Rozdział 5 - Orzeczenia - Postępowanie przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.2453

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 grudnia 2020 r.

Rozdział  5

Orzeczenia

§  34.  [Orzeczenie; narada składu orzekającego; votum separatum]
1. 
Po zamknięciu rozprawy lub zakończeniu posiedzenia skład orzekający wydaje orzeczenie.
2. 
Jeżeli rozpoznanie odwołania następuje w składzie trzyosobowym, Izba wydaje orzeczenie po niejawnej naradzie składu orzekającego. Naradą kieruje przewodniczący składu orzekającego.
3. 
Narada obejmuje dyskusję, głosowanie nad mającym zapaść orzeczeniem i zasadniczymi powodami rozstrzygnięcia. W głosowaniu uczestniczą wszyscy członkowie składu orzekającego, w kolejności ustalonej przez przewodniczącego, z tym że przewodniczący głosuje ostatni.
4. 
W sytuacji, o której mowa w ust. 2, orzeczenia zapadają większością głosów.
5. 
Członek składu orzekającego, który przy głosowaniu nie zgodził się z większością, może złożyć zdanie odrębne do wydanego orzeczenia, czyniąc o tym wzmiankę obok swojego podpisu pod rozstrzygnięciem. Przewodniczący składu orzekającego, ogłaszając orzeczenie, informuje o zgłoszeniu zdania odrębnego.
6. 
Członek składu orzekającego, który zgłosił zdanie odrębne, sporządza, na osobnej karcie, w terminie właściwym do sporządzenia uzasadnienia orzeczenia, uzasadnienie zdania odrębnego.
7. 
Zdanie odrębne dołącza się do akt sprawy odwoławczej.
8. 
W przypadku gdy zdanie odrębne zgłosił przewodniczący składu orzekającego, na jego wniosek, Prezes Izby wyznacza, według kolejności alfabetycznej, innego członka składu orzekającego do sporządzenia uzasadnienia tego orzeczenia w części, której to zdanie odrębne dotyczy.
§  35.  [Ogłoszenie wyroku]
W czasie ogłoszenia wyroku wszyscy obecni, z wyjątkiem składu orzekającego, stoją.
§  36.  [Ogłoszenie postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze]
W przypadku postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze wydanego na posiedzeniu niejawnym jego ogłoszenie następuje przez wywieszenie sentencji postanowienia na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej Urzędu.
§  37.  [Części składowe orzeczenia]
1. 
Orzeczenie zawiera:
1)
rodzaj orzeczenia (wyrok, postanowienie);
2)
miejsce i datę wydania;
3)
wskazanie składu orzekającego, protokolanta, stron oraz uczestników postępowania odwoławczego;
4)
w przypadku wyroku - rozstrzygnięcia, o których mowa w art. 554 ust. 2 i 3 ustawy;
5)
rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego;
6)
pouczenie o możliwości wniesienia skargi do sądu.
2. 
Orzeczenie oraz uzasadnienie podpisuje skład orzekający.
3. 
Podpisany oryginał orzeczenia wraz z uzasadnieniem opatruje się okrągłą pieczęcią z napisem "Krajowa Izba Odwoławcza".
4. 
Odpisy wydanego orzeczenia wraz z uzasadnieniem, w zależności od jego nazwy, opatruje się pieczęcią: "Odpis wyroku" albo "Odpis postanowienia" oraz pieczęcią: "Na oryginale właściwe podpisy. Za zgodność". Zgodność odpisu z oryginałem poświadcza Prezes Izby.
§  38.  [Sporządzenie orzeczenia i jego uzasadnienia]
1. 
Orzeczenie i jego uzasadnienie sporządza przewodniczący składu orzekającego.
2. 
W razie gdy sporządzenie pisemnego uzasadnienia orzeczenia przez przewodniczącego składu orzekającego nie jest możliwe lub napotyka przeszkody, których czasu trwania nie można przewidzieć, na zarządzenie Prezesa Izby uzasadnienie sporządza inny członek składu orzekającego, który brał udział w wydaniu orzeczenia. Jeżeli sporządzenie pisemnego uzasadnienia jest niemożliwe, Prezes Izby czyni o tym wzmiankę w aktach sprawy.
3. 
Orzeczenie sporządza się w formie wydruku komputerowego. W razie braku takiej możliwości orzeczenie sporządza się pismem maszynowym albo odręcznie.
4. 
Pisemne uzasadnienie orzeczenia utrwala się w formie wydruku komputerowego bądź pismem maszynowym.
§  39.  [Wzmianka o sprostowaniu orzeczenia; odmowa sprostowania]
1. 
Wzmiankę o sprostowaniu orzeczenia podpisuje przewodniczący składu orzekającego.
2. 
W razie odmowy uwzględnienia wniosku o sprostowanie orzeczenia złożonego przez stronę lub uczestnika postępowania odwoławczego odpis postanowienia o odmowie sprostowania orzeczenia Prezes Izby doręcza wyłącznie wnioskodawcy.
§  40.  [Stwierdzenie prawomocności orzeczenia]
1. 
Prezes Izby stwierdza na wniosek strony lub uczestnika postępowania odwoławczego prawomocność orzeczenia. Adnotację o prawomocności orzeczenia zamieszcza się na oryginale orzeczenia ze wskazaniem daty, od której orzeczenie jest prawomocne, oraz z podpisem osoby stwierdzającej prawomocność orzeczenia.
2. 
Na odpisie zamieszcza się adnotację o prawomocności orzeczenia z podaniem daty, od której orzeczenie jest prawomocne, oraz z podpisem osoby sporządzającej adnotację.
§  41.  [Przekazanie akt sprawy odwoławczej do archiwum]
Po zakończeniu postępowania odwoławczego Prezes Izby przekazuje do archiwum akta sprawy odwoławczej.