zarządzania nieruchomością, po otrzymaniu zgody Spółki Osobowej na takie czynności,

* pobieranie czynszów oraz dodatkowych opłat eksploatacyjnych od najemców, wystawianie faktur na rzecz najemców, postępowania windykacyjne,

* czynności w zakresie raportowania, tj.m.in. przygotowanie projektu rocznego budżetu, przekazywanie wymaganych dokumentów/danych podmiotowi świadczącemu na rzecz Spółki Osobowej działającej przez Odział usługi księgowe związane z Nieruchomością.

Wnioskodawca wskazuje, że Spółka Osobowa posiada Nieruchomość w Polsce w odniesieniu do której kluczowe decyzje (w tym odnośnie zawierania umów) podejmowane są w Niemczech. Spółka Osobowa ma w Polsce zarejestrowany Oddział, niemniej nie zatrudnia w Polsce (w Oddziale) żadnych pracowników - wszystkie zadania dotyczące Nieruchomości są realizowane w ramach outsourcingu usług profesjonalnym podmiotom.

6. Podanie czy umowy wynegocjowane przez niezależnego przedstawiciela/spółkę K. (np. z najemcami) będą podlegały zatwierdzeniu przez wspólników Spółki Osobowej?

Odp: Tak - umowy wynegocjowane przez C./K. (np. z najemcami) będą podlegały zatwierdzeniu przez Spółkę Osobową/wspólników Spółki Osobowej.

Wyjątkowo, umowy z dostawcami usług związanych z Nieruchomością, wyłącznie nieprzekraczające limitów kwotowych ustalonych przez C./K. w umowach zawartych ze Spółką Osobową działającą przez Oddział, mogą nie podlegać zatwierdzeniu przez Spółkę Osobową.

7. Wskazanie czy działalność niezależnego przedstawiciela, spółki K. będzie poddana całkowitej kontroli ze strony Spółki Osobowej/Wspólników Spółki Osobowej?

Odp: Usługi realizowane przez C. (jako property managera)/K. (jako asset managera) wykonywane są w oparciu o wiedzę i doświadczenie rynkowe danego podmiotu, profesjonalnie świadczącego usługi w danym zakresie. Niemniej, usługi te podlegają kontroli przez Spółkę Osobową. Ostateczne określenie warunków umowy z klientem (najemcą), w szczególności ustalenie powierzchni najmu, okresu najmu, ceny najmu, benefitów (np. pokrycia części kosztów adaptacji powierzchni najmu dla potrzeb najemcy) jest dokonywane na poziomie Spółki Osobowej. Również ostateczne określenie warunków umowy z innymi podmiotami (kontrahentami) w zakresie dotyczącym Nieruchomości jest dokonywane na poziomie Spółki Osobowej. Wyjątkowo, umowy z dostawcami usług związanych z Nieruchomością (z kontrahentami), jednak wyłącznie te nieprzekraczające limitów kwotowych ustalonych przez C./K. w umowach zawartych ze Spółką Osobową działającą przez Oddział, mogą nie podlegać zatwierdzeniu przez Spółkę Osobową.

8. Podanie czy niezależny przedstawiciel/spółka K. dokonujący bieżącego zarządzania Nieruchomością będzie świadczył usługi (zarządcy nieruchomości) także na rzecz podmiotów niepowiązanych z Wnioskodawcą i Spółką Osobową?

Odp: C. (property manager) świadczy/będzie świadczyć usługi (zarządcy nieruchomości, tj. property managera) również dla podmiotów niepowiązanych z Wnioskodawcą i Spółką Osobową.

9. Wyjaśnienie co oznacza stwierdzenie zawarte w puncie II ppk 2 lit. f. "kontrola miesięcznego rozliczenia property managera (zarządcy nieruchomości)" - czy powyższe oznacza, że nieruchomością będzie zarządzał także inny podmiot a nie spółka K.? Jeżeli tak to proszę o:

* wskazanie gdzie ww. spółka posiada siedzibę i w jaki sposób prowadzi usługi zarządzania na terytorium Polski (proszę krótko opisać w szczególności ze wskazaniem, czy w Polsce ww. usługi są prowadzone przez oddelegowanego pracownika czy inny podmiot),

* wskazanie danych o których mowa w podpunktach 3-8 punktu II ww. wezwania w odniesieniu do property managera

Odp: Niezależnym przedstawicielem zarządzającym Nieruchomością jako tzw. property manager (zarządca nieruchomości) jest C., z siedzibą w.... C. wykonuje obowiązki tzw. property managera na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością zawartej ze Spółką Osobową działającą poprzez Oddział. C. jest profesjonalnym podmiotem zarządzającym nieruchomościami. W celu realizacji obowiązków tzw. property managera, wynikających z zawartej ww. umowy, C. wyznacza osobę fizyczną (osoby fizyczne) - swojego pracownika (pracowników) lub współpracownika (współpracowników). Jednocześnie, Wnioskodawca nie przesądza jakie stosunki prawne łączą C. z wyznaczanymi osobami fizycznymi.

Dane, o których mowa w podpunktach 3-8 punktu II wezwania w odniesieniu do property managera zostały wskazane w odpowiedziach powyżej.

K. z siedzibą w N., jest niezależnym przedstawicielem pełniącym funkcję tzw. asset managera (zarządy aktywów). K. wykonuje obowiązki tzw. asset managera na podstawie umowy o zarządzanie aktywami zawartej ze Spółką Osobową działającą poprzez Oddział. K. jest profesjonalnym podmiotem - zarządcą inwestycji i aktywów. W celu realizacji umowy o zarządzanie aktywami, K. współpracuje z podmiotami trzecimi, w tym z property managerem.

10. Podanie czy Spółka Osobowa posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stałą placówkę?

Odp: Spółka Osobowa zarejestrowała Oddział w Polsce. Oddział dysponuje powierzchnią biurową w Polsce na podstawie umowy najmu, jednak powierzchnia ta jest i będzie używana głównie na potrzeby statutowe. Oddział nie będzie zatrudniał pracowników, którzy wykonywaliby powierzone im obowiązki z siedziby Oddziału, jak również zarząd Spółką Osobową oraz samym Oddziałem będzie wykonywany z terytorium N. Ponadto, Oddział nie będzie prowadził żadnej działalności produkcyjnej, czy też handlowej. Biuro wynajęte przez Spółkę Osobową na terytorium Polski nie będzie fizycznie wykorzystywane przez Spółkę Osobową do prowadzenia działalności przedsiębiorstwa, nie będzie w nim prowadzona jakakolwiek aktywna działalność. Wszelka korespondencja do Oddziału w Polsce jest/będzie przekazywana do siedziby Spółki Osobowej w N. lub do obsługującego ją biura księgowego.

Wszelkie czynności związane z Nieruchomością należącą do Spółki Osobowej są i będą w pełni zlecane do realizacji podmiotom trzecim. Spółka Osobowa nie posiada w Polsce żadnego personelu. Kluczowe decyzje w zakresie Spółki Osobowej i Oddziału (w tym decyzje związane z zawieraniem umów) podejmowane są w Niemczech. Tym samym, Oddział nie ma wystarczającej samodzielności aby móc prowadzić działalność gospodarczą przedsiębiorstwa.

W analizowanym przypadku brak jest spełnienia warunku koniecznego dla powstania zakładu, polegającego na prowadzeniu działalności przedsiębiorstwa poprzez stałą placówkę. Nawet bowiem przy założeniu, że w przypadku zawarcia umowy najmu powierzchni (lokalu) dla Oddziału, istnieje stała placówka w postaci pomieszczeń dostępnych do dyspozycji Spółki Osobowej, to jednak "przez" te pomieszczenia nie jest prowadzona jakakolwiek działalność gospodarcza/przedsiębiorstwo (ani przez Spółkę Osobową, ani przez jej wspólników).

11. Wskazanie, czy Oddział Spółki Osobowej prowadzi działalność związaną tylko z zarządzaniem Nieruchomością, o której mowa we wniosku, czy też będzie zarządzał także innymi nieruchomościami?

Odp: Spółka Osobowa, poprzez Oddział, prowadzi działalność związaną z zarządzaniem wyłącznie Nieruchomością, o której mowa we Wniosku.

12. Wyjaśnienie jaki związek z przychodami uzyskiwanymi przez Spółkę Osobową z Nieruchomości położonej w Polsce (o której mowa w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym) mają wydatki wymienione w Punkcie III podpunkcie I litery a-j oraz wydatki wymienione IV-VI.

Odp: Wnioskodawca wyjaśnia, iż Oddział Spółki Osobowej nie zatrudnia pracowników. Ze względów biznesowych, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania i zarządzania Nieruchomością, K. (asset manager) otrzymuje wynagrodzenie za administrowanie Spółką Osobową w zakresie działalności w Polsce, tj. w zakresie zarządzania i wynajmu Nieruchomości, położonej w Polsce (wydatki z punktu III podpunktu I litery a-j Wniosku).

Usługi doradztwa podatkowego i usługi księgowe oraz usługi doradztwa prawnego (wydatki z punktu IV i VI Wniosku) dotyczą Nieruchomości - w tym działalności polegającej na wynajmowaniu Nieruchomości (m.in. doradztwo prawne i podatkowe dotyczące Nieruchomości oraz księgowe rozliczanie działalności polegającej na wynajmowaniu Nieruchomości, w tym realizacja obowiązków sprawozdawczych, finansowych i podatkowych związanych z działalnością polegającą na wynajmowaniu Nieruchomości).

Ze względów biznesowych, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Spółka Osobowa ponosi również wydatki najem lokalu, w którym zarejestrowana jest siedziba Oddziału.

Ponadto Wnioskodawca wskazał dane identyfikacyjne zagranicznych podmiotów występujących w przedmiotowej sprawie jako wspólnicy albo kontrahenci Wnioskodawcy:

1. J. (nazwa skrócona: J.mbH & Co. KG, we Wniosku określana jako Spółka Osobowa)

Adres:.....

Numer identyfikacyjny podatnika:..... (Urząd Skarbowy w M.)

Kraj wydania numeru identyfikacyjnego podatnika: N.

Kraj jurysdykcji podatkowej: N.

2. J. G. (nazwa skrócona: J.G., we Wniosku określany jako Komplementariusz) Adres:

Numer identyfikacyjny podatnika:

Kraj wydania numeru identyfikacyjnego podatnika: N.

Kraj jurysdykcji podatkowej: N.

3. S. (nazwa skrócona: S., we wniosku wspomniany jako udziałowiec Komandytariusza, tj. Wnioskodawcy)

Adres:

Numer identyfikacyjny podatnika:

Kraj wydania numeru identyfikacyjnego podatnika: N.

Kraj jurysdykcji podatkowej: N.

4. K. (nazwa skrócona: K.., we wniosku określana jako: K.)

Adres:

Numer identyfikacyjny podatnika:

Kraj wydania numeru identyfikacyjnego podatnika: N.

Kraj jurysdykcji podatkowej: N.

W związku z powyższym opisem w piśmie z 1 marca 2021 r. sformułowano pytanie w zakresie zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (część pytania nr 3):

Czy Komandytariusz Spółki Osobowej (będącej podmiotem transparentnym podatkowo zarówno w Polsce i Niemczech) jest zobowiązany do rejestracji poprzez złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego celem uzyskania numeru identyfikacji podatkowej?

Stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione w piśmie z 1 marca 2021 r. w zakresie zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (część stanowiska nr 3).

Komandytariusz Spółki Osobowej jest zobowiązany do rejestracji poprzez złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego celem uzyskania numeru identyfikacji podatkowej. Wnioskodawca chce jednocześnie wskazać, że uzyskał numer identyfikacji podatkowej i dokonuje rozliczeń podatku CIT w Polsce. Pytanie ww. ma na celu potwierdzenie prawidłowości takiego działania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie obowiązku rejestracji przez złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego celem uzyskania numeru identyfikacji podatkowej jest prawidłowe.

Zasady powstawania powszechnego obowiązku ewidencyjnego dla celów podatkowych, w którego zakres wchodzi w szczególności obowiązek dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego składanego w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej (NIP), reguluje ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 r. poz. 170 z późn. zm.), zwana dalej ustawą o NIP.

Zgodnie z art. 1 ustawy o NIP, ustawa określa:

1.

zasady ewidencji:

a.

podatników,

b.

płatników podatków,

c.

płatników składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne, zwanych dalej "płatnikami składek ubezpieczeniowych";

2.

zasady i tryb nadawania numeru identyfikacji podatkowej, zwanego dalej "NIP";

3.

zasady posługiwania się identyfikatorem podatkowym.

W myśl art. 2 ust. 1 cyt. ustawy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.

Zgodnie z 2 ust. 2 i ust. 3 cyt. ustawy, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, oraz płatnicy podatków, a także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek ubezpieczeniowych.

W świetle powołanego przepisu obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają zasadniczo osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, uzyskujące, w rozumieniu odrębnych przepisów, co najmniej jeden z trzech statusów, tj. status:

* podatnika,

* płatnika podatku

- w obu powyższych przypadkach w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa oraz w rozumieniu przepisów materialnego prawa podatkowego,

* płatnika składek ubezpieczeniowych

- w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), w szczególności art. 4 tej ustawy.

Zatem każdy podmiot, który należy do jednej z ww. kategorii, jest obowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego. Podkreślenia wymaga, iż w odniesieniu do statusu podatnika, powszechnemu obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają, co do zasady, zarówno podmioty podlegające opodatkowaniu, co najmniej jednym z obowiązujących podatków, i nie zwolnione z opodatkowania w żadnym zakresie, jak i podmioty korzystające, w tym również w całości, ze zwolnień podmiotowych lub przedmiotowych.

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 ustawy o NIP, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, a ponadto: w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami - NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej - art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o NIP.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca (spółka posiadająca siedzibę w Niemczech, odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) jest Komandytariuszem spółki J. G.& Co. KG. J.mbH & Co. KG (dalej: "Spółka Osobowa") jest spółką osobową, odpowiednikiem polskiej spółki komandytowej, posiadającą siedzibę w Niemczech, działającą na podstawie prawa niemieckiego, utworzoną przez dwie spółki kapitałowe, które odpowiadają polskim spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadające swoje siedziby w Niemczech, zorganizowane i działające zgodnie z prawem niemieckim, tj. J. G.mbH oraz S.GmbH (Wnioskodawcę). Komandytariusz podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Niemczech od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. W Polsce został utworzony oddział Spółki Osobowej pod nazwą J. G. mbH & Co. KG Spółka Komandytowa Oddział w Polsce (dalej: Oddział). Oddział prowadzi działalność w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Oddział nie zatrudnia pracowników w związku z tym nie uzyskał NIP w Polsce. Spółka Osobowa jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny. Kluczowe decyzje w zakresie Spółki Osobowej i Oddziału (w tym decyzje związane z zawieraniem umów) podejmowane są w N. Spółka Osobowa wynajęła lokal na potrzeby rejestracji Oddziału. Wszelka korespondencja do Oddziału w Polsce jest/będzie przekazywana do siedziby Spółki Osobowej w Niemczech lub do obsługującego ją biura księgowego.

W grudniu 2018 r. Spółka Osobowa nabyła nieruchomość gruntową położoną w Warszawie. Spółka Osobowa przyporządkowała umowę nabycia Nieruchomości do Oddziału. Zakup Nieruchomości został częściowo sfinansowany pożyczką udzieloną Spółce Osobowej przez udziałowca Komandytariusza Spółki Osobowej - S.& Co. KG. Odsetki od pożyczki są płacone przez Spółkę Osobową, z jej niemieckiego rachunku bankowego. Kwota podatku VAT należnego z tytułu zakupu Nieruchomości została sfinansowana kredytem bankowym zaciągniętym w polskim banku. Odsetki od kredytu (a także wszelkie inne koszty związane z Kredytem) są płacone z polskich rachunków bankowych Oddziału. Zarządzanie Nieruchomością dokonywane jest przez niezależnego przedstawiciela (usługodawcę, kontrahenta Spółki Osobowej) w ramach jego zwykłej działalności (outsourcing czynności związanych z zarządzaniem Nieruchomością). Spółka Osobowa wykazuje w Polsce (rachunkowo) przychody (dochody) z tytułu wynajmu powierzchni Nieruchomości. Spółka Osobowa ponosi (rachunkowo) koszty związane z przychodami osiąganymi z tytułu wynajmu powierzchni Nieruchomości, w tym m.in. koszty odsetek od kredytu na sfinansowanie VAT należnego przy nabyciu Nieruchomości oraz wszelkie inne koszty związane z kredytem, np. opłaty i prowizje. Spółka Osobowa może również ponosić (rachunkowo) koszty ogólne zarządzania i koszty administracyjne związane z funkcjonowaniem Spółki Osobowej i jej Oddziału.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy Komandytariusz Spółki Osobowej jest zobowiązany do rejestracji poprzez złożenie zgłoszenia iden-tyfikacyjnego celem uzyskania numeru identyfikacji podatkowej.

Jak wskazano powyżej, każdy podmiot posiadający status podatnika lub płatnika podatków lub płatnika składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych jest obowiązany do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego. Przy czym dokonujący zgłoszenia identyfikacyjnego otrzymuje wyłącznie jeden NIP. Podkreślić również należy, że numer identyfikacji podatkowej nie może być używany w oderwaniu od nazwy podmiotu, która występuje w decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej. Należy także wskazać, że numer identyfikacji podatkowej może być przypisany wyłącznie jednemu podatnikowi (płatnikowi). Zgodnie z zapisem art. 11 ustawy o NIP, podatnik jest zobowiązany do podawania numeru identyfikacji podatkowej na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru obowiązane są organy podatkowe lub celne. Inaczej rzecz ujmując identyfikacja danego podmiotu, a tym samym wynikających z tego tytułu obowiązków odbywa się na podstawie nadanego mu numeru identyfikacji podatkowej. Konsekwencją decyzji administracyjnej o nadaniu numeru NIP, jest jednoznaczna identyfikacja podmiotu przez jego NIP, nazwę i adres. Ponadto zauważyć należy, że ustawę o NIP stosuje się do podatników bez względu na to czy są podmiotami polskimi czy zagranicznymi.

Jak wskazano w wydanej dla Wnioskodawcy interpretacji z dnia 23 marca 2021 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.452.2020.1.SP dochody uzyskane przez Spółkę Osobową z majątku nieruchomego położonego w Polsce będą podlegać opodatkowaniu w Polsce po stronie Komandytariusza, na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 2 w zw. z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406, z późn. zm.; dalej: "u.p.d.o.p.") w zw. z art. 6 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90 z późn. zm),w proporcji, o której mowa w art. 5 u.p.d.o.p.

Wnioskodawca - S.GmbH (spółka posiadająca siedzibę w N., odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), jako osoba prawna, w momencie gdy uzyskuje status podatnika, płatnika podatku albo płatnika składek ubezpieczeniowych, wchodzi w zakres podmiotowy ustawy o NIP, określony w jej art. 2.

W konsekwencji, w opisanej sytuacji skoro Komandytariusz Spółki Osobowej jest zobowiązany do rozliczania dochodów osiąganych na terytorium Polski z Nieruchomości położonej w Polsce, to jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, obowiązany jest do rejestracji przez złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego celem uzyskania numeru identyfikacji podatkowej.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy pytania z zakresu zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. W pozostałym zakresie zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Tut. Organ informuje, że powyższa interpretacja indywidualna wywołuje skutki wyłącznie dla Wnioskodawcy - Komandytariusza spółki J. G.mbH & Co. KG.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1.

z zastosowaniem art. 119a;

2.

w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.

z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie postępowania przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego..... za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl