Czy wydać decyzję odmowną potwierdzającą prawo do świadczeń opieki zdrowotnej z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sabuda Anna
Odpowiedzi udzielono: 7 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do GOPS wpłynął wniosek ze szpitala o przyznanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na podstawie art. 54 ust. 4 u.ś.o.z.

Pacjent został przyjęty na oddział w trybie pilnym 29 stycznia 2024 r. Był bezrobotny, nie zarejestrowany w PUP. Spełniał wszystkie przesłanki do przyznania mu prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.

Wniosek ze szpitala wpłynął do GOPS 4 kwietnia 2024 i na dzień przeprowadzenia wywiadu środowiskowego oświadczył, że jest już zatrudniony w oparciu o umowę o pracę od 1 marca 2024 r. i w tym momencie przekracza już kryterium dochodowe.

Czy w związku z tym, że w dniu przyjęcia na oddział był bezrobotny bez prawa do świadczeń opieki zdrowotnej należy wydać decyzję potwierdzającą przyznanie prawa do ubezpieczenia do dnia podjęcia przez osobę pracy czy też powinien sam opłacić wystawiony rachunek przez Szpital i należy wydać decyzję odmowną z racji przekroczenia kryterium dochodowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX