Czy istnieje jakakolwiek droga prawna pozwalająca na odzyskanie środków pieniężnych pobranych w trybie egzekucji administracyjnej oraz wpłaconych w związku z wydaną decyzją ratalną przez US, w opisanej sytuacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 18 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik złożył do US wniosek o zwrot środków pieniężnych: pobranych w trybie egzekucji administracyjnej, jak i wpłaconych w związku z wydaną decyzją ratalną przez US. Kwoty pobrane/wpłacone zostały określone pozostającą wciąż w obrocie prawnym decyzją UKS (NSA oddalił skargę na decyzję IS utrzymującą w mocy tę decyzję).

Podstawą do złożenia tego wniosku był wyrok NSA rozstrzygający, że ww. zob. podatkowe uległo przedawnieniu. Wskutek bowiem złożonego wniosku o umorzenie post. egzekucyjnego, którego podstawą było wykazanie, że zobowiązanie podatkowe określone decyzją UKS uległo przedawnieniu na etapie odwołania od tej decyzji, jak i wdrożonego postępowania odwoławczego i sądowo-administracyjnego, NSA finalnie uchylił zaskarżone postanowienie IS i nakazał umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Zasadniczo problem związany jest z tym, że kwestia przedawnienia zobowiązania podatkowego została wyjaśniona dopiero po rozstrzygnięciu NSA w Warszawie sprawy w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego, gdzie sąd jednoznacznie wskazał, że dochodzone w egzekucji administracyjnej zob. podatkowe przedawniło się przed wszczęciem tego postępowania. Niestety Urząd (zarówno działając, jako organ egzekucyjny, jak i wierzyciel) odmawia zwrotu tych środków.

Pierwotnie, w piśmie stwierdził, że – cytat:,,nie jest możliwy zatem ich zwrot na podstawie czynności materialno-technicznej w sytuacji, kiedy decyzja ta została utrzymana w mocy w drodze kontr. administracyjnej i sądowej po upływie terminu przedawnienia i pozostaje w obiegu prawnym". Po zmianie żądania i złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia i zwrotu nadpłaty, organ postanowieniem odmówił wszczęcia tego postępowania, znów wskazując, że przeszkodą jest pozostawanie w obrocie prawnym decyzji wymiarowej.

Czy istnieje jeszcze prawo administracyjne dająca szansę na odzyskanie tych środków?

Wzruszenie decyzji wymiarowej w trybie nadzwyczajnym nie jest możliwe. Poza dyskusją jest, że US wyegzekwował przedawniony podatek, a ewentualny proces przed sądem powszechnym o odszkodowanie będzie długi i kosztowny.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX