Jak definiować pojęcie wzmożonego promieniowania naturalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2016 r.

PYTANIE

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym wymienione jest wzmożone promieniowanie jonizujące.

Czym jest wzmożone promieniowanie naturalne?

Czy zgłoszenie czynników rakotwórczych (promieniowania naturalnego) dotyczy również przetwórstwa odpadów z przetwarzania metali o podwyższonej zawartości izotopów?

Co w sytuacji, gdy stężenia promieniotwórcze mierzone są w reprezentatywnej próbce odpadów, a wyniki mieszczą się w progach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące nie podlega obowiązkowi uzyskania zezwolenia albo zgłoszenia, oraz przypadków, w których może być wykonywana na podstawie zgłoszenia?

Czy w takim wypadku również jest mowa o wzmożonym promieniowaniu naturalnym, które należy zgłosić zgodnie z rozporządzeniem w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX