Czy w przypadku gdy osoba prywatna zamierza wystąpić o pozwolenie wodnoprawne na przebudowę koryta cieku naturalnego na przekrój zamknięty, będzie musiała zawrzeć umowę z Wodami Polskimi na użytkowanie lub dzierżawę tego gruntu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 8 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku gdy osoba prywatna zamierza wystąpić o pozwolenie wodnoprawne na przebudowę koryta cieku naturalnego na przekrój zamknięty - zarurowanie (dł. powyżej 40 m), będzie musiała zawrzeć umowę z Wodami Polskimi na użytkowanie lub dzierżawę tego gruntu?

Osoba prywatna w 2021 r. nabyła działkę wydzieloną pod koryto otwarte, które w ewidencji gruntów i w księgach wieczystych było oznaczone symbolem W - grunty pod rowami. Umowa została sporządzona przez notariusza w maju 2021 r. Obecnie w trakcie sporządzania operatu wodnoprawnego wyszło na jaw, że jest to grunt pokryty wodami płynącymi administrowanymi przez PGW Wody Polskie. Jednak nadal w ewidencji gruntów i w księgach wieczystych grunt pod korytem wody płynącej, którą zamierza zarurować ta osoba prywatna, będzie widniał jako grunty pod rowami. Stan taki będzie trwał aż Wody Polskie nie uregulują stanu prawnego. Zarurowanie ma służyć do celów skomunikowania działek położonych po obu stronach otwartego koryta wód płynących i jednolitego zagospodarowania tego terenu - łąka.

Czy to będzie użytkowanie opisane w art. 261 ust. 1 pkt. 9?

Czy zatem po wykonaniu tego zarurowania właściciel nieruchomości, który dokonał zarurowania, zobowiązany będzie do zawarcia umowy użytkowania lub dzierżawy na grunt, na którym dokonał tego zarurowania zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym?

Czy osoba ta będzie obciążana opłatami z tytułu użytkowania takiego gruntu na rzecz Wód Polskich?

Jakie są opłaty za udostępnienie takiego gruntu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX