Art. 18. - Okręgowe sądy pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.39.231

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 1982 r.
Art.  18.
§  1.
Minister Sprawiedliwości może delegować sędziego okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych do zastępczego pełnienia w sądzie wojewódzkim obowiązków sędziego lub czynności administracyjnych albo do czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości lub Ministerstwie Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, jak również sędziego sądu powiatowego lub wojewódzkiego do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w okręgowym sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych, jednakże bez zgody sędziego na czas nie dłuższy niż trzy miesiące w roku.
§  2.
Prezes sądu wojewódzkiego na wniosek prezesa właściwego okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych może delegować sędziego sądu powiatowego lub wojewódzkiego do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w okręgowym sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych, mającym siedzibę w okręgu tego samego sądu wojewódzkiego, jednakże w braku zgody sędziego na czas nie dłuższy jak jeden miesiąc w roku.
§  3.
Sędzia sądu powszechnego delegowany do zastępczego pełnienia obowiązków sędziowskich w okręgowym sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych ma wszelkie uprawnienia sędziego tego sądu. Jednakże sędzia sądu powiatowego nie ma prawa przewodniczenia w sprawach rozpoznawanych przez ten sąd w składzie trzech sędziów i dwóch ławników.
§  4.
Na zasadach określonych w § 1 i 2 może być delegowany do pracy w okręgowym sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych asesor sądowy. Minister Sprawiedliwości może powierzyć takiemu asesorowi pełnienie czynności sędziego w sprawach rozpatrywanych w tym sądzie bez prawa przewodniczenia na rozprawach.
§  5.
Przepis § 2 stosuje się odpowiednio do delegowania przez prezesa okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych sędziego tego sądu do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w sądzie wojewódzkim.
§  6.
Łączny okres delegacji zarządzonych na podstawie § 1, 2 i 5 bez zgody sędziego nie może przekraczać trzech miesięcy w roku.