SPS-023-10557/12 - Odliczenie od dochodu darowizn na działalność sportową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 grudnia 2012 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-10557/12 Odliczenie od dochodu darowizn na działalność sportową.

Odnosząc się do propozycji wprowadzenia ulg podatkowych dla przedsiębiorców przekazujących darowizny na działalność sportową, pragnę wyjaśnić, że przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują już obecnie możliwość odliczenia od dochodu (przychodu) dokonanych darowizn na działalność sportową. Jednakże, aby skorzystać z tych odliczeń, spełnione muszą być określone warunki w ustawach podatkowych.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397) od podstawy opodatkowania odlicza się darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 23 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacjom wskazanym w tej ustawie, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.

Ustawa o działalności pożytku publicznego w art. 4 wymienia m.in. wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

Na kulturę fizyczną zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.) składają się sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową.

Również w podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) istnieje możliwość odliczenia od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej kwot darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w tej ustawie, w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Podkreślić należy, że możliwość odliczenia dotyczy nie tylko dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych według skali podatkowej, ale również innych dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych, np. ze stosunku pracy, z najmu.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) także podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czyli przedsiębiorcy oraz podatnicy osiągający przychody z najmu, mogą odliczyć od przychodów kwoty darowizn zgodnie z art. 26 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Ponadto osoby fizyczne mogą w rocznym zeznaniu podatkowym złożyć wniosek o przekazanie na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej z wykazu, o którym mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego, kwoty w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego.

Biorąc powyższe pod uwagę, nie znajduję uzasadnienia dla wprowadzenia innych rozwiązań dla przedsiębiorców przekazujących darowizny na działalność sportową.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl