Czy zarząd spółdzielni może zaliczyć otwór klatki schodowej do powierzchni użytkowej mieszkania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jackowski Szymon
Odpowiedzi udzielono: 9 września 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółdzielnia mieszkaniowa w ramach przygotowania do wyodrębnienia własności lokali wliczyła otwór klatki schodowej na drugim poziomie mieszkania lokatora do jego powierzchni użytkowej. Od kilku miesięcy lokator ponosi z tego tytułu zwiększone opłaty czynszowe pomimo tego, iż sam proces wyodrębniania nawet nie zaczął się. Lokator nie otrzymał pisemnego zawiadomienia o podjęciu uchwały, wyłożenia jej do wglądu, zachowania okresu składania zastrzeżeń do jej treści, itd. Na zadawane pytania otrzymuje jedynie ustne odpowiedzi, iż otwór klatki schodowej został wliczony do powierzchni użytkowej na podstawie wewnętrznej uchwały zarządu. Lokator nie otrzymał do tej chwili żadnego innego oficjalnego dokumentu w tej sprawie. Dotychczas otwór ten nie był zaliczany do powierzchni użytkowej oraz nie był od jego powierzchni płacony czynsz. Określenie "otwór klatki schodowej na II poziomie" oznacza otwór wykonany w podłodze II poziomu mieszkania lokatora (mieszkanie dwupoziomowe) umożliwiający wewnętrzną komunikację mieszkańców lokalu poprzez schody łączące poziom I i II. Powierzchnia omawianego otworu (klatki schodowej) nie została wliczona do powierzchni użytkowej lokalu w wydanym przydziale lokalu (WSPDL).

Czy zarząd spółdzielni może w ogóle zaliczyć wewnętrzny otwór wyjściowy na II poziom mieszkania do jego powierzchni użytkowej?

Czy może z powodu jak wyżej pobierać wyższe opłaty czynszowe powołując się na procedury rozpoczęcia wyodrębnienia własności lokali?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX