WIA-2023-00041 - WIA - wyrób nowatorski (wyroby tytoniowe)

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 czerwca 2023 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu WIA-2023-00041 WIA - wyrób nowatorski (wyroby tytoniowe)

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.) w związku z art. 6 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1, pkt 36, art. 3, art. 7d ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 143 z późn. zm.).

UZASADNIENIE

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku akcyzowym, wyroby nowatorskie, to wyroby będące:

a)

mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy,

b)

mieszaniną, o której mowa w lit. a, oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych

- inne, niż wyroby, o których mowa w art. 98 ust. 1 i art. 99a ust. 1, które dostarczają aerozol bez spalania mieszaniny.

Zgodnie z treścią art. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, a także do wiążących informacji akcyzowych (...) stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN) zgodną z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 07.09.1987, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str.382, z późn. zm.). W myśl art. 3 ust. 2 ww. ustawy, zmiany w Nomenklaturze Scalonej (CN) nie powodują zmian w opodatkowaniu akcyzą wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, jeżeli nie zostały określone w niniejszej ustawie.

Pozycja 47 w załączniku nr 1 do ww. ustawy, zawierającym wykaz wyrobów akcyzowych, wskazuje, że wyrobami akcyzowymi są wyroby nowatorskie, bez względu na kod CN.

Przedmiotem niniejszej decyzji jest wyrób o nazwie handlowej (...)*, który zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, ma postać (...)*. Zdaniem Wnioskodawcy ww. wyrób jest wyrobem nowatorskim w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku akcyzowym.

Strona do wniosku o wydanie decyzji WIA załączyła sprawozdanie z badań ((...)* z dnia (...)* r.) produktu, który zgodnie z jej oświadczeniem dotyczy wyrobu o takich samych właściwościach, różniącego się jedynie smakiem.

Badania laboratoryjne przeprowadzone przez Dział Laboratorium Celne Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku (sprawozdanie nr (...)* z dnia (...)* r.) wykazały, że badaną próbkę stanowią (...)*.

(...)*. Przeprowadzone badanie przydatności tytoniu do palenia wykazało że ww. produkt nie nadaje się do palenia, natomiast w badaniu zdolności wytwarzania aerozolu glikolowo-glicerynowego przez nowatorskie wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych stwierdzono powstanie aerozolu glikolowo-glicerynowego.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że produkt będący przedmiotem złożonego wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej spełnia definicję wyrobu nowatorskiego określoną w art. 2 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy o podatku akcyzowym ponieważ zawiera mieszaninę, w której składzie znajduje się tytoń, i która dostarcza aerozol bez spalania mieszaniny, co oznacza, że należy uznać go za wyrób nowatorski, a tym samym wyrób akcyzowy ujęty w poz. 47 załącznika nr 1 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.

(...)* - dane zastrzeżone

Opublikowano: www.kis.gov.pl