SPS-023-9392/09 - Zasady przyznawania renty rodzinnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 czerwca 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-9392/09 Zasady przyznawania renty rodzinnej.

W odpowiedzi na wystąpienie Pana Marszałka z dnia 8 maja 2009 r., znak: SPS-023-9392/09, dotyczące interpelacji pana posła Piotra Józefa Klima w sprawie renty rodzinnej dla studenta seminarium duchownego przedstawiam, co następuje.

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.) prawo do renty rodzinnej przysługuje dzieciom do momentu ukończenia 16 r. życia. Jednakże w przypadku gdy dziecko po osiągnięciu 16 r. życia nadal kształci się w szkole, spełnia warunki do pobierania renty rodzinnej do ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia wieku 25 lat życia.

Zatem bez względu na rodzaj szkoły, do której uczęszcza uprawniony, ukończenie 25 r. życia powoduje ustanie prawa do renty rodzinnej, chociażby do osiągnięcia wieku nie zakończył on procesu zdobywania wykształcenia. Wyjątkiem od tej regulacji jest art. 68 ww. ustawy, z którego treści wynika, iż jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

W związku z faktem, iż w obowiązujących przepisach prawnych nie ma przepisów szczególnych, które określałyby, w sposób preferencyjny, uprawnienia do renty rodzinnej dla studentów seminariów duchownych, w przedmiotowym zakresie obowiązują przepisy jak dla ogółu ubezpieczonych. Stworzenie regulacji, które traktowałyby w sposób uprzywilejowany wybraną grupę uprawnionych byłoby sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa.

Wyrażam nadzieję, że przedstawione wyjaśnienia uzna Pan Marszałek za wystarczające.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl