Czy przeniesienie warunków zawartych w jednej decyzji administracyjnej do drugiej decyzji administracyjnej jest poprawne i dopuszczalne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma uzyskała pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych stanowiących własność innego podmiotu ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. Ścieki przemysłowe powstają w związku z funkcjonowaniem instalacji, która jest eksploatowana na podstawie pozwolenia - zintegrowanego. Z uwagi na kształt obowiązujących przepisów, pomimo obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego, należało również uzyskać wspomniane pozwolenie wodnoprawne. Do pozwolenia zintegrowanego "przepisano" z pozwolenia wodnoprawnego dopuszczalne parametry ilościowo - jakościowe ścieków (np. ilość dobowa, dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń).

Czy takie podejście organu wydającego pozwolenie zintegrowane jest właściwe?

Czy "przepisywanie" warunków zawartych w jednej decyzji administracyjnej do drugiej decyzji administracyjnej jest poprawne i dopuszczalne?

Czy nie mamy tutaj do czynienia z występowaniem w obrocie prawnym dwóch rozstrzygnięć w tej samej sprawie? W takiej sytuacji w obiegu są dwie decyzje administracyjne, które częściowo regulują to samo zagadnienie (tutaj: dopuszczone ilości i skład ścieków przemysłowych).

Czy zamiast "przepisywania" do pozwolenia zintegrowanego konkretnych wymogów zawartych w pozwoleniu wodnoprawnym dopuszczalnym byłoby zapisanie w pozwoleniu zintegrowanym ogólnej formuły, mówiącej że zagospodarowanie ścieków przemysłowych powinno odbywać się na zasadach zgodnych z obowiązującym pozwoleniem wodnoprawnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX