Jak odzyskać nadpłacony podatek, pobrany na podstawie pozostającej w obrocie prawnym decyzji UKS, w opisanej sytuacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak odzyskać pieniądze z urzędu skarbowego pobrane/wpłacone na podstawie pozostającej w obrocie prawnym decyzji UKS (NSA oddalił prawomocnie skargę na decyzję IS utrzymującą tą decyzję), które w szczególności: organ egzekucyjny (US) w części wyegzekwował, ale po upływie okresu przedawnienia, a w części uzyskał na podstawie wpłat do decyzji ratalnej, też wydanej po upływie okresu przedawnienia?

Decyzja UKS będąca podstawą tytułu wykonawczego została wydana jeszcze przed upływem okresu przedawnienia, zaś utrzymująca ją decyzja IS była wydana już po upływie okresu przedawnienia. Problem w tym (dla urzędu), że kwestia przedawnia zobowiązania podatkowego została wyjaśniona dopiero po rozstrzygnięciu NSA w Warszawie sprawy w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego, gdzie sąd jednoznacznie wskazał, że dochodzone w egzekucji administracyjnej zobowiązanie podatkowe przedawniło się wiele miesięcy przed wszczęciem tego postępowania. W konsekwencji przedmiotowe postępowanie egzekucyjne zostało umorzone. Urząd (zarówno działając, jako organ egzekucyjny, jak i wierzyciel) odmówił zwrotu tych środków. W szczególności w zwykłym piśmie stwierdził, że – cytat: "nie jest możliwy zatem ich zwrot na podstawie czynności materialno-technicznej w sytuacji, kiedy decyzja ta została utrzymana w mocy w drodze kontroli administracyjnej i sądowej po upływie nominalnego terminu przedawnienia i pozostaje w obiegu prawnym".

Czy w takiej sytuacji podatnik powinien złożyć wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty? Czy w razie złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty istnieje ryzyko, że organ odmówi zwrotu nadpłaty wskazując na przedawnienie prawa do stwierdzenia i zwrotu nadpłaty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX