Czy po przejęciu części zakładu pracy pracodawca przejmujący ma obowiązek utworzenia ZFŚS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Podgórska-Rakiel Ewa
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W spółce A obowiązuje układ zbiorowy pracy (UZP), który gwarantuje istnienie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Spółka B zatrudnia 10 pracowników, nie ma ZFŚS i nie jest też zainteresowana jego utworzeniem. Spółka B przejmuje część zakładu pracy spółki A i przejmuje 5 pracowników spółki A. Po dokonaniu przejęcia części zakładu pracy, w spółce B (ze względu na liczbę pracowników) nie będzie zachodziła konieczność utworzenia ZFŚS. Do 5 przejętych pracowników spółka B będzie miała obowiązek stosowania postanowień UZP (w tym tych dotyczących ZFŚS) przez okres roku od dnia przejęcia.

1. Czy w opisanej sytuacji (po przejęciu części zakładu pracy) spółka B będzie miała obowiązek utworzenia ZFŚS?

2. Czy obowiązek utworzenia ZFŚS i dokonywania odpisów dotyczy wyłącznie przejętych pracowników (5 osób), czy konieczne będzie utworzenie ZFŚS i dokonywanie odpisów od wszystkich pracowników spółki B (łącznie 15 osób, tj. pracowników dotychczasowych – 10 osób i 5 pracowników przejętych)?

3. Czy odpisy na ZFŚS muszą bezwzględnie być dokonywane od wszystkich pracowników spółki?

4. Czy jest możliwe, aby pracodawca przejmujący (spółka B) dokonywał odpisów na ZFŚS tylko od przejętych pracowników (w stosunku do których ma obowiązek stosować postanowienia UZP) i jednocześnie nie dokonywał takich odpisów od swoich dotychczasowych pracowników? Czy taka konstrukcja jest w ogóle możliwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX