Jak rozliczyć dyżur pracownika prokuratury, który w trakcie dyżuru wykonywał pracę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 czerwca 2023 r.
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 25 czerwca 2019 r.

PYTANIE

Pracownikowi ustalono na okres 2 dni całodobowy dyżur, którego miejscem pełnienia była siedziba pracodawcy (prokuratury).

Czy pracownikowi za czas pełnienia dyżuru oprócz wynagrodzenia przysługuje zwrot kosztów dojazdów do siedziby prokuratury jako miejsca pełnienia dyżuru, oraz jak traktować czas ww. dojazdów na dyżur?

Kwestie pełnienia dyżurów nie są zostały uregulowane w regulaminie pracy, a czas pełnienia dyżuru w tym przypadku (dyżur wcześniej niezaplanowany) został uznany przez pracodawcę jako pracę w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z art. 29 ustawy z 16.09.1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, do którego w kwestii czasu pracy odwołują przepisy ustawy z 18.12.1998 r. o pracownikach sądów i prokuratury - pracownikowi za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego poza normalnymi godzinami pracy, w tym w porze nocnej oraz w niedziele i święta, przysługuje według jego wyboru czas wolny lub wynagrodzenie. Wypłata wynagrodzenia lub czas wolny następuje na wniosek pracownika w tym samym wymiarze jak liczba przepracowanych nadgodzin, z tym że czas wolny może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Ponadto, pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej (ustalonej w regulaminie pracy jako pracę wykonywaną pomiędzy godz. 22:00 a godz. 6:00 następnego dnia) przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej (§ 10 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 3.03.2017 r. w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX