Czy organ powinien podejmować działania w celu potwierdzenia, że osoba ma odprowadzane składki społeczne i zdrowotne z tytułu zatrudnienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w sytuacji, jeżeli od 01.01.2024 r. osoba, która będzie ubiegała się o świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach pozostaje w zatrudnieniu i oświadcza, że ma z tego tytułu odprowadzane składki społeczne i zdrowotne organ powinien podejmować dodatkowe działania w celu potwierdzenia powyższego?

Czy zasadnym jest w każdym przypadku, aby organ wystąpił do ZUS z wnioskiem o udostępnienie danych, który ma stanowić potwierdzenie, że rzeczywiście ma odprowadzane składki?

Według usług dostępnych w programie dziedzinowym system przewiduje możliwość ściągnięcia powyższych danych.

Czy naruszeniem będzie skorzystanie z ww. wydruków (są one stosowane w szczególności do zasiłków rodzinnych oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urlopu wychowawczego - wydruk potwierdzający, że są odprowadzane składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe)?

Czy wystarczającym jest uznanie, że skoro złożył oświadczenie pod odpowiedzialnością karną to nie należy dokonywać dodatkowych weryfikacji?

Czy, gdyby ograniczyć się do oświadczenia strony, co w sytuacji, jeżeli po jakimś okresie czasu okaże się, że ww. składek nie miał odprowadzanych?

Zgodnie z przepisami, to na organie spoczywa obowiązek odprowadzenia składek, jeżeli nie ma uprawnień z innego tytułu.

Czy w takiej sytuacji, należałoby ubezpieczyć osobę na bieżąco, czy nadpłacić mu składki od momentu, kiedy nie miał ich odprowadzanych (w takiej sytuacji organ jest zobowiązany zapłacić do ZUS odsetki)?

Kolejne pytanie dotyczy sytuacji, jeżeli strona na dzień składania wniosku ma odprowadzane składki, ponieważ pracuje. Po jakimś okresie czasu traci zatrudnienie, a tym samym tytuł do ubezpieczenia. Organ nie odprowadza składek, ponieważ nie zgłosił zmiany.

Czy w tym przypadku, należy zgłosić osobę od dnia pozyskania wiedzy o konieczności ubezpieczenia, czy też wstecz (również problem dotyczący odsetek)?

Całe zapytanie dotyczy świadczenia pielęgnacyjnego na nowych zasadach obowiązujących od stycznia 24 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX