WPI/200000/43/1335/2017 - Osiągnięcie wieku emerytalnego a składki ubezpieczenia społeczne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 listopada 2017 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1335/2017 Osiągnięcie wieku emerytalnego a składki ubezpieczenia społeczne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2168) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 16 listopada 2017 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej z chwilą uzyskania wieku emerytalnego.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2017 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy - (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni w opisie stanu faktycznego wskazała, iż prowadzi działalność gospodarczą od dnia 15.02.2003 r. W trakcie zakładania firmy była uprawniona do renty inwalidzkiej, a po śmierci męża otrzymywała rentę rodzinną. Z tytułu działalności gospodarczej opłacała obowiązkową składkę na ubezpieczenie społeczne. Wraz z ukończeniem 60 roku życia nadal była zgłoszona w ZUS do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (emerytalnego, rentowego i wypadkowego) z tytułu działalności. Wnioskodawczyni wskazała, że z wnioskiem o emeryturę wystąpiła dnia 07.08.2017 i ZUS Oddział w (...) wydał decyzję o przyznaniu emerytury dnia 22.08.2017 nr znak

Z dniem 01.08.2017 r. czyli z datą przyznania emerytury Wnioskodawczyni wyrejestrowała się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowego i wypadkowego) z tytułu działalności i od tej chwili opłaca jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Zdaniem Wnioskodawczyni należało się wyrejestrować z ubezpieczenia społecznego już z chwilą uzyskania wieku emerytalnego czyli z chwilą ukończenia 60 roku życia.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Osoby te podlegają tym ubezpieczeniom, w myśl art. 13 pkt 4 przywołanej ustawy od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Ubezpieczenie chorobowe natomiast dla tych osób jest dobrowolne (art. 11 ust. 2).

W myśl art. 9 ust. 5 powyższej ustawy osoby prowadzące pozarolniczą działalność, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, z tytułu tej działalności podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie. W przypadku przystąpienia do tych ubezpieczeń, obejmowane są również ubezpieczeniem wypadkowym. Natomiast osoby te z mocy ustawy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Co jednak istotne, przepis art. 9 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych odnosi się w swojej treści jedynie do osób mających ustalone prawo do emerytury. Przepis ten nie obejmuje natomiast swoim zakresem osób, które ukończyły wiek emerytalny, tj. 60 lat. Oznacza to, iż osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, pomimo uzyskania wieku emerytalnego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności. Uzyskanie wieku emerytalnego nie może być utożsamiane z ustaleniem prawa emerytury, co w konsekwencji oznacza, że osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega z tytułu tej działalności obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu) do czasu ustalenia prawa do emerytury.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 16 listopada 2017 r. wskazujące, że z chwilą uzyskania wieku emerytalnego Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, uznać należy za nieprawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl