Jak powinien postąpić organ nadzoru budowlanego w sprawie skargi dotyczącej dobudowanej pod koniec lat 90-tych stodoły do istniejącej od lat 80-tych obory?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 26 maja 2020 r.

PYTANIE

Jak powinien postąpić organ nadzoru budowlanego w sprawie skargi dotyczącej dobudowanej pod koniec lat 90-tych stodoły do istniejącej od lat 80-tych obory, przy czym w nowowybudowanej części obecnie hoduje się zwierzęta (bydło)?

Czy w związku z powyższym dokonano zmiany sposobu użytkowania stodoły na oborę?

Czy według definicji stodoła ma służyć jedynie do magazynowania plonów (siano, zboże) i magazynowania sprzętu rolniczego?

Niektóre definicje wskazują, że w niektórych regionach kraju stodoła była również użytkowana jako miejsce dla zwierząt gospodarskich. Brak jakichkolwiek dokumentów formalno-prawnych tychże budynków.

W jakim trybie należy prowadzić postępowanie?

Czy traktować sprawę jako rozbudowę obory i wtedy art. 48 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud.?

Wspomnieć należy, że przy oborze brak urządzeń typu płyta gnojowa czy zbiornik na odcieki.

Czy organ nadzoru winien nakazać wykonanie takich urządzeń?

Czy może to należy wyłącznie do kompetencji organu ochrony środowiska, który zajmuje się tą sprawą w kwestii składowanego obornika bezpośrednio na gruncie i wycieków na działkę sąsiednią (cmentarz)?

Ponadto na tej działce rozebrano budynek mieszkalny drewniany, ale również bez żadnych formalności.

Czy w ogóle prowadzić postępowanie do obiektu, którego już nie ma?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX