Co powinien zrobić OPS jeżeli o potwierdzenie prawa do świadczeń zdrowotnych zwróciły się wobec tej samej osoby dwa szpitale?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Szpital X zwrócił się do OPS o wydanie decyzji wskazanej w art. 54 ustawy z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1398 z późn. zm.). Po tygodniu z takim samym wnioskiem co do tej samej osoby zwrócił się Szpital Y, ponieważ pacjent będący dalej w ciężkim stanie został przeniesiony do tego szpitala ze Szpitala X. Mając na względzie powyższe - są dwa wnioski od dwóch różnych szpitali, złożone w różnym czasie. OPS - wyłącznie z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego przez pacjenta (jednoosobowe gospodarstwo, nie jest nigdzie ubezpieczony - nie pracuje, ale jest właścicielem około 2,5 ha przeliczeniowych - dochód przekracza 800 złotych) - będzie musiał wydać decyzję odmowną.

W takich okolicznościach:

1) OPS wydaje dwie decyzje - jedną dla Szpitala X, drugą dla Szpitala Y - i każdą z tych decyzji przesyła do wiadomości pacjenta. Odwołanie może wnieść każdy ze szpitali osobno, ale pacjent nie może:

2) OPS wydaje dwie decyzje - jedną dla Szpitala X, drugą dla Szpitala Y - i żadnej z tych decyzji nie przesyła do wiadomości pacjenta, ponieważ pacjent nie jest stroną. Odwołanie może wnieść każdy ze szpitali osobno, ale pacjent nie może;

3) OPS wydaje jedną decyzję - stroną jest pacjent, a decyzje są przesyłane tylko do wiadomości Szpitala X i Szpitala Y. Odwołanie może wnieść pacjent, ale żaden szpital nie może?

Dodatkowo - jeśli wariant 1 jest poprawny - to czy pacjent może wnieść odwołanie, jeśli nie zgadza się z decyzją (co jest oczywiste, ponieważ będzie musiał płacić).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX