SPS-023-24077/11 - Stanowisko MPiPS w sprawie zasad przejścia osób pozostających w zaopatrzeniowym systemie emerytalnym na pracowniczy system emerytalny w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 września 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-24077/11 Stanowisko MPiPS w sprawie zasad przejścia osób pozostających w zaopatrzeniowym systemie emerytalnym na pracowniczy system emerytalny w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

W powszechnym systemie emerytalnym uregulowanym przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) przyjęto zasadę, zgodnie z którą przy ustalaniu uprawnień do emerytury i obliczaniu jej wysokości nie uwzględnia się okresów służby żołnierzy zawodowych, jeżeli z tytułu tej służby ustalone zostało prawo do emerytury wojskowej, uregulowanej przepisami ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 z późn. zm.).

Okres służby jest uwzględniany przy ustalaniu uprawnień do emerytury z powszechnego systemu emerytalnego i obliczaniu jej wysokości jako okres składkowy tylko tym byłym żołnierzom, którzy nie nabywają prawa do emerytury wojskowej na podstawie przepisów ustawy zaopatrzeniowej. Przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 8, poz. 38) umożliwiono emerytowanym żołnierzom przyznanie emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na zasadach i w wysokości określonej w ustawie emerytalnej.

Na podstawie obowiązujących regulacji emerytowani żołnierze legitymujący się okresami ubezpieczenia z tytułu wykonywanej pracy mogą występować o przyznanie prawa do emerytury z powszechnego systemu emerytalnego, jeżeli spełniają wymagane w tym systemie warunki. Osobom tym przy ustalaniu prawa do emerytury oraz obliczeniu jej wysokości nie uwzględnia się jednak okresu służby z uwagi na ustalone prawo do emerytury wojskowej.

W powszechnym systemie emerytalnym przyjęto także zasadę, zgodnie z którą w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń wypłaca się jedno z tych świadczeń - wyższe lub wybrane przez tę osobę. Ta zasada stosowana jest również do osoby uprawnionej do emerytury wojskowej i do emerytury z powszechnego systemu emerytalnego. W związku z tym w razie zbiegu prawa do dwóch świadczeń, jak przykładowo emerytury wojskowej i emerytury z powszechnego systemu emerytalnego, osobie zainteresowanej wypłacane jest jedno z nich, tj. świadczenie wyższe lub przez nią wybrane. Wypłata drugiego świadczenia zostaje wstrzymana.

Zgodnie z przepisami ustawy emerytalnej zasady tej nie stosuje się jedynie w przypadku, gdy emerytura wojskowa została obliczona według zasad określonych w art. 15a ustawy zaopatrzeniowej, tj. gdy emerytura dla żołnierza, który został powołany do zawodowej służby wojskowej po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby wojskowej i wzrasta według zasad określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-5 tej ustawy.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż w powszechnym systemie emerytalnym przyjęta jest zasada obowiązująca wszystkich ubezpieczonych, niezależnie od przynależności do grupy zawodowej, zgodnie z którą postępowanie w sprawie przyznania emerytury, jak również ustalenia jej wysokości wszczynane jest przez organ rentowy na podstawie złożonego przez ubezpieczonego wniosku wraz z załączonymi dokumentami uzasadniającymi prawo do świadczenia i jego wysokość.

Wniosek ten i dokumenty stanowią dla organu rentowego podstawę do wydania decyzji w sprawie indywidualnego uprawnienia ubezpieczonego do emerytury w ustalonej wysokości z powszechnego systemu emerytalnego. Od decyzji tej osobie zainteresowanej przysługuje prawo odwołania na drodze sądowej do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych i do sądu apelacyjnego. Wyroki sądu wiążą strony postępowania i wszystkie organy.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl