US.IV-443/04/2004/VAT - Darowizna całego przedsiębiorstwa prowadzonego przez spółkę

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lutego 2004 r. Izba Skarbowa w Lublinie US.IV-443/04/2004/VAT Darowizna całego przedsiębiorstwa prowadzonego przez spółkę

Pytanie podatnika

Prowadzę działalność gospodarczą samodzielnie i jestem podatnikiem VAT niekorzystającym ze zwolnienia. Prowadzę również działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, w której posiadam 98% udziałów, a 2% posiada moja mama. Z uwagi na znacznie utrudnione wykonywanie obowiązków wspólnika względem spółki (znaczna odległość miejsca prowadzenia działalności od miejsca zamieszkania wspólniczki, podeszły wiek, ogólny stan zdrowia), co godzi w prawidłowość zarządzania majątkiem, podjęliśmy decyzję o darowiźnie całego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC prowadzonego przez spółkę na moją rzecz. Na mocy jednej umowy darowizny otrzymałbym od spółki zupełnie wszystkie składniki majątku należące do jej majątku oraz przejąłbym wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorstwa, w tym zatrudnienie wszystkich pracowników. W szczególności przejąłbym wszystkie składniki majątku trwałego (środki trwałe i wyposażenie), towary handlowe, należności i zobowiązania, w tym obciążenia, umowy gospodarcze, w tym umowy najmu, a także firmę (spółka jawna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów). W związku z powyższym jakie obowiązki podatkowe ciążą na spółce oraz na mnie w zakresie podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn?

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika opisanej w zapytaniu z dnia 16 stycznia 2004 r. Informacji udzielono na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.)

1) PODATEK VAT. Spółka jawna, będąca podatnikiem podatku VAT, na mocy umowy darowizny zbywa na rzecz jednego udziałowca spółki wszystkie składniki majątku tj. środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe, należności i zobowiązania, obciążenia, umowy gospodarcze oraz wszystkie prawa i obowiązki stanowiące składniki prowadzonego przedsiębiorstwa. Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Definicję przedsiębiorstwa określa art. 55 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest to zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym, iż przedsiębiorstwo w rozumieniu cyt. przepisu nie może stanowić towaru w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o VAT, darowizny (wymieniona w art. 2 ustawy), których przedmiotem jest przedsiębiorstwo, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach podziela stanowisko podatnika, iż w zakresie podatku VAT wystąpi u podatnika obowiązek korekty podatku naliczonego w stosunku do zakupów kosztowych, natomiast towary handlowe winien podatnik opodatkować na zasadach określonych w art. 6a ustawy o VAT.

2) PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH. W kwestii dotyczącej obowiązku uiszczenia podatku dochodowego w związku z odejściem ze spółki jawnej wspólnika, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego - stanowisko podatnika w tej sprawie jest niewłaściwe. Występujący ze spółki jawnej wspólnik będzie zobowiązany do zapłacenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu ustalonego w sposób określony w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) Dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej wg cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Dla wspólnika występującego ze spółki będzie to bowiem likwidacja prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólnik ten może podarować swój udział wspólnikowi, który będzie kontynuował działalność gospodarczą.

3) PODATEK OD SPADKÓW I DAROWIZN. Z opisanego stanu faktycznego (przewidywanego) wynika, że podatnik istotnie byłby uprawniony do zwolnienia od podatku na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89, z późn. zm.) wobec spełnienia kryteriów zarówno przedmiotowych jak i podmiotowych wskazanych w tym przepisie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl