Oddział 2 - Sędziowie. - Okręgowe sądy pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.39.231

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 1982 r.

Oddział  2

Sędziowie.

Sędziowie w zakresie orzekania są niezawiśli i podlegają tylko ustawom.

Sędziów powołuje Rada Państwa na wniosek Ministra Sprawiedliwości, przedkładany po zasięgnięciu opinii Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.

§  1.
Na stanowisko sędziego może być powołany ten, kto:
a)
daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego w Polsce Ludowej,
b)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,
c)
jest nieskazitelnego charakteru,
d)
ukończył uniwersyteckie studia prawnicze,
e)
pozostawał co najmniej przez dwa lata na stanowisku sędziego lub prokuratora,
f)
ukończył trzydzieści lat życia.
§  2.
Od warunku wymienionego w § 1 lit. e) wolne są:
a)
osoby zatrudnione na stanowiskach profesorów i docentów nauk prawnych w polskich szkołach wyższych, w Polskiej Akademii Nauk oraz w innych placówkach naukowych i naukowo-badawczych,
b)
adwokaci.
§  3.
Od warunku wymienionego w § 1 lit. e) mogą być zwolnione osoby posiadające co najmniej pięcioletnią praktykę w charakterze radcy prawnego albo co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w zakresie wymiaru zaopatrzeń emerytalnych lub załatwiania spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, które zdały egzamin sędziowski. Od warunku, o którym mowa w § 1 lit. e), w wypadkach wyjątkowych mogą być zwolnione także inne osoby nie wymienione w § 2. Zwolnienia udziela Rada Państwa na wniosek Ministra Sprawiedliwości przy powołaniu na stanowisko sędziego.
§  1.
Osoby pozostające z sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz małżonkowie nie mogą być sędziami w jednym wydziale sądu, natomiast w sądzie nie podzielonym na wydziały - brać udziału w jednym składzie orzekającym ani też podlegać sobie służbowo.
§  2.
Nie może być sędzią osoba, której małżonek wykonuje zawód adwokata. Nie może być również sędzią osoba, której krewny lub powinowaty w stopniu określonym w § 1 wykonuje zawód adwokata na obszarze właściwości tego samego okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
§  3.
Przepisów § 2 nie stosuje się w wypadkach, gdy małżonek, krewny lub powinowaty sędziego jest wpisany na listę adwokatów, lecz nie wykonuje zawodu adwokata.
§  1.
Minister Sprawiedliwości może delegować sędziego okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych do zastępczego pełnienia w sądzie wojewódzkim obowiązków sędziego lub czynności administracyjnych albo do czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości lub Ministerstwie Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, jak również sędziego sądu powiatowego lub wojewódzkiego do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w okręgowym sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych, jednakże bez zgody sędziego na czas nie dłuższy niż trzy miesiące w roku.
§  2.
Prezes sądu wojewódzkiego na wniosek prezesa właściwego okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych może delegować sędziego sądu powiatowego lub wojewódzkiego do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w okręgowym sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych, mającym siedzibę w okręgu tego samego sądu wojewódzkiego, jednakże w braku zgody sędziego na czas nie dłuższy jak jeden miesiąc w roku.
§  3.
Sędzia sądu powszechnego delegowany do zastępczego pełnienia obowiązków sędziowskich w okręgowym sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych ma wszelkie uprawnienia sędziego tego sądu. Jednakże sędzia sądu powiatowego nie ma prawa przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten sąd w składzie trzech sędziów i dwóch ławników.
§  4.
Na zasadach określonych w § 1 i 2 może być delegowany do pracy w okręgowym sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych asesor sądowy. Minister Sprawiedliwości może powierzyć takiemu asesorowi pełnienie czynności sędziego w sprawach rozpatrywanych w tym sądzie bez prawa przewodniczenia na rozprawach.
§  5.
Przepis § 2 stosuje się odpowiednio do delegowania przez prezesa okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych sędziego tego sądu do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w sądzie wojewódzkim.
§  6.
Łączny okres delegacji zarządzonych na podstawie § 1, 2 i 5 bez zgody sędziego nie może przekraczać trzech miesięcy w roku.

Prezesów i wiceprezesów sądów powołuje spośród sędziów i odwołuje ich Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.

W sprawach związanych z powołaniem i odwołaniem sędziego, a także w innych sprawach dotyczących sędziów okręgowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych - jeżeli ustawa nie stanowi inaczej - stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sędziów sądów wojewódzkich.