Czy do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę linii elektroenergetycznej wymagane jest uzyskanie zgód wodnoprawnych w zakresie rozbiórki linii 220 kV nad ciekami wodnymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę linii elektroenergetycznej - rozpatrywanego w trybie ustawy z 24.07.2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych - wymagane jest uzyskanie zgód wodnoprawnych w zakresie rozbiórki ww. linii 220 kV nad ciekami wodnymi (art. 17 ust. 1 pkt 3 lit. b oraz art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod.)?

Wskazać należy, że w wyniku zamierzenia tj. rozbiórki linii nie dojdzie do ingerencji w istniejące urządzenia wodne tj. wykonywania rozbiórki linii (jej przewodów) nad ciekami wodnymi następuje bez konieczności ingerencji w urządzenia wodne. Zatem jeśli art. 17 ust. 1 pkt 3 lit. b pr. wod. odnosi się do realizacji prowadzenia linii elektroenergetycznych przez wody powierzchniowe oraz przez wały przeciwpowodziowe, to nie jest to tożsame zamierzenie budowlane jak rozbiórka linii, gdyż w wyniku rozbiórki obiekt przestaje dalej funkcjonować. Zatem mając na względzie wykładnie literalną, ww. zdanie o prowadzeniu linii energetycznych przez wody w wypadku realizacji prac rozbiórkowych nie powinno spełniać ww. przesłanek. Podobnie prace rozbiórkowe nie są tożsame z realizacją prac opisanych w art. 388 ust. 10 pr. bud. tj. dla konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz art. 394 ust. 1 pkt 3 pr. wod., gdyż prace rozbiórkowe nie oznaczają prowadzenia linii elektroenergetycznej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX