Czy przedszkole opisane w pytaniu może połączyć dwa NIPy, pod którymi funkcjonuje, tak aby zachować ciągłość na potrzeby ZUS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 maja 2021 r.
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2020 r.

PYTANIE

Podatniczka prowadzi przedszkole niepubliczne pod dwoma NIPami: 1. Pierwszy NIP - 26.10.2017 r. - zostało wydane zaświadczenie o wpisaniu Przedszkola Niepublicznego do ewidencji niepublicznych szkół, organ prowadzący: osoba fizyczna (imię i nazwisko osoby). W tym czasie Urząd Miasta skierował wniosek do GUS o powołanie NIP i REGON dla Placówki. Jest zgłoszenie w GUS, wszystkie faktury i umowy na ten NIP, umowy z Pracownikami, zgłoszenie w ZUS Pracowników, PŁATNIK składek za Pracowników 2. Drugi NIP - działalność według PKD również przedszkole, wpis do CEIDG od 26.11.2018 r. - płatność i deklaracje za Pracowników PIT-4, płatność zaliczek i podatku PIT-36, płatnik ZUS za właściciela (w dacie 15-go, z uwagi na tą samą działalność). Podatniczka otrzymuje dotację oświatową, ale nie jest ona wystarczająca na pokrycie stałych kosztów przedszkola. Obecnie sytuacja przedszkola jest krytyczna. Czekamy na decyzję PFR na reklamację, bo z uwagi na brak zarejestrowanych w ZUS Pracowników pod NIP-em zgłoszonym w CEIDG - automatycznie została wydana decyzja negatywna. Sytuacja powyższa bardzo komplikuje funkcjonowanie przedszkola. Od samego początku z uwagi na brak wpisu do CEIDG - trudności z uzyskaniem finansowania zewnętrznego. Obecnie Podatnik otrzymał odmowę dofinansowania do wynagrodzeń Pracowników, bo według PUP nie jest mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu Prawa Przedsiębiorców (na 1 NIP -zatrudnia 7 Pracowników, ale nie ma wpisu do CEIDG, na 2 NIP - ma wpis do CEIDG, ale nie ma zatrudnionych Pracowników).

Proszę o odpowiedź w jaki sposób ,,połączyć" dwa NIPy, tak żeby zachować ciągłość w ZUS i żeby zostały prawidłowo spełnione wymogi do rejestracji i ciągłości tego rodzaju działalności oraz zachowania historii działalności do 2017 roku. Czy PUP prawidłowo wydał decyzję, w oparciu ogólnie o ustawę Prawo Przedsiębiorców, że Przedszkole nie ma statusu mikroprzedsiębiorcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX