Jak ustalić bazę kosztową na potrzeby identyfikacji wartości rynkowej świadczenia z podmiotami powiązanymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 30 lipca 2018 r.

PYTANIE

Spółka z o.o. świadczy w grupie podmiotów powiązanych usługę organizacji sprzedaży w kraju oraz w eksporcie. Metoda kalkulacji ceny transferowej to metoda koszt plus, baza kosztowa + marża. Do bazy kosztowej wchodzą wszystkie koszty związane ze świadczeniem usługi, np. koszty pracy, targów, inne. Usługa polega na zapewnieniu możliwości sprzedażowych innym spółkom z grupy, z uwagi na fakt że tylko spółka z o.o. zatrudnia przedstawicieli handlowych.

Spółka z o.o. powzięła w wątpliwość, czy koszty stanowiące u niej NKUP (koszty uznane za nie podatkowe), np. amortyzacja, usługi gastronomiczne, przejazd taxi mogą wchodzić do wspólnej bazy kosztowej?

Spółka argumentuje taką zasadność przekonaniem, że koszty te dotyczą również pozostałych spółek i one też powinny partycypować w ich ponoszeniu w ramach świadczonej usługi. Spółka, odbiorca usługi, otrzymując fakturę nie będzie w stanie wydzielić, że dana kwota usługi wynika z NKUP, otrzyma fakturę z całą wartością usługi i zaliczy ją do swoich kosztów podatkowych.

Czy ujęcie kosztów niepodatkowych do wspólnej bazy kosztowej usługi transferowej, z uwagi na twierdzenie spółki że inne spółki powinny ponosić ich ciężar można uznać za prawidłowe na gruncie metody koszt plus i ustawy CIT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX