Co oznacza brak dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2023 r.
Autor odpowiedzi: Zimna Tamara
Odpowiedzi udzielono: 25 września 2022 r.

PYTANIE

Co należy rozumieć pod pojęciem "braku dostępności do lekarza medycyny pracy" w świetle art. 12a ust. 3 1 i ust 4 2 u.covid.

Czy długie terminy oczekiwania na badanie uzasadniają "brak dostępności"?

Czy zaniechanie ze strony podmiotu leczniczego świadczenia tych usług także uzasadnia przyjęcie "braku dostępności"?

Czy wówczas badania wstępne oraz kontrolne pracowników, w tym również na stanowiskach z zagrożeniami, w przypadku gdy do podmiotu leczniczego z takim wnioskiem zwróci się pracodawca, może wykonać "inny lekarz", tj. lekarz nie wpisany do rejestru lekarzy uprawnionych prowadzonego przez WOMP, np. lekarz po stażu podyplomowym?

Jeśli tak, to czy pomimo znacznego uproszczenia trybu zlecania przez pracodawcę badań i możliwości ich wykonania, nadal obowiązują takiego lekarza, który w przeszłości badań profilaktycznych nie wykonywał i nie miał w tym zakresie przeszkolenia, wymogi formalne zawarte w r.b.l.p. (tj. wymóg skierowania na badanie na druku wg. specjalnego wzoru oraz wpis do rejestru wydanych orzeczeń?

Czy badanie musi być zapisane na karcie badania na druku wg. r.d.m.m.p. czy można do tego użyć programów gabinetowych, które nie przewidują wszystkich pozycji zawartych w karcie badania profilaktycznego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX