Krywan Tomasz, Zgoda na przekazanie środków zgromadzonych na wskazanym przez podatnika rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 października 2021 r.
Autorzy:

Zgoda na przekazanie środków zgromadzonych na wskazanym przez podatnika rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek

Zgoda na przekazanie środków zgromadzonych na wskazanym przez podatnika rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek

Zgoda na przekazanie środków zgromadzonych na wskazanym przez podatnika rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek

Procedura określa kolejne etapy uzyskiwania zgody na przekazanie środków zgromadzonych na wskazanym przez podatnika rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek.

Zgoda na przekazanie środków zgromadzonych na wskazanym przez podatnika rachunku VAT na wskazany przez niego rachunek podatnik lub podmiot niebędący podatnikiem podatnik lub podmiot niebędący podatnikiem czy naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi posiadanie przez podatnika określonej przepisami zaległości? naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję o odmowie wyrażenia zgodny na zgromadzonych na rachunku VAT czy są to wyłącznie zaległości podatkowe objęte decyzją o ich odroczeniu lub rozłożeniu na raty? naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję o odmowie wyrażenia zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT w wysokości posiadanej przez podatnika zaległości w podatkach i określonych przepisami należnościach (za wyjątkiem zaległości podatkowych objętych decyzją o ich odroczeniu lub rozłożeniu na raty) wraz z odsetkami za zwłokę oraz – jeżeli kwota wskazana we wniosku i znajdująca się na rachunku VAT przekracza kwotę zaległości w podatkach i określonych przepisami należnościach wraz z odsetkami – postanowienie w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT naczelnik urzędu skarbowego wydaje postanowienie w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT podatnik lub podmiot niebędący podatnikiem chce przekazać środki zgromadzone na rachunku VAT na wskazany rachunek złożenie wniosku przeprowadzenie postępowania w sprawie wydania zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT czy wniosek złożył podatnik lub podmiot niebędący podatnikiem posiadający środki na rachunku VAT? czy naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi wystąpienie przesłanki odmowy wyrażenia zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT? tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: podatnik lub podmiot niebędący podatnikiem chce przekazać środki zgromadzone na rachunku VAT na wskazany rachunek

Z dniem 1.07.2018 r. do przepisów o VAT został wprowadzony mechanizm podzielonej płatności. Jego istotą jest rozdzielenie płatności za nabyty towar lub usługę w taki sposób, że część zapłaty odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, pozostała zaś część odpowiadająca kwocie VAT - na specjalne konto dostawcy (tzw. rachunek VAT), którego środkami dostawca może dysponować w bardzo ograniczony sposób (więcej na temat rachunku VAT). Dzięki temu dostawca - zważywszy że nie będzie otrzymywał całej kwoty brutto od nabywcy na swój „zwykły” rachunek bankowy - nie będzie mógł przy przeprowadzaniu transakcji gospodarczych, mających na celu wyłudzanie VAT, szybko „zniknąć”, zatrzymując dla własnych korzyści należny VAT.

Cechą charakterystyczną rachunków VAT jest możliwość ich uznawania i obciążania wyłącznie kwotami wskazanymi przepisami art. 62b ustawy z 29.08.1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 2488 ze zm.) - dalej pr. bank. (przepisy te będą odpowiednio stosowane do rachunków VAT prowadzonych przez SKOK-i). Uznawanie rachunków VAT i obciążanie ich innymi niż wskazane tymi przepisami kwotami jest niedopuszczalne.

Jak przy tym wynika z art. 62b ust. 2 pkt 8 pr. bank., wyjątkowo jest dopuszczalne przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy podatnika (a od 1.01.2021 r. także niektórych podmiotów niebędących podatnikami, np. organów egzekucyjnych), który nie jest innym rachunkiem VAT (tj. nie jest rachunkiem VAT prowadzonym przez inny bank lub SKOK). Następuje to za zgodą naczelnika urzędu skarbowego. Zasady, na jakich uzyskanie takiej zgody będzie możliwe, określają przepisy art. 108b ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) - dalej u.p.t.u.

Krok: złożenie wniosku

Zgoda na przekazanie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy podatnika, który nie jest innym rachunkiem VAT, jest przede wszystkim wyrażana na wniosek podatnika. Wniosek ten - poza danymi wymaganymi dla każdego podania (zob. art. 168 § 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa, Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.) - musi zawierać określenie wysokości środków zgromadzonych na rachunku VAT, jaka ma zostać przekazana (zob. art. 108b ust. 2 u.p.t.u.). W praktyce podatnik we wniosku, o którym mowa, wskazuje górną granicę tej kwoty, ponieważ złożenie tego wniosku nie blokuje możliwości wykorzystywania środków zgromadzonych na rachunku VAT do np. zapłaty kontrahentom. Oznacza to, że kwota zgromadzona na rachunku VAT na dzień realizacji postanowienia w sprawie wyrażenia zgody może być inna niż kwota na dzień złożenia wniosku.

Od 1.01.2021 r. z wnioskiem, o którym mowa, może wystąpić również – jak stanowi art. 108b ust. 8 u.p.t.u. – podmiot niebędący podatnikiem:

1) posiadający środki na rachunku VAT,

2) nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.