Bartosiewicz Adam, Rozliczenie PCC przez podatnika

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2014 r.
Autorzy:

Rozliczenie PCC przez podatnika

Rozliczenie PCC przez podatnika

Rozliczenie PCC przez podatnika

Procedura ma na celu określenie zasad rozliczania podatku od czynności cywilnoprawnych przez podatnika.

Krok: dokonanie czynności cywilnoprawnej

Przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych są określone w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 295 z późn. zm.) - dalej u.p.c.c., czynności cywilnoprawne. Z ich dokonaniem łączy się powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Krok: przed notariuszem

W podatku od czynności cywilnoprawnych co do zasady obowiązuje zasada samoobliczenia podatku. Jeśli jednak czynność jest dokonywana przed notariuszem, to wówczas notariusz jest płatnikiem tego podatku i to za jego pośrednictwem odbywa się rozliczenie podatku.

Istotne jest to, aby czynności przed płatnikiem (notariuszem) dokonywał podmiot, który jest podatnikiem. Jeśli czynności dokonuje inny podmiot, to notariusz nie jest wówczas płatnikiem, Zob. przykładowo wyrok NSA z 3.06.2016 r., II FSK 1209/14: "Wobec tego, że obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umownego ustanowienia służebności przesyłu (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit i, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 6 i art. 6 pkt 6 u.p.c.c.) ciąży na nabywającym prawo służebności (przedsiębiorcy przesyłowym), to nie można uzależniać sporządzenia aktu notarialnego zawierającego oświadczenie właściciela nieruchomości, który to prawo ustanawia od zapłaty przez niego podatku. W takiej sytuacji zgodnie z art. 10 ust. 1 u.p.c.c. obowiązek złożenia deklaracji podatkowej oraz zapłaty wykazanego w niej podatku obciąża przedsiębiorcę przesyłowego".

Rozliczenie PCC przez podatnika podatnik podatnik dokonanie czynności cywilnoprawnej zapłata podatku przed notariuszem złożenie deklaracji rozliczenie podatku przez płatnika tak nie