Nowość Czy możliwe jest przekształcenie koryta cieku naturalnego na przekrój zamknięty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 8 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Co należy zrobić w przypadku gdy osoba prywatna zamierza wystąpić o pozwolenie wodnoprawne na przebudowę rowu na przekrój zamknięty (dł. powyżej 10 m), a jest to w rzeczywistości ciek naturalny wobec, którego prawa właścicielskie sprawuje PGW Wody Polskie?

Osoba prywatna w 2021 r. nabyła działkę wydzieloną pod koryto otwarte, które w ewidencji gruntów i w księgach wieczystych było oznaczone symbolem W - grunty pod rowami. Umowa została sporządzona przez notariusza w maju 2021 r. Obecnie w trakcie sporządzania operatu wodnoprawnego wyszło na jaw, że jest to grunt pokryty wodami płynącymi administrowanymi przez PGW Wody Polskie. Obecnie jest brak informacji, czy działka ta przeszła na rzecz PGW Wody Polskie na podstawie art. 528 pr.wod. Niemniej był to ciek wojewódzkiego zarządu melioracji i urządzeń wodnych, na początkowym odcinku i przez to nie były tam prowadzone prace utrzymaniowe przez WZMiUW. Częściowo ciek ten nie jest w ogóle wydzielony jako odrębna działka lub odrębny użytek.

Zatem czy w takim przypadku akt notarialny (umowa kupna-sprzedaży) był skuteczny?

Kto w takim wypadku jest właścicielem takiej działki?

Czy możliwe jest przekształcenie koryta cieku naturalnego na przekrój zamknięty (o długości prawie 50 m) i co jest wymagane?

Czy należy to traktować jako regulację wód, co wymagałoby decyzji środowiskowej, czy może jako wykonanie innej budowli, ale takiej która nie wymaga decyzji środowiskowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX