SPS-023-3345/06 - Możliwości zwiększenia skali odpisów 1% przez podatników na rzecz organizacji pożytku publicznego

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 14 lipca 2006 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-3345/06 Możliwości zwiększenia skali odpisów 1% przez podatników na rzecz organizacji pożytku publicznego

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3345 w sprawie możliwości zwiększenia skali odpisów 1% przez podatników na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na wystąpienie Wicemarszałka Sejmu Pana Marka Kotlinowskiego z dnia 22 czerwca 2006 r., nr SPS-023-3345/06, przy którym załączono interpelację Pana Posła Jacka Tomczaka "w sprawie możliwości zwiększenia skali odpisów 1% przez podatników na rzecz organizacji pożytku publicznego", uprzejmie wyjaśniam.

Podstawę prawną zmniejszenia podatku o 1%, w związku z wpłatami dokonanymi na rzecz organizacji pożytku publicznego, stanowi art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".

Stosownie do postanowień powołanego artykułu podatek dochodowy podlega zmniejszeniu, jeżeli podatnik dokonał darowizny pieniężnej na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego.

Omawiane zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, przy czym limit odliczenia wynosi 1% podatku należnego, wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zmniejszenie stosuje się, jeżeli dokonane wpłaty:

1) zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata,

2) nie zostały odliczone od dochodu, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy (tj. na podstawie przepisu regulującego odliczenia darowizn) oraz od przychodu lub podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mają możliwość wyboru sposobu opodatkowania. Mogą bowiem podjąć decyzję o opodatkowaniu osiąganych dochodów na ogólnych zasadach według skali podatkowej albo według 19% stawki podatku, bądź jednej z form określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn zm.), tj. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, bądź kartą podatkową.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż zmniejszenia podatku na zasadach określonych w art. 27d ust. 1 ustawy podatnik dokonuje jedynie w zeznaniu, dla którego podstawę składania stanowią postanowienia art. 45 ust. 1 ustawy (formularze PIT-36 i PIT-37), tj. gdy opodatkowuje swoje dochody według skali podatkowej. Ponadto, aby podatnik mógł zmniejszyć swój podatek o 1%, musi najpierw sam dokonać wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego.

Analogiczne rozwiązania dotyczą podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zmniejszających należny podatek na podstawie art. 14a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (zeznanie roczne PIT-28).

W aktualnym stanie prawnym ustawa nie przewiduje natomiast możliwości zmniejszenia podatku dochodowego w przypadku wyboru opodatkowania według 19% stawki podatku, co wywołuje liczne postulaty podatników w kierunku zmiany tych regulacji.

Wychodząc naprzeciw tym postulatom, przyjęty przez Radę Ministrów dnia 6 czerwca 2006 r. projekt zmian ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawo do przekazania 1% podatku należnego przyznaje również podatnikom, którzy wybrali opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według 19% stawki podatku na podstawie art. 30c ustawy. Prawo to projekt przyznaje także podatnikom osiągającym dochody z kapitałów pieniężnych wymienionych w art. 30b ustawy.

Ponadto projekt realizuje - zgłaszany również przez Pana Posła - postulat obciążenia organów skarbowych obowiązkiem przekazania 1% podatku na rzecz wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego. Organ podatkowy przekaże 1% podatku na rzecz wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego po jego pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego. Proponuje się, aby podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym podawał jedynie dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego (nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego), której konto chciałby zasilić, oraz numer jej rachunku bankowego. Projekt zakłada, że wykaz organizacji pożytku publicznego określał będzie w drodze obwieszczenia Minister Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Wejście w życie zmian dotyczących pomniejszania podatku o wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego projekt przewiduje od dnia 1 stycznia 2007 r. Należy jednak mieć na uwadze, że ostateczny kształt tych zmian i ich wejście w życie nastąpi po uchwaleniu przez parlament.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl