Czy OPS powinien wystąpić o zwrot nieprzekazanych środków do sądu sprawującego nadzór nad komornikiem lub do prokuratury z wnioskiem o zapłatę przez komornika nieprzekazanych środków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Komornik umorzył postępowanie egzekucyjne w sprawie należności z FA uznając, że dłużnik spłacił całość zobowiązań - skarga została oddalona przez sąd (który - resztą słusznie - stwierdził, że fakt, iż komornik nie przekazał wierzycielowi należności wyegzekwowanych od dłużnika nie daje podstaw do dalszego prowadzenia egzekucji, bowiem dłużnik spełnił świadczenie przekazując je komornikowi). Ponieważ komornik nie przekazał środków, w OPS nadal istnieje zobowiązanie.

1. Co w tej sytuacji z tą należnością, czy OPS może nadal wykazywać ją jako zobowiązanie wobec budżetu?

Raczej oczywistym jest, że należności tej nie może dochodzić już od dłużnika.

2. Jeśli dłużnik dokona samodzielnej wpłaty, czy należy ją przyjąć na spłatę?

3. Dłużnik widnieje w rejestrach biur informacji gospodarczych, czy należy go usunąć?

4. Wobec komornika (a w zasadzie "w sprawie"), który nie przekazywał wpłat toczy się postępowanie karne.

Czy, kiedy i jakie kroki powinien podjąć OPS, np. wystąpić z jakimś wnioskiem o zwrot nieprzekazanych środków do sądu sprawującego nadzór nad komornikiem, wystąpić do prokuratury na etapie prowadzonego postępowania z wnioskiem o zapłatę przez komornika nieprzekazanych środków (aby w jednym postępowaniu karnym, czy dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania karnego, z powództwem cywilnym wobec komornika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX