Krywan Tomasz, Moment zaliczenia wynagrodzeń ze stosunku pracy do kosztów uzyskania przychodów

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2017 r.
Autorzy:

Moment zaliczenia wynagrodzeń ze stosunku pracy do kosztów uzyskania przychodów

Moment zaliczenia wynagrodzeń ze stosunku pracy do kosztów uzyskania przychodów

Moment zaliczenia wynagrodzeń ze stosunku pracy do kosztów uzyskania przychodów

Procedura pozwala ustalić, kiedy można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia ze stosunku pracy (a także ze stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy).

Moment zaliczenia wynagrodzeń ze stosunku pracy do kosztów uzyskania przychodów podatnik podatnik wynagrodzenie stanowi koszt uzyskania przychodów miesiąca, za który jest należne wynagrodzenie stanowi koszt uzyskania przychodów miesiąca, w którym zostało wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika pracownikowi należne jest wynagrodzenie ze stosunku pracy czy wynagrodzenie zostało pracownikowi wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie? tak nie

Krok: pracownikowi należne jest wynagrodzenie ze stosunku pracy

Wynagrodzenia ze stosunku pracy (a także ze stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy) stanowią - zależnie od tego, kiedy zostały wypłacone - koszty uzyskania przychodów pracodawców w miesiącu, za który są należne, albo w miesiącu, w którym zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracowników.

Zasady te mają zastosowanie do wszystkich wynagrodzeń pracowników, w tym do wynagrodzeń pracowników bezpośrednio produkcyjnych. Stanowisko takie reprezentują zarówno organy podatkowe (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 kwietnia 2012 r., IBPBI/2/423-15/12/AK czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 listopada 2014 r., ILPB3/423-422/14-3/EK), jak i sądy administracyjne (zob. przykładowo wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 lutego 2014 r., I SA/Po 711/13).

Zasady te dotyczą przy tym nie tylko kosztów wynagrodzeń miesięcznych, ale także kosztów nagród rocznych. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 października 2015 r., IBPB-1-3/4510-250/15/APO, „wydatki na wypłatę nagrody rocznej mogą zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia są należne, tj. w miesiącu grudniu 2014 r. (choć ich wypłata miała miejsce dopiero 16 stycznia 2015 r.), bowiem ich wypłata nastąpiła w terminie wynikającym z regulacji dotyczących wynagrodzeń obowiązujących u Wnioskodawcy, tj. z regulaminu wynagradzania”.

Należy przy tym zastrzec, że możliwość zaliczania wynagrodzeń do kosztów uzyskania przychodów miesiąca, za który są należne, nie dotyczy wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, w szczególności umów o dzieło oraz umów zleceń. Koszty takich wynagrodzeń stanowią – w świetle art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., zawsze koszty uzyskania przychodów miesięcy, w których zostały wypłacone (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2012 r., ILPB4/423-470/11-2/ŁM).

Krok: czy wynagrodzenie zostało pracownikowi wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie?

To, kiedy wynagrodzenie ze stosunku pracy stanowi koszt uzyskania przychodów - zależy od tego, czy zostało ono wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy lub umowy o pracę.